Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi v Praze mezi nejlepší nepronikli, nestačili na budoucí finalisty

Pavel Bosák z Humpolce zklamaný z vývoje čtvrtfinále 3x3 Prague Masters. | foto: ČBF / Jan Mudra

7 2016
Dvě naděje měl český basketbal ve finálovém dni 3x3 Prague Masters na Václavském náměstí. Jenže domácí týmy Ostrava a Humpolec na semifinále dosud nejlépe obsazeného turnaje série 3x3 World Tour vypadly hned ve čtvrtfinále.

Ostrava do čtvrtfinále s Lublaní nevstoupila vůbec špatně. Češi dobře tlačili míč pod koš a především Jan Tomanec si chodil pro body. Hráči Ostravy byli schopní zakončit i přes fauly soupeře a získali si tak nadějné vedení. Jenže proměněné otevřené dvojky vlily Lublani energii.

Soupeř začal hodně využívat svou fyzickou převahu pod košem, která se projevovala čím dál víc v souvislosti s ubývajícími silami Ostravy.

Fotogalerie

Slovinci kralovali na doskoku a díky většímu počtu střeleckých pokusů dokázali zápas ukončit ještě před uplynutím hrací doby po dosažení 21 bodů. Po prohře 15:21 tak skončilo ostravské působení na Prague Masters a sen o postupu do semifinále.

„Už nám přestalo padat. Oni byli vyšší než my, špatně se nám přes ně střílelo i najíždělo. Nedrželi jsme dobrý spacing. Jeden hráč tam najel a ostatní dva se k němu seběhli. My jsme to spíš potřebovali roztáhnout. Proti takovým chlapům je to velká přetlačovaná pod košem. Mě osobně to stojí hodně sil, protože já to tak často nedělám. Myslím, že do letní přípravy ideální. Procvičil jsem všechny svaly v těle,“ smál se i přes prohru Adam Číž.

Českou naději na semifinále tak drželi hráči Humpolce, kteří se v prvním kole play-off postavili kanadskému Saskatoonu. Při oboustranně velmi tvrdém zápasu to ale byli čeští hráči, kteří jako první nasbírali šest faulů, takže za každou další osobní chybu měl soupeř k dispozici dva trestné hody a držení míče. Kanaďané do té doby faulovali pouze jednou.

Adam Číž (dole) z Ostravy se diví během utkání s Lublaní.

Adam Číž (dole) z Ostravy se diví během utkání s Lublaní.

To samozřejmě limitovalo českou defenzivu, která si musela dávat pozor na další provinění se proti pravidlům. Kanaďané tak získali mírný náskok. Když se ale Humpolec dokázal vrátit ze čtyřbodového manka, zaúřadoval kanadský střelec Michael Linklater, který dvojkami pohřbil naděje českého celku na semifinále a dovedl Saskatoon k vítězství 16:13.

„Byl jsem naštvaný, že se nám nepodařilo to, co jsme chtěli. Ten zápas se dal vyhrát. Tady opravdu může každý porazit každého. Zase jsme nezačali dobře, ale pak jsme se senzačně dotáhli. Oni v rozhodující trojky dali tři těžké trojky za sebou. Nám se to nepovedlo,“ smutnil po zápase Jan Kratochvíl.

„Oni jsou známí tím, že hrají tvrdě. Já si nemyslím, že my jsme hráli víc tvrdě. Nechápu, proč rozdíl ve faulech byl takový. Když nasbíráte šest faulů, musíte upravit taktiku. V tom měli Kanaďané výhodu, že mohli hrát tvrdě prakticky až do konce a získávat míče. Velká škoda je, že jsme si nepohlídali v závěru doskoky,“ popsal rozhodující momenty utkání.

Slabou náplastí tak mohlo být pro Jana Kratochvíla vítězství ve střelecké soutěži za dva body. „Ještě fungovaly emoce ze zápasu. Měl jsem pár minut, abych aspoň na chvíli na zápas zapomněl. Šel jsem to zkusit. Takové soutěže většinou rozhodují maličkosti a štěstí. Jsem za to ale velmi šťastný, že jsem vyhrál v takové konkurenci.

Vítězové pražského turnaje ze série 3x3 World Tour reprezentovali slovinskou...

Vítězové pražského turnaje ze série 3x3 World Tour reprezentovali slovinskou Lublaň.

Oba čeští přemožitelé se pak potkali ve finále. Lublaň v semifinále rozdrtila nejlepší tým světa Novi Sad Al Wahda 22:12 a Saskatoon zvládl další vyrovnaný zápas. Tentokrát přehrál bosenský Vitez 22:18. Vzájemnému souboji českých katů jednoznačně kralovala slovinská Lublaň. I když se několikrát neúspěšně Slovinci snažili ukončit zápas předčasně, nemusejí minutých střel za dva body litovat, protože i tak vyhráli 19:15.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze