Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer zaútočil a rozbil pole. V padesátce na Holmenkollenu doběhl osmý

Daniel Richardsson vede pole běžců na lyžích v závodě na 50 kilometrů na Holmenkollenu. | foto: Profimedia.cz

8 2014
Lukáš Bauer se opět jednou pustil do boje "sám proti zbytku světa". Už na 16. kilometru klasické padesátky na Holmenkollenu se vydal do sólového úniku a přispěl k tomu, že se dlouhý had běžců roztrhal na množství skupinek. Na samém konci závodu si dojel pro osmé místo.

Legendární Holmenkollen byl pro Bauera už třetím lyžařským maratonem v průběhu pouhých 14 dnů. Vždyť po olympijské volné padesátce absolvoval minulou neděli také Vasův běh na 90 kilometrů a nyní tedy další padesátku, tentokrát klasicky.

To dělá v součtu 190 závodních kilometrů!

Takovou "nálož" v nohách nikdo z jeho soupeřů neměl.

"Byl to strašně těžký závod, i když já měl paradoxně trochu výhodu. Sice mám za posledních hromadu odzávoděných kilometrů, ale po Vasáku byl tohle takový krátký sprint," smál se Bauer. "Ale nemůžu říct, že bych nebyl rád, že jsem v cíli."

K zásadní akci se rozhodl na 16. kilometru, kdy se odpoutal od ostatních a vypracoval si až dvacetivteřinový náskok. Za ním se zformovala čtyřčlenná skupina pronásledovatelů: Švéd Richardsson, Rus Legkov, Nor Sundby a Fin Niskanen. Ostatní? Ti už měli odstup 40 a více vteřin.

Na 21. kilometru kvarteto pronásledovatelů Bauera dostihlo a v pětici pokračovali dlouho spolu. Nejbližší další soupeři v čele s Norem Rönningem brzy ztráceli více než minutu.

Ruský běžec na lyžích Alexander Legkov během závodu SP na 50 kilometrů v Oslu

Ruský běžec na lyžích Alexander Legkov během závodu SP na 50 kilometrů v Oslu

Opětovné navýšení tempa, o které se starali především Sundby s Legkovem, však začalo odebírat českému běžci příliš mnoho sil. Na 30. kilometru jako první z vedoucího kvinteta ztratil kontakt.

V tu chvíli měl Bauer stále náskok 1:10 minuty před skupinkou, bojující o umístění od 6. místa. Jenže na rozdíl od ostatních se musel s tratí potýkat sám - a to je ničivé jak fyzicky, tak psychicky. Jeho odstup za lídry narůstal, naopak zezadu se k němu přibližoval Rus Japarov. Ten jej také na 41. kilometru dojel. Později se totéž povedlo i Rönningovi a Švédu Nelsonovi.

"Celý závod byl dobrý, až po nějakém čtvrtém kole mi začali ujíždět. To už jsem cítil, že mi začíná docházet," řekl Bauer pro svazové stránky. "Pak už jsem se soustředil jen na to, abych nějak dobře dojel do cíle, protože mi bylo jasné, že s nimi už moc dlouho nevydržím."

Český lyžař skončil v cíli osmý a v průběžném pořadí Světového poháru se posunul na 28. příčku, kterou však chce ještě vylepšit. "Nakopnutý k závodění jsem už od začátku olympiády a jakmile je možnost, chci startovat," potvrdil. "Letos jsem všechno obětoval olympiádě a teď se musím snažit, aby ta relativně ostuda, oproti tomu, na co jsem v konečném hodnocení zvyklý, byla nakonec co nejmenší."

V bitvě o prvenství nedokázal před stadionem nikdo zareagovat na rozhodující atak Daniela Richardssona. 

Olympijský vítěz ve štafetě a bronzový z klasické patnáctky prožívá životní sezonu, kterou nyní ozdobil i druhým pohárovým triumfem v kariéře. Slaví tolik ceněné prvenství v padesátce na slavném Holmenkollenu. V závodě, který na rozdíl od mnoha jiných padesátek vůbec nebyl nudný.

Tradiční scénář, že v hromadných závodech se vše podstatné odehraje až na posledních pěti kilometrech, tentokrát rozhodně neplatil.

Závody SP v běhu na lyžích v Oslu

Muži - 50 km klasicky: 1. Richardsson (Švéd.) 2:07:29,0, 2. Sundby (Nor.) -8,2, 3. Legkov (Rus.) -14,5, 4. Niskanen (Fin.) -1:22,3, 5. Nelson (Švéd.) -1:55,3, 6. Rönning (Nor.) -1:56,2, 7. Japarov (Rus.) -2:14,1, 8. Bauer (ČR) -2:20,0, 9. Volžencev (Rus.) -2:31,3, 10. Östensen (Nor.) -3:12,6, ...34. Razým (ČR) -7:48,1.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 28 závodů): 1. Sundby 1288 b., 2. Legkov 811, 3. Jespersen 739, 4. Northug (oba Nor.) 539, 5. Halfvarsson (Švéd.) 525, 6. Harvey (Kan.) 516, ...28. Bauer 226, 34. Jakš (ČR) 190, 61. Razým 100, 111. Magál 29, 165. Kožíšek (oba ČR) 1.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze