Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Královská etapa Vuelty: Contador zasadil Froomovi a spol. drtivý úder

DŘINA. Chris Froome a Alberto Contador v drsném stoupání na Vueltě. | foto: Profimedia.cz

8 2014
Farrapona (Od našeho zpravodaje) - V předchozí etapě se jen horko těžko držel kol největších hvězd. Tentokrát však v královské etapě Vuelty britský cyklista Chris Froome zaútočil - a jediný Alberto Contador s ním dokázal držet krok. Těsně před cílem však přišel Španělův protiúder. A v cíli oslavoval Contador etapový triumf, který ho přiblížil i k celkovému prvenství.

Čtyři a půl kilometru před cílem dlouhého cílového stoupání Chris Froome útočí, ujíždí, vytvoří si malý náskok... jenže Alberto Contador je ve střehu. Brit se ohlédne zpět. Ne, nesetřásl jsem ho.

Vzpomínky na jejich souboje z úvodu letošního závodu Dauphiné, když byli oba plni sil, najednou ožívají.

Za nimi zůstávají domácí borci Valverde a Rodríguez, ke kterým se po chvíli přidá také Ital Aru.

Froome dál tahá tempo, s Contadorem v háku. Dojíždějí Itala De Marchiho z Cannondalu, který jako poslední přeživší zůstal před nimi z úniku dne. Mají k dobru 20 vteřin před triem pronásledovatelů. Pak je to 25... 30... 35... 40 vteřin. Boj o titul z Vuelty jakoby se z kvarteta, které na něj v poledne na startu etapy ještě pomýšlelo, zužoval na pouhé dva muže.

Je to Brit, kdo musí útočit, v celkovém pořadí přece ztrácí.

Ale na posledních 700 metrech se Contador zvedne ze sedla, rozkmitá nohy a upaluje za etapovým triumfem ve Farraponě, který jej zároveň přiblíží i k vysněnému celkovému prvenství.

Brit je v cíli o 15 vteřin později.

Alejandro Valverde jich ztrácí 55, Rodriguez ještě o čtyři víc a při průjezdu cílem lídr Kaťuše zklamaně kroutí hlavou. Co to s nimi ti dva provedli?

O den dříve se chtěl Contador spojovat s Valverdem a Rodriguezem, aby společně zničili Frooma. Teď vyrazil ze závěsu za Froomovým kolem, aby zničil naděje nejen Brita, ale také dvou španělských soků.

Nyní vede o 1:36 minuty před Valverdem a 1:39 před Froomem. Ne, ještě není rozhodnuto, ještě to nebylo K.O. jeho soupeřům. Ovšem zdrcující úder byl právě zasazen. Sám Contador to říká: „Ještě jsem nevyhrál, ještě zbývá pět těžkých dnů. Ale tohle byl veledůležitý krok. Uklidňuje mě, že jsem schopný následovat kohokoliv.“

Bitka a dva vyloučení

Pět vrcholů, z toho čtyři první kategorie. Závěrečný 16kilometrový výšlap do Farrapony k Lagos de Somiedo. A celkem 4 500 nastoupaných výškových metrů, to bylo menu královské etapy Vuelty.

Nabídla toho spoustu.

Bitvu velikánů. Fackování cyklistů. Vyloučení viníků.

Začala hned po startu v rytmu kvapíku. Při stoupání na první z pěti vrcholů stáj Tinkoff-Saxo rozjela tempo a na chvíli se ocitli osamoceně před hlavním polem tři nejlepší muži celkové klasifikace: Contador, Valverde i Froome.

Byla to však stáj Kaťuša, která dala později na dalších vrcholech najevo, že dnes se míní utahat mnohé cyklisty. Už 85 kilometrů před cílem, při stoupání na Cobertorii, odrovnala její snaha v čele pelotonu průběžně šestého Rigoberta Urana z Omegy, který ztrácel více než minutu. Za pomocí kolegů se sice Kolumbijec později dotáhl zpět, nicméně na předposledním stoupání na San Lorenzo s tváří zkřivenou bolestí odpadal znovu a ztrácel naději i svoji pozici v Top 10.

Pole favoritů tou dobou mělo už jen 25 členů.

A před nimi nabídla málokdy vídanou scénu skupina uprchlíků, zprvu třináctičlenná. Ital Gianluca Brambilla z Omegy nebyl spokojen s tím, jak Rus Ivan Rovnyj z Contadorova týmu Tinkoff-Saxo nepomáhá tahat tempo a 37 kilometrů před cílem si to s ním vyříkával. Když se pak Rovnyj ohnal po Brambillovi, Ital ho praštil do tváře. Jejich fyzická kontroverze pokračovala dalších 100 metrů.

Reakce vedení závodu na sebe nechala čekat necelou hodinu. Pak zajel červený superb s ředitelem závodu Guillenem k Brambillovi, kterému oznámil, že je vyloučen. Ital rozčileně lamentoval u týmového auta Omegy, načež poslal svým fanouškům polibek a pomalu šlapal dál, už nikoliv účastník Vuelty.

Stejný osud potkal i Ivana Rovného, který mezitím od uprchlíkůl odpadl.

Vepředu před skupinou favoritů nakonec zbyl z početného úniku pouze De Marcchi z Cannondalu, ale jeho náskok se rychle smrskával.

Contador si před cílovým stoupáním takticky vyměnil kolo, zatímco čtveřice jezdců Sky v čele s Pieterem Kennaughem přiváděla skupinu favoritů k úpatí závěrečného výšlapu a na svazích Farrapony dál určovala tempo. „Chlapci pro mě dnes odvedli monstrózní práce, jsem na ně tak hrdý,“ říkal Froome. Jeho parta připravovala výchozí pozici pro útok kapitána týmu Sky, a ten skutečně přišel.

Nebyl to však útok vítězný.

„Vámos Alberto,“ jásal naopak Oleg Tinkov, majitel Contadorovy stáje. A na Twitter připsal: „Já vám říkal, že by letos vyhrál i Tour.“

Jeho stáj Tinkoff-Saxo letos ovládla zásluhou Rogerse, Majky a nyní Contadora královské horské etapy na všech třech závodech Grand Tour.

Cyklistický etapový závod Vuelta

16. etapa:

San Martín del Rey Aurelio - La Farrapona (160,5 km): 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 4:53:35, 2. Froome (Brit./Sky) -15, 3. De Marchi (It./Cannondale) -50, 4. Valverde (Šp./Movistar) -55, 5. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -59, 6. Aru (It./Astana) -1:06, 7. Martin (Ir./Garmin) -1:12, 8. Gesink (Niz./Belkin) -1:22, 9. S. Sánchez (Šp./BMC) -1:43, 10. Hesjedal (Kan./Garmin) -1:48.

Průběžné pořadí: 1. Contador 63:25:00, 2. Valverde -1:36, 3. Froome -1:39, 4. Rodríguez -2:29, 5. Aru -3:38, 6. Martin -6:17, 7. Gesink -6:43, 8. S. Sánchez -6:55, 9. Barguil (Fr./Giant) -8:37, 10. Caruso (It./Cannondale) -9:10.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze