Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Van Avermaetovo úžasné sólo. Kreuziger se držel favoritů, Contador trpí

Belgický cyklista Greg van Avermaet slaví své vítězství v páté etapě Tour de France. | foto: AP

6 2016
Greg van Avermaet je novým lídrem Tour de France. Belgický mistr kostkových klasik se v dresu BMC srdnatě pustil do souboje s horami v Centrálním masivu a do cíle v Le Lorian dorazil s náskokem 2:34 minuty před dalším uprchlíkem De Gendtem. Roman Kreuziger dojel těsně za největšími favority a celkově je osmnáctý, naopak Alberto Contador na ně opět ztratil.

Jedenatřicetiletý Greg Van Avermaet nyní vévodí celkové klasifikaci o úctyhodných 5:11 minuty před druhým Julianem Alaphillipem z Etixxu!

„Dnešek je pro mě asi až příliš těžký,“ tvrdil ještě před startem 5. etapy, označená jako středně horská. Nicméně vzápětí dodal: „Ale jeden těžký den v horách bych během závodu mohl zvládnout.“

Silná devítičlenná skupina, kterou peloton pustil do úniku dne, si vypracovala během etapy náskok více než 15 minut. Postupně se z ní oddělilo vedoucí trio van Avarmaet, de Gendt, Grivko, ze kterého zůstal až do cíle v čele osamocený van Avarmaet.

Sedmnáct kilometrů před cílem se odpoutal od Thomase De Gendta - a jel! Byl to obdivuhodný výkon.

Kreuziger: Tým mě v závěru stahoval k Albertovi

"Ukázalo se, že Centrální masiv může být hodně nepříjemný. Naše taktika byla mít někoho v úniku, abychom nemuseli v pelotonu tahat, což se nám povedlo s Rafou (Majkou).

Takže pak nebylo na nás, abychom únik kontrolovali, o to se postaraly Sky a následně Movistar, ti nastavily v závěru dost vysoké tempo, i když vítězného van Avarmaeta, který jel neuvěřitelně, už dotáhnout nemohly.

Nepovedlo se nám vyhrát etapu, přišli jsme o žlutý dres, takže určitě to není nejveselejší den. Peter aspoň udržel zelený dres, takže aspoň že to.

Další nepříjemná zpráva je, že Alberto ještě není úplně v pořádku z pádů, takže trošku zase ztratil, i když ne moc, a myslím, že se dává dohromady. Uvidíme, jak mu to půjde o víkendu.

Co se týče mé formy, tak já mohu být spokojen, v závěru mě tým stahoval k Albertovi, takže mě mrzí, že jsem tam nemohl být víc v popředí a držet pozice."

Dlouho před cílem v lyžařském středisku Le Lorian zatínal pěst, vrhal radostné pohledy zpět k týmovému vozu BMC a ukazoval svůj široký úsměv.

To byl den! To bylo představení!

„Nikdy jsem nesnil o tom, že bych si mohl obléci žlutý dres na Tour. Je to pro mě obrovské překvapení,“ svěřoval se přešťastný vítěz v cíli. Už loni vyhrál na Tour „klasikářskou“ etapu, tehdy po spurtérském souboji se Saganem. Tentokrát dokázal mnohem víc.

O dvě a půl minuty za ním přijel další z původních uprchlíků De Gendt a o pět minut později Rafal Majka, který také šlapal v úniku dne.

Hned za Polákem se přiřítila skupina favoritů, v ní rovněž Rodríguez, Froome, Quintana, Aru i další hvězdná jména a s malým odstupem, který nabral ne zcela vlastní vinou (viz box) až na posledních stovkách metrů, potom na 25. místě Roman Kreuziger.

Až za ním s více než půlminutovou ztrátou ne Frooma a spol. projel cílem Alberto Contador, neustále se trápící po pádech v úvodních dvou etapách.

Ještě mnohem dál na trati byli Vincenzo Nibali a Mikel Landa, kteří odpadli už při stoupání na Puy Mary, 25 kilometrů před cílem. Ti nabrali téměř 14minutovou ztrátu.

Na Puy Mary ztratil kontakt i Peter Sagan, až do dnešního dne muž ve žlutém trikotu. Jeho manko posléze činilo 23:45 minuty.

Jak se vše odehrálo

A pořád jedou komplet. Všech 198 jezdců zůstávalo po úvodních čtyřech dnech v akci, na to jsme v posledních letech na Tour opravdu nebývali zvyklí. Naposledy se totéž přihodilo v roce 2005.

