Zlínští házenkáři si na Jičín věřili. Jejich obrat řídil Zbránek

Jan Landa (uprostřed) z Lovosic se probíjí přes Jana Zbránka (vlevo) a Tomáše Bučka ze Zlína. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

23 2015
Byl to jeho první gól v zápase, ale strhl lavinu, která přinesla extraligovým házenkářům Zlína v domácím duelu s Jičínem premiérové vítězství v novém roce. Celkem čtyřmi trefami z trháků (třemi v oslabení) v závěrečných třech minutách úvodního poločasu překlopil Jan Zbránek skóre na stranu svého týmu, který od té doby ze svých rukou vedení nepustil ani na vteřinu.

„To byl zlomový moment utkání,“ culil se Zbránek po výhře 28:25, po níž si Zlín upevnil desátou příčku, z níž začne sérii play-out doma. „Je příjemné, že se teď můžeme v klidu připravit.“

Chvíli před pauzou jste mohl jít ještě do jednoho brejku, ale už asi nebyly síly po třech sprintech, že?
Šlo to, ale vrátili jsme se v neděli o půl třetí ráno ze Strakonic, kde jsme hráli první ligu s Bystřicí, a už mi docházely. Jsem úplně dobitý, jdu si definitivně lehnout a doufám, že se neproberu do pondělního večerního tréninku. Slezl jsem, jen když jsem v první půlce dostal koňara.

Kde jste vzal síly?
Máme cukry, ionťáky...

Sebevědomí vám musel dodat také obrat na konci půlky.
Šli jsme do šatny a byli zlomení. Seděli jsme v kabině, byl tam klid. Jenom jsme si řekli, co je potřeba doladit. A slyšeli jsme řev z vedlejší kabiny.

To vás také motivovalo?
Každému pomůže, když slyší, jak Babák (trenér) řve, půlka Jičína stojí na nohou a brečí do kapesníků.

Po dvou jasných porážkách jste vypadali hodně nabuzení.
Plzeň a Dukla jsou silní soupeři. Věděli jsme, že Jičínu jde o všechno, o play-off. Stejně jako Karviné, Hranicím. Nikomu to nechceme zpříjemnit, odevzdat zadarmo. Máme prémie za výhry, tak proč toho nevyužít? A Jičín je venku hratelný. U nich jsme prohráli o gól, ale tam je to těžké, protože s nimi doma hodně hrají rozhodčí.

A co pozitivní motivace soupeřů, kterým jste tímto výsledkem hodně pomohli?
Je to jednoduché. V Karviné chytá Kuba Lefan a hraje jeho bratranec Jirka (odchovanci Zlína). V šatně jsem zaslechl vzkaz od nich: Porazte Jičín a dostanete bečku. V pátek na tréninku jsem vyhecoval Zdeňu Luňáka (brankář), že když vyhrajeme, tak donese basu do šatny. Jsem zvědavý, jestli to dodrží.