Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mládí vpřed. Finiš Zlatého poháru patřil pětiletému Brog Deasovi

Brog Deas v sedle s Lukášem Matuským (v popředí) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

16 2014
Stejní aktéři, stejný výsledek. Hnědák irského původu Brog Deas v sedle s Lukášem Matuským vzešli znovu vítězně ze souboje s Gejzírem, s nímž jel opět žokej Thomas Boyer. Zatímco v květnu v rámci Ceny dostihového spolku ukázal Brog Deas svému o dva roky staršímu soupeři v Pardubicích záda o tři a čtvrt délky, tak v sobotním Zlatém poháru rozhodla v jeho prospěch pouhá desetina vteřiny.

"Je to bombarďák," prohlásil na slavnostním ceremoniálu o nejmladším účastníkovi startovní listiny spokojený trenér Radek Holčák. Jeho kůň se v popředí pohyboval po většinu dostihu. Avšak ihned po pokynu startéra se žádnému z jezdců vpřed viditelně nechtělo.

Diktování tempa tak převzal loňský vítěz, sedmiletý bělouš Khalshani s Josefem Bartošem. Ten si před dostihem přál, aby se na určování tempa našel "obětní beránek".

"Ten nebyl. Od startu jsem zjistil, že se nikdo nepohrne, tak jsem to zkusil vzít na sebe," pronesl Bartoš, který tak vystřelil do sólu úniku. Náskok sedmi délek ale zbytek startovního pole rychle smazal. Bylo to dáno tím, že Khalshani nejel úplně dle představ žokeje.

"Chyboval mi při skákání. Dělal velké skoky, které byly zbytečné. Pak mu chyběly síly v závěru," přiznal Bartoš, který dokázal zvítězit ve dvou rámcových dostizích. Zklamání z nezdaru v tom hlavním na něm bylo znát.

"Chtěl jsem vyhrát i nějaký kros a být lépe v poháru, ale bohužel. Dařilo se jiným. Vítězství byla v proutěnkách a s koňmi od pana Vocáska, který je měl dobře nachystané, takže jsem se svezl suprově. Koně podali perfektní výkony," poznamenal Bartoš, který se musel spokojit v cíli poháru se čtvrtou příčkou.

Vítězný Brog Deas ze stáje Monte Negro vynesl majiteli podíl 165 000 z celkové dotace 300 000 korun. Trenér Holčák pak nastínil, jakým směrem se bude kariéra šampiona dále ubírat.

"U nás už nemá moc co běhat, snad až při Velké pardubické. Zřejmě se vydáme do Itálie," uvedl Holčák, který také neopomněl pochválit jezdce Matuského, který loni ve Zlatém poháru osedlal Gargantuse a doběhl pátý. Teď triumfoval i díky správně zvolené taktice. "Dobře odhadl nástup. Kdy a jak zabrat bylo čistě na Lukášovi," dodal Holčák.

Cíl nakonec protnula jen šestice koní. Čtyři další byli svými žokeji během dostihu zadrženi. Původně nahlášení Nikan a Sherardo ani nestartovali.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze