Zemřela legenda Šťastný

10 2000
P r a h a -
František Šťastný, legenda československého motocyklového sportu, zemřel po dlouhodobém léčení v sobotu v ranních hodinách ve věku 72 let na selhání srdce. Během kariéry Šťastný vyhrál čtyři závody mistrovství světa a v roce 1961 skončil v celkovém pořadí šampionátu na druhém místě v kubatuře do 350 ccm. Ve významných mezinárodních závodech a Velkých cenách vybojoval osmdesátkrát umístění na stupních vítězů. Letos v únoru se Šťastný spolu s Karlem Lopraisem stal vítězem ankety o českého automobilového a motocyklového závodníka století, kterou vyhlásil Autoklub České republiky. Šťastný vyhrál motocyklovou anketu s drtivou převahou, získal bezmála pětkrát víc hlasů než druhý motokrosař Jaroslav Falta. V dubnu 1998 převzal Šťastný jako osmý závodník v historii nejvyšší čestné ocenění pro motoristické reprezentanty, Granátový odznak Autoklubu ČR. Čestný prezident svazu závodníků-veteránů jej dostal opožděně, neboť v době slavnostního ceremoniálu byl dlouhodobě v nemocnici. Od roku 1994 podporovala Šťastného podobně jako další bývalé vynikající reprezentanty Nadace České sportovní reprezentace. "Mí soupeři, tovární jezdci v zahraničí, skončili jako milionáři. Mně zbyly zlámané kosti, dráty a šrouby v těle," uvedl tehdy se svým typickým humorem bývalý vicemistr světa.

Témata: Humor, Karel Loprais