Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pistolník Contador vyhrál úvodní etapu Baskicka, Kreuziger devátý

Španělský cyklista Alberto Contador | foto: AP

7 2014
Alberto Contador se pod cílovou bránou v Ordizii hrdě bil v prsa a slavil. Slavil svoji suverenitu, své vítězství v první etapě závodu Okolo Baskicka a taky fakt, že se stal prvním majitelem trikotu vedoucího závodníka. Španělův strážce Roman Kreuziger v posledním kopci dne odpadl a pak finišoval na 9. místě.

O co kratší první etapa byla, o to drsnější profil přinesla. Osm vrcholů na "pouhých" 153 kilometrech, o kterých Kreuziger před startem pronesl: "Můžou být důležitá pro další vývoj závodu."

Celý tým Tinkoff-Saxo jako by si to uvědomoval. Proto borci ve žlutých dresech aktivně šlapali v popředí, stahovali náskok uprchlíků, střežili generála Contadora, dvojnásobného šampiona baskických etap.

O další celkový triumf si španělský pistolník řekl na vrcholu Alto de Gaintza, drsné 12procentní stojce, po níž už následoval už jen sjezd do cíle. Když na úpatí zabral Valverde, další z adeptů na prvenství, Contador se roztančil v pedálech a držel se za zadním kolem svého soka.

Za nimi vláli Cunego, Evans, Kwiatkowski. Jen Kreuziger už ve stíhací skupině nebyl, odpadl hned na úvod, nebyl to kopec profilem stavěný pro něj. "Já jsem úplně nestačil, ale v dalších dnech to bude lepší," napsal po závodě na twitteru.

Zato Contador demonstroval svoji sílu. "Jsem motivovaný a chci odvést to nejlepší," prohlašoval na startu svého čtvrtého etapového závodu roku. Ve dvou skončil druhý, Tirreno vyhrál a tentokrát zase přijel s vítězným apetitem.

Ani jednou ve stoupání nevykoukl z Valverdeho závětří, s bolestivým výrazem jen "hákoval". Až když byl na dohled vrchol strmé stěny, našel v sobě zbytek elánu, razantně zabral a zmizel. "Bylo neuvěřitelné, kolik stálo po trati lidí. Vstávaly mi z toho vlasy na hlavě, trochu mě to  děsilo," popisoval dojmy z posledního stoupání.

Na horizontu měl 15 sekund na Valverdeho a jako špičkový sjezdař náskok dál navyšoval. Pár posledních zatáček, cílová rovinka a pak se rozběhly stopky.

Čtrnáct sekund trvalo, než dorazil druhý Valverde.

Za ním ztratil dalších 22 Kwiatkowski.

Odstup devátého Kreuzigera byl 54 sekund.

"V posledním stoupání odvedl Alberto úžasnou práci," chválil svého lídra sportovní ředitel Philippe Mauduit. "Je to dobrý začátek, ale jsme si vědomi toho, že odteď budeme čelit útokům. Ale máme tu silný tým a myslím, že vedení můžeme nějakou dobu bránit."

VÝSLEDKY

Cyklistický závod Kolem Baskicka (WorldTour)

1. etapa (153,4 km): 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 4:05:07, 2. Valverde (Šp./Movistar) -14, 3. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick-Step) -34, 4. Trofimov (Rus./Kaťuša), 5. Cunego (It./Lampre), 6. Peraud (Fr./AG2R) všichni -36, ...9. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -54.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze