Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vypadá bláznivý běžecký plán? 7 dnů, 7 světadílů, 7 maratonů

Becca Pizziová při tréninku | foto: AP

6 2015
Pro kdekoho je výzvou uběhnout maraton alespoň jeden. Becca Pizziová si však pod slovem výzva představuje něco jiného. 23. ledna: Antarktida. 24.: Chile. 25.: Španělsko. 26.: USA. 27.: Maroko. 28.: Spojené arabské emiráty. 29.: Austrálie. Sedm dnů, sedm světadílů. A na každém z nich maraton.

Že to je šílené? „Slýchám to často,“ říká 35letá operátorka z Bostonu.

Takzvanou World Marathon Challenge dosud úspěšně splnilo jen jedenáct lidí, z toho jedna žena. Pizziová může být první Američankou, která se na seznam výjimečných – a úspěšných – dobrodruhů zařadí.

„Klíčové bude udržet soustředění. Když mi budou myšlenky utíkat pryč, tak je po závodě. Musím to brát maraton po maratonu,“ řekla.

Pizziová pochopitelně není v běhání žádným nováčkem. Trénuje 30 hodin týdně, během nichž naběhá 130 až 160 kilometrů, cvičí jógu a absolvuje kruhové tréninky.

Závod dlouhý 42,195 kilometru už úspěšně zdolala 45krát. Ráda by zaběhla maraton ve všech státech USA, zatím jí jich zbývá 23. Nejrychleji dosud běžela za tři hodiny a 25 minut.

Zatím ale nikdy nestála před podobným úkolem jako nyní. Během jednoho týdne v lednu naběhá přes 295 kilometrů a nalétá 37 916 kilometrů, což znamená asi 59 hodin v letadle s kompresními podkolenkami na nohách.

Čeká ji mimořádná zima i africké vedro. „Bude to dost nepohodlných sedm dnů. Ale ve chvíli, kdy jsem o tomto závodu uslyšela, jsem věděla, že jsem se narodila proto, abych se ho zúčastnila,“ pravila Pizziová, kterou na akci nejvíc odrazuje odloučení od své sedmileté dcery. „Ale chci reprezentovat svou zemi a inspirovat svět v tom, že můžete dokázat vše, na co si vzpomenete.“

Spolu se 14 dalšími odvážlivci začne svou misi na antarktickém ledovci Union Glacier, bude pokračovat v chilském Punta Arenas, americkém Miami, španělském Madridu, marockém Marrákeši, Dubaji v SAE a zakončí ji v australském Sydney. Cesta bude stát 36 tisíc dolarů (necelých 900 tisíc korun), částečně ji však pokryjí sponzoři.

„Možná nedojde ani na sprchu. Bude to běh, spánek, jídlo a takhle pořád dokola,“ tuší Pizziová, která by každý maraton ráda zaběhla zhruba za čtyři hodiny.

I to je pro většinu lidí odvážný cíl.

Natožpak sedmkrát v sedmi dnech na sedmi světadílech.Najdete na iDNES.czmobilní verze