Silný únik. Mezi devíti muži, kteří ukázali na 20. kilometru pelotonu záda, byli Gautier (AG2R), Pauwels (Dimension Data), Majka (Tinkoff), Grivko (Astana), Huzarski (Bora), De Gendt (Lotto Soudal), van Avermaet (BMC), Sicard (Direct Energie) a Vachon (Fortuneo-Vital Concept). V celkovém pořadí si z nich nejlépe stál právě van Avermaet, před etapou dvacátý se ztrátou 18 vteřin.

U STOLU HOJNOSTI. Fanoušci fandí cyklistům během páté etapy Tour de France.

PŘIJELA TOUR. Fanoušci u trati 5. etapy.

Trio útočí. Když zbývalo stále 120 kilometrů, oddělili se od kolegů z úniku De Gendt, Grivko a Avarmaet a postupně navyšovali náskok.

Patnáct minut! Na metě 68 kilometrů do cíle vystoupal náskok tria na peloton poprvé přes 15 minut! Hlavní pole to nadále nechávalo klidným, jen tým Sky pracoval na špici.

Movistar tahá. O výrazné navýšení tempa se postarala až početná parta Movistaru. Náskok uprchlíků klesl pod deset minut. Ze smrskávajícího se pelotonu odpadl už i Jan Bárta.

První dvojka. Puy Mary, první vrchařská prémie 2. kategorie­ na trase tohoto ročníku Tour, to bylo 5,4 km dlouhé stoupání do výšky 1589 metrů, s průměrem 8,1 procenta. V čele závodu byl odpárán Grivko, De Gendt sbíral body na puntíkatý dres, van Avarmaet naopak začal přemýšlet o tom žlutém.

Sagan vysvlékán. Pod nejtvrdším stoupáním začal zaostávat Peter Sagan, čímž končily jeho dny ve žluté na této Tour.

Co je to s Astanou? Z pelotonu na Puy Mary postupně odpadli Dán Fuglsang, Ital Nibali a Estonec Kangert, tedy tři klíčoví vrchaři Astany, kteří měli být k ruce lídrovi Aruovi. Ztrácel rovněž Landa ze Sky. Skupina favoritů se po akci Movistaru smrskla na třicet hlav. Vedoucí trio mělo k dobru sedm minut.

Copak, Alberto? Contador zůstával při sjezdu na chvostu party favoritů, cosi říkal do vysílačky. Kreuziger bezpečně šlapal s lídry dalších stájí.

Týmy Sky a Movistar stíhají v páté etapě Tour de France uprchlíka Grega van...

Týmy Sky a Movistar stíhají v páté etapě Tour de France uprchlíka Grega van Avermaeta.

Předposlední vrchařská prémie. Další dvojka Col du Perthus, 15 kilometrů před cílem. Zaútočil a ujel van Avarmaet. Ve skupině favoritů se trápil muž v bílém Alaphilippe. Tempo diktoval tým Sky, který zde měl stále tři muže (Nieve, Thomas, Froome), zatímco Movistar a Tinkoff už jen dva:

Col de Font de Cere. Poslední výšlap dne, tentokrát už „jen“ třetí kategorie. Van Avermaet udržoval svůj dvouminutový náskok před nejbližším protivníkem De Gendtem, naopak ve skupině favoritů zavládlo po předchozím kvapíku dočasně příměří.

Bardetův útok. Krátká akcelerace Romaina Bardeta z AG2R okamžitě dostala do potíží Contadora, Španěl ztrácel a byl najednou sám, zatímco Kreuziger pokračoval ve skupině.

Cíl. Van Avarmaetův triumf. Při koncovce favoritů získal tři vteřinky k dobru Rodríguez z Kaťuše. Jedenáct vteřin za čelem této skupiny přijel Kreuziger, o 25 vteřin později Contador.

Tour de France

5. etapa Limoges - Le Lioran (216 km): 1. Van Avermaet (Belg./BMC) 5:31:36, 2. De Gendt (Belg./Lotto) -2:34, 3. Majka (Pol./Tinkoff), 4. Rodríguez (Šp./Kaťuša) oba -5:04, 5. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step), 6. Huzarski (Pol./Bora Argon), 7. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step), 8. Yates (Brit./Orica), 9. Froome (Brit./Sky), 10. Van Garderen (USA/BMC) všichni -5:07, ...25. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -5:18, 95. Bárta (ČR/Bora Argon) -23:45, 143. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -25:14.

Průběžné pořadí: 1. Van Avermaet 25:34:46, 2. Alaphilippe -5:11, 3. Valverde (Šp./Movistar) -5:13, 4. Rodríguez -5:14, 5. Froome, 6. Barguil (Fr./Giant), 7. Quintana (Kol./Movistar), 8. Aru (It./Astana), 9. Rolland (Fr./Cannondale), 10. Martin všichni -5:17, ...18. Kreuziger -5:28, 137. Bárta -32:19, 152. Vakoč -34:35.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze