Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Movistar hned útočil, Dumoulinův tým odolával. Vítězem dne je Fraile

JÁ TO ZVLÁDL! Omar Fraile jásá, vyhrál 11. etapu Gira. | foto: Reuters

17 2017
Ještě zdaleka nejsou v Dolomitech či v Alpách, v jedenácté etapě jen křižovali po nižších kopcích severních Apenin. Ovšem bitva o titul na cyklistickém Giru, vystupňovaná úterní časovkou, probíhala i tady. Tom Dumoulin uhájil náskok v čele celkového pořadí, zatímco Španěl Omar Fraile z týmu Dimension Data slavil etapové prvenství.

Rozdíl mezi Tomem Dumoulinem a Nairem Quintanou zůstává nadále 2:23 minuty. Za tímto tvrzením se však skrývá nesmírně bojovná i atraktivní etapa, které byla prvním náznakem budoucí nemilosrdné bitvy mezi jejich stájemi Sunweb a Movistar.

Jezdci Quintanova týmu rozpoutali krátce po startu na silnici ohňostroj a způsobili rychlé dělení pole. Díky Amadorovi, Rojasovi a Herradovi měli posléze i početní převahu v 25členném úniku, zatímco Quintana, Dumoulin a další lídři zůstávali v pelotonu.

Nikdo ze soupeřů netušil, co vlastně má Movistar na následujících třech kopcích za lubem a zda se Quintana nechystá v závěru dne do tohoto úniku doskočit.

„Chtěli jsme dnes závodit aktivně a ostatní lídry tím dostat pod tlak. Musíme využívat každé příležitosti,“ nezastíral po etapě Kolumbijec.

Dumoulinovi domestici tudíž museli při sjíždění ztráty na únik vydávat na čele pelotonu síly, které jim mohou později na Giru ve vysokých horách chybět.

Ochránili však zájmy svého lídra.

„Čekali jsme spoustu útoků a k nim také došlo,“ hodnotil Tom Dumoulin. „Můj tým byl výborný, zvládli jsme to.“

Tom Dumoulin si po 11. etapě Gira užívá pocty pro lídra závodu.

LÍDR. Po tuhé šichtě si mohl Tom Dumoulin opět vychutnat chvíle na pódiu při oslavě růžového muže.

Početní uprchlíci si to před nimi rozdali o etapový primát. Při posledním stoupání dne se z jejich skupiny odpoutali Oscar Freile z Dimension Data (už podruhé během etapy) a Pierre Rolland z Cannondalu. K nim se při dlouhém sjezdu do cíle přidal Rui Costa z Teamu Emirates a v ulicích cílového města Bagno di Romagna ještě i Tanel Kangert z Astany, dvanáctý muž pořadí.

Těsně před cílem sice byli svými někdejšími kolegy z úniku takřka dostiženi, ale Fraile přesto triumfoval a jásal.

V 26 letech dosáhl svého čtvrtého profesionálního vítězství, prvního na podnicích World Tour.

Oslavoval právem. Byl nejbojovnějším mužem dne. Spravedlnost nebyla tentokrát slepá.

„O takovém vítězství jsem dlouho snil a teď ho konečně mám,“ líčil Fraile. „Věřil jsem si, že tato etapa mi může svědčit. Zaútočil jsem velmi brzy společně s Mikelem Landou a doufal, že si můžeme vypracovat solidní náskok. Když nás potom dojeli a zaútočil jsem podruhé, dával jsem si pozor hlavně na Ruie Costu. Věděl jsem, že může být ve spurtu rychlý. Naštěstí já byl dnes rychlejší.“

Skupina největších favoritů, dorazila s odstupem 1:37 minuty. Nebyli však mezi nimi Geraint Thomas, ani Steven Kruijswijk,

Ti přijeli v další malé skupince se ztrátou 2:24. S nimi zde byl na 31. místě také Jan Hirt, nejlepší český cyklista na Giru.

Celkově si jezdec stáje CCC polepšil už na 22. místo. Od první dvacítky jej dělí necelých pět minut.

17.května 2017 v 17:07, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 18:02

Jan Hirt arrives at the line around 30th place #Giro100 https://t.co/q97Og2TsAS

Další potěšující výkon předvedl jeho týmový kolega, mladíček Michal Schlegel, když proťal cíl o 4:27 minuty za vítězem.

V popředí celkové klasifikace jsou nejvýraznějšími změnami posun Andreje Amadora z 8. na 6. místo a Tanela Kangerta z 12. na 8. příčku. Oběma se povedlo prodrat do úniku dne a byli za to odměněni.

Jak se vše odehrálo

Z městečka Ponte a Ema, kde se nedaleko od Florencie narodil Gino Bartali, trojnásobný šampion Gira v letech 1936, 1937 a 1946, se vydal peloton vstříc 161 kilometrům po kopcích severních Apenin.

Teplota: 28 stupňů!

„Očekávám jeden z nejtěžších dnů na celém Giru, opravdu super těžký,“ předpovídal Dumoulin na startu. „Budou útočit silní jezdci, včetně některých, co usilují o celkovou klasifikaci.“

Lídr Gira byl dobrým prorokem.

Nairo Quintana na startu 11. etapy Gira.

A BUDEME ÚTOČIT. Nairo Quintana před startem 11. etapy.

Vše začalo už 15 kilometrů po startu, na první ze čtyř vrchařských prémií Passo della Scala. Jezdci stáje Movistar nasadili v čele pelotonu tak ostré tempo, že v hlavním polu po chvíli zůstalo jen okolo pěti desítek jezdců.

Při sjezdu z prvního průsmyku se sice mnozí opozdilci dotáhli zpět, ale zároveň se před pelotonem vytvořila 25členná skupina uprchlíků. Byl v ní také osmý muž celkového pořadí Amador z Movistaru, ztrácející na Dumoulina celkově osm minut, byli zde Kangert, Cataldo a Costa z druhé desítky výsledkové listiny, nechyběl ani Mikel Landa, jenž po pádu v etapě na Blockhaus ztrácel půl hodiny.

Movistar zastupovali v této skupině hned tři cyklisté, kromě Amadora také Rojas a Herrada, naopak Sunweb zde měl pouze Ten Dama.

Španělská stáj zjevně testovala své největší rivaly. Nejen že se Amador virtuálně „cpal“ dokonce až na druhé místo celkové klasifikace, zároveň visela ve vzduchu hrozba: Quintana by později mohl své pomocníky na čele závodu využít k rázné akci.

Sunwebu s Dumoulinem nezbylo nic jiného, než se velmi brzy usadit na čele pelotonu a aktivně tu pracovat.

17.května 2017 v 15:26, příspěvek archivován: 17.května 2017 v 18:05

@TeamSunweb leads the bunch #Giro100 https://t.co/P4HxFKyMr6

Při začátku druhého stoupání na Passo della Calla se od uprchlíků odpoutali Landa a Fraile, postupně si vypracovali až dvouminutový náskok na skupinu a více než pětiminutový na peloton. Fraile sbíral body za vítězství na horských prémiích, Landa se zjevně zajímal jen o etapový primát.

Po prvním průjezdu cílovou metou v Bagno di Romagna následovalo ještě 52 kilometrů, jimž dominovalo 23kilometrové stoupání do 1347 metrů na prémii druhé kategorie Monte Fumaiolo, se sklonem až 12 procent.

Duo Landa - Fraile sem vjíždělo s náskokem 1:44 minuty na skupinu pronásledovatelů a takřka pět minut na peloton s největšími hvězdami.

Parta týmu FdJ, hájící zájmy Thibauta Pinota, konečně pomohla už unaveným borcům Sunwebu s prací na čele hlavního pole.

Na špici závodu zatím skupina pronásledovatelů dostihla Fraileho a poté i Landu, načež se jezdec Sky vrátil až do hloubi pelotonu, jakoby s početnější skupinou už ani nechtěl o etapu bojovat.

Opět jednou odpadal Tejay van Garderen z BMC a jeho krize později skončila ztrátou 21 minut!

Naopak k útoku zavelel v hlavním poli Pelizzotti ze stáje Bahrain Merida vyvážející za sebou svého lídra Nibaliho. Vznikla skupina, kde s nimi jeli skoro všichni další favorité, s výjimkou Kruijswijka a Thomase. O nástup se pokusili Pinot a Nibali, opět však byli pohlceni. K Dumoulinovi se z úniku stáhl Ten Dam.

Před nimi se parta aspirantů na etapové vítězství postupně drolila, až se v popředí usadili Fraile a s ním Rolland z Cannondalu, v tomto pořadí projeli i vrchařskou prémií. Za nimi vyrazil Costa, společně se hnali do cíle. Z vrcholu Fumaiola do něj zbývalo 26 kilometrů, takřka permanentní sjezd.

Dva kilometry před cílem se jejich pronásledovatelé ocitli jen 10 vteřin za nimi.

V tu chvíli vypálil vpřed Pierre Rolland. Bez úspěchu. Zato zezadu se přiřítil Kangert, byli rázem čtyři. A další soci se přibližovali.

Už už se zdálo, že budou na posledních metrech před metou pohlceni.

Nicméně Fraile vytáhl ze sebe poslední zbytky sil.

O půldruhé minuty později dorazili i Dumoulin, Quintana a spol. V horkém a vyčerpávajícím dnu uhráli největší favorité ve vzájemném souboji remízu.

Dva muže během jediného dne naopak ztratil Mollemův tým Trek. Ještě před startem odstoupil elitní sprinter této stáje Giacomo Nizzolo, třetí v etapě do Cagliari. „Kvůli potížím s alergií nemohu pořádně dýchat,“ vysvětloval.

Po pádu v průběhu etapy nepokračuje ani Laurent Didier, který měl být důležitým pomocníkem lídra Mollemy v horách. Giro skončilo rovněž pro Nathana Haase z Dimension Data.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia

11. etapa (Florencie/Ponte a Ema - Bagno di Romagna, 161 km): 1. Fraile (Šp./Dimension Data) 4:23:14, 2. Costa (Portug./Team Emirates), 3. Rolland (Fr./Cannondale), 4. Kangert (Est./Astana), 5. Visconti (It./Bahrain Merida), 6. Hermans (Belg./BMC), 7. Cataldo (It./Astana), 8. Petilli (It./Team Emirates) všichni stejný čas, 9. Monfort (Belg./Lotto Soudal), 10. De Plus (Belg./Quick-Step) oba -3,... 31. Hirt (ČR) -2:24, 42. Schlegel (ČR/oba CCC) -4:27, 98. Bárta (ČR/Bora) -16:18..

Průběžné pořadí: 1. Dumoulin (Niz./Sunweb) 47:22:07, 2. Quintana (Kol./Movistar) -2:23, 3. Mollema (Niz./Trek) -2:38, 4. Pinot (Fr./FDJ) -2:40, 5. Nibali (It./Bahrain Merida) -2:47, 6. Amador (Kost./Movistar) -3:05, 7. Jungels (Luc./Quick-Step) -3:56, 8. Kangert -3:59, 9. Pozzovivo (It./AG2R) -4:05, 10. Zakarin (Rus./Kaťuša) -4:17,... 22. Hirt -17:55, 59. Schlegel -47:34, 155. Bárta -1:49:26.

Autor:


Tour de France 2018

105. ročník Tour de France startuje 7. července v západním regionu Vendée. Závod dlouhý 3 329 kilometrů je nejkratší v tomto století a je zakončen v Paříži 26. července. Tour de France 2018 se účasní 176 jezdců z 22 týmů.

Favorité Tour de France 2018:

Chris Froome, Vincenzo Nibali, Nairo Quintana, Richie Porte, Tom Dumoulin, Romain Bardet, Jakob Fuglsang

Nejčtenější

Bývalý hokejista Václav Burda zahynul při autonehodě

Václav Burda

Podle informací iDNES.cz zemřel ve 45 letech krátce po nedělní půlnoci při autonehodě dlouholetý...

První horský test na Tour pro Alaphilippa. Van Avarmaet navýšil náskok

SÓLOJÍZDA. Julian Alaphilippe ovládl desátou etapu a na Tour si připsal své...

Tady doopravdy začne boj o celkové pořadí, shodovali se experti i samotní cyklisté. Mýlili se....Draft byl facka přes hubu, přiznává hokejový obránce Zábranský

Stejně jako jeho otec hraje i Libor Zábranský mladší za reprezentaci. Její dres...

Otec na tribuně, státní znak na hrudi, domácí led pod nohama. Libor Zábranský mladší prožil...

Sparta dotáhla příchod Tetteha, Kadlece řeší. A chce bojovat o titul

Generální ředitel Sparty Adam Kotalík (vpravo) a trenér Pavel Hapal hovoří na...

Útočník Benjamin Tetteh už je definitivně hráčem fotbalové Sparty, odchod Michala Kadlece do...

Hlavy vzhůru, pro nás jste mistři! Jsme smutní i pyšní, řekl kouč Chorvatů

Chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovićová v objetí s trenérem...

Davy fanoušků v přecpaných ulicích Záhřebu nejdřív trochu smutnily, pak ale propukly velké oslavy....

Další z rubriky

Keukeleire a Vuillermoz odstoupili z Tour kvůli zlomeninám

Belgický cyklista Jens Keukeleire (zády) po pádu v 9. etapě Tour de France,...

Belgický cyklista Jens Keukeleire a Francouz Alexis Vuillermoz se stali dalšími jezdci, pro něž...

Stáj BMC převezme od nové sezony CCC, van Avermaet bude pokračovat

Greg van Avermaet ve žlutém dresu pro lídra Tour de France.

Cyklistický tým aktuálního lídra Tour de France Grega van Avermaeta BMC Racing bude fungovat i v...

Nosková dvanáctá na Tour. Temné období skončilo, jásá mistryně Evropy

Nikola Nosková foto v cíli závodu na Tour.

Le-Grand-Bornand (Od našeho zpravodaje) V sobotu ve Zlíně získala s ohromujícím náskokem titul mistryně Evropy do 23 let. Tři dny poté se...Najdete na iDNES.cz