Z kytaristy v jamajském kostele vyrostl nejrychlejší muž planety

Exkluzivně   10:00
Kingston - - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Asafa Powell, nejrychlejší muž světa. Kde vyrůstal, jak žije a kdo ho vychovával? Reportér MF DNES se vydal na Jamajce po jeho stopách.
Asistent kouče Paul Francis ukazuje travnatou dráhu.

Asistent kouče Paul Francis ukazuje travnatou dráhu. | foto: Tomáš MacekMF DNES

Posilovna je spartánská, stěží 5 x 5 metrů. Zdi oprýskané, stroje stařičké, závaží rezavá. Přesto nejrychlejší muž planety Asafa Powell tvrdí: "Neexistuje nic z toho, co Američani dělají ve svých moderních posilovnách, co bych nemohl dělat i tady. Nejsem náročný člověk. Akceptuju, co mám – a snažím se s tím vyjít. Přece se nepřestěhuju do Ameriky!"

Mnoho jeho slavných atletických krajanů právě tam uteklo. On ne. Zůstává na periferii Kingstonu, jamajské metropole, ve které dochází ke třem vraždám denně.

"Úspěch je o tvrdé práci. Není o nářadí v posilovně," zní mantra Powellova kouče, stopadesátikilového bouřliváka Stephena Francise.

Skromná posilovna, kde trénuje Asafa Powell.

U brány univerzity U-tech září obří cedule: "Domov špičkových světových atletů." Tady světový rekordman v běhu na 100 metrů trénuje. Tady kdysi i studoval. "Ale přerušil jsem. Zatím."

Jeho se tedy netýká srocení studentů ve velkém auditoriu pod otevřeným nebem. V dřevěných lavicích jich sedí na tři stovky. "Právě dělají písemné zkoušky," vysvětluje mi asistent kouče Paul Francis. Na čistém vzduchu jim to údajně lépe myslí. Poblíž, u nablýskaného bílého audi trenéra Stephena Francise, debatuje parta atletů. Členové klubu MVP, který Francis založil a jenž na univerzitě sídlí. Zkratka znamená Maximising Velocity and Power. Maximalizace rychlosti a síly.

Běhají od sedmi ráno, potom až večer. Přes den bývá nedýchatelno, 33 stupňů Celsia a drtivá vlhkost. Na Jamajce začalo období dešťů.

Nenajdete tu klasickou atletickou dráhu, žádné mondo ani tartan. Asistent mě vede jen k velké travnaté ploše. "Tohle je náš stadion," ukazuje. "Vidíte ten třísetmetrový travnatý okruh? Od října do března běháme pouze tady." Za oválem, rozměklým po posledním dešti, se na obzoru rýsují Modré hory, kde roste nejlepší káva na světě. "Krásné panoráma," povídám. Asistent se usměje: "Jen počkejte, až zase začne pršet."

Na posilovnu, kde Powell úpí třikrát týdně, je vzhledem k omezenému prostoru pořadník, ti slabší cvičí jen v šatně. Posilovnu si musíte v MVP zasloužit.

Powell u činek nevyniká. "Spoustu lidí by překvapilo, jaké váhy zvedá," tvrdí Francis. "V benči by byl nejslabší ze všech špičkových sprinterů. Pořád mu říkám: V zimě tu makáš málo. Když budeš silnější, bude se ti běhat lehčeji. I na olympiádě."

Otec mi večírky nedovolil

Na půli cesty z U-tech do centra města stojí Devon House, koloniální vila prvního jamajského milionáře černošského původu. Přes ulici sídlí karibská centrála Armády spásy, hned vedle zanedbaných paneláků. Po chodníku kráčí černoch a zničehonic mě osloví: "Hej, Angličane, dej mi deset dolarů." Pro něj jsou všichni běloši Angličané.

Jamajka je zemí kontrastů. Stejně jako je Powell mužem kontrastů.

. Lidé mě prosí o peníze, říká otec

Otec William Powell, hlava rodiny, mluvil nejčastěji. Matka Cislin se rozzářila, jakmile se sama rozhovořila o nejmladším synovi. Asafův bratr Nigel zastával roli správce rodinného archivu. Neteř Adia přicupitala, zaujatá návštěvou, a mlčela, protože se styděla. Tak jsme debatovali v sedací soupravě rodičů Asafy Powella. O něm bez něj.

Rodina Asafy Powella: (zleva) otec William, matka Cislin, neteř Adia i bratr Nigel.

O tichém synovi.
Otec: "Ani doma toho Asafa moc nenamluví. Často nevíte, co se odehrává v jeho nitru. Na veřejnosti není jako američtí sprinteři. Je velice klidný, nerad se kdovíjak předvádí. Učili jsme ho, aby měl respekt ke všem lidem. Ten má."

O ambicích.
Bratr Nigel: "Na střední škole dostal Asafa úkol: napsat do školního časopisu, jakýmá životní cíl. Napsal tam: Chci být nejrychlejším mužem na světě."

O genech.
Otec: "Taky jsem dobře běhal. Nikdo z okolí mě neporazil do doby, než jsem se stal otcem. Asafa předbíhal už ve škole skoro všechny starší chlapce a bavilo ho to. Tak jsme se mu snažili najít trenéra."

O lenosti.
Matka: "No, někdy možná na tréninku trošku líný je, když to sám povídá. (Tázavě hledí na otce, ten nic neříká, tak pokračuje.) Ale je to dobrý chlapec."
Otec: "Proto má i řadu přátel."

O autech.
Otec: "Už jako malý kluk mě pokaždé pozoroval, když jsem spravoval auto. Brzy dokázal sám opravit takřka cokoli."
Nigel: "A teď miluje ta rychlá závodní auta."

O cestování.
Otec: "Nikdy jsem s ním nebyl, moje žena také ne. Ani v Evropě, ani v Americe. Pouze jeho bratři občas s Asafou létají."

O žadatelích.
Otec: "Někteří lidé k nám přicházejí a prosí o peníze. Na léky, na splátky, na jídlo. Je to složité. Snažíme se jim pomoci. Ale také těm lidem říkáme: My nemáme peníze. