Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zima v obrazech: krutý karambol i rok královny

Lindsey Vonnová - Americká lyžařka Lindsey Vonnová se svými trofejemi po úspěšné sezoně 2008/09. | foto: Reuters

17 2009
Norský sjezdař Aksel Lund Svindal se sice ještě teď chystá testovat nové lyže, ale přesto už začíná pozvolna platit: sněhu bylo dost, nastává doba odpočinku. Jaká byla uplynulá sezona v alpském lyžování ve Světovém poháru a na mistrovství světa? Připomeňte si některé okamžiky.

Královna sezony

Američanka Lindsey Vonnová je nejlepší sjezdařkou současnosti. Obhájila vítězství v celkovém pořadí Světového poháru, má také malý glóbus pro nejlepší závodnici ve sjezdu i super-G. Vítězila i se zraněným palcem, který si pořezala na mistrovství světa Val d'Isere. "Můj život teď nemůže být lepší." Na světovém šampionátu dobyla Vonnová dvě zlata. "Snad lyžování získá v USA větší pozornost. Třeba bude při olympiádě i na celonárodní televizi," přeje si nejlepší americká sjezdařka historie.

Lindsey Vonnová

Karambol sezony

Bezvědomí, dlouhé týdny v umělém spánku, poraněné plíce. I takové následky měl pro švýcarského sjezdaře Daniela Albrechta pád v cílovém hanku při tréninku na sjezd v Kitzbühelu. V současnosti se mistr světa z roku 2007 zotavuje a už přemýšlí o návratu. "Pokud to nezvládnu v říjnu v Söldenu, pak doufám, že v prosinci už ano," citovaly Albrechta stránky skionline.ch.

Stále potřebuje klid, navštěvovat jej mohou jen blízcí. "Ale veškeré běžné úkony jako čištění zubů a jídlo zvládá. Každý den má fyzioterapii a je podle toho náležité unavený. Klid je tedy důležitý lék," citoval list Basler Zeitung lyžařova manažera Giusepa Frye minulý týden. V té době platilo, že Albrecht ještě záznam svého pádu neviděl. Chtěl jej však v budoucnosti zhlédnout, aby viděl, kde udělal jezdeckou chybu.

Pád Švýcara Daniela Albrechta při tréninku na sjezd v Kitzbühlu

Táta ročníku

Bode Miller vždycky umí překvapit. Jednou výkony, jindy prostořekostí. A tentokrát dcerou. Teprve v průběhu sezony vyšlo najevo, že americký bouřlivák je otcem roční holčičky. Právě za ní odjel z mistrovství světa ve Val d'Isere, kde skončil nejlépe osmý ve sjezdu a tři závody nedokončil. Do kolotoče Světového poháru, v němž obhajoval celkové vítězství, se pak už nevrátil. A možná tak ani neučiní.

"Když jedu nejlépe, jak umím, nikdo na světě mě nemůže porazit," říká o sobě. Ale už ani olympiáda ve Vancouveru jej nemusí zlákat k tomu, aby to znovu chtěl ukázat. "O konci kariéry mluvím už od roku 2005. Pořád miluju závodění, ale jednou se dostanete do bodu, kdy už není zábavné pořád se nutit dřít."

Bode Miller

Nešťastník sezony

Rakušan Benjamin Raich, vítěz Světového poháru 2006, měl další triumf nadosah. O dva body prohrával s Norem Svindalem, stačilo mu ve finále Světového poháru jen průměrně zajet slalom, jenž je jeho excelentní disciplínou. Nic víc.

Místo toho dvojnásobný olympijský vítěz vypadl v Aare v prvním kole a nejmenším rozdílem v historii oněch dvou bodů zůstal druhý. "Jel jsem dobře, neriskoval jsem. Jenže ve slalomu se všechno může zhroutit hodně rychle. Bude mi chvíli trvat než se z toho oklepu," citovala jej agentura Reuters.

Benjamin Raich

Návrat roku

O Svindalovi čtěte víc zde

Loni, když se zotavoval ze zranění po těžkém pádu v Beaver Creeku, převzal jeho korunu nejlepšího sjezdaře Američan Bode Miller. Letos si ji však norský sjezdař Aksel Lund Svindal vzal zpět. Po roční pauze podruhé ovládl Světový pohár a získal zlato a bronz na mistrovství světa.

Aksel Lund Svindal s Křišťálovým globem

Šampion slavných sjezdů

Pokořil dva nejslavnější sjezdy, drsný Kitzbühel a předlouhý Wengen. Vítězem proslulých závodů se stal Švýcar Didier Defago. Muž, který předtím šest let čekal, než se ve Světovém poháru znovu postaví na stupeň pro nejlepšího závodníka. "O tomhle sní každý lyžař," pravil 31letý sjezdař. Co na tom, že do konce sezony už byl jen nejlépe dvakrát osmý. Jeho jméno z výsledků nejznámějších sjezdů nikdo nikdy nesmaže.

Didier Defago na trati sjezdu ve Wengenu.

Návrat v jiné roli

Rok se s rokem sešel a rakouský lyžař Matthias Lanzinger znovu sjížděl trať v Kvitfjellu. Ano, tu, kde v březnu 2008 vyrazil na start super-G s číslem 30 na dresu. "Tehdy mě znali jen skalní fanoušci lyžování. A to jen, když jsem měl helmu a brýle," říkal se smíchem pro Die Presse. Ten den se nechtěně proslavil, po těžkém pádu mu lékaři museli amputovat nohu.

A tak letos v březnu sjížděl kopec v Kvitfjellu s protézou a volněji jako televizní expert. Vede nový život a užívá si ho. "Co by bylo, kdyby...? Tuhle otázku si nedávám," říká.

Matthias Lanzinger

První triumf

Uteklo téměř šest let od jejího prvního startu ve Světovém poháru, když česká lyžařka Šárka Záhrobská poprvé triumfovala ve slalomu elitního okruhu. "Čekala jsem hodně dlouho. Je hezké vědět, že trénink, dřina a práce vedly až sem,“ pravila po listopadovém vítězství v Aspenu. Sezonu zakončila jako druhá nejlepší slalomářka v celkovém pořadí. A taky jako vicemistryně světa.

Šárka Záhrobská

Překvapení sezony

Sjezdařským vládcem sezony ve Světovém poháru je Rakušan Michael Walchhofer, ale mistrem světa, majitelem zlaté sněhové vločky, se stal John Kucera. Kanaďan, který stále mluví velmi dobře česky i s brněnským přízvukem. Na světovém šampionátu ve Val d'Isere šokoval spoustu lidí. "Ale on je výjimečným technikem, má obrovský cit pro trať, stabilní postoj. Strmý a technický svah pro něj byl jako dělaný," mínil český sjezdař Ondřej Bank.

John Kucera, mistr světa ve sjezdu pro rok 2009

Tanečnice mezi brankami

Slalomářskou královnou roku se stala Maria Rieschová. Německá lyžařka vyhrála v jejím průběhu čtyři závody po sobě. "Kdyby Lindsey Vonnová dokončila pár závodů, býval by to byl těsnější souboj. Ale nelze se dívat zpět. Maria byla ve slalomu prostě úžasná," chválil nejlepší lyžařskou kamarádku Vonnové americký kouč Jim Tracy. Rieschová navíc ve slalomu vybojovala titul mistryně světa.

Německá slalomářka Maria Rieschová (uprostřed) přijímá gratulace od Zettelové a Poutiainenové

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze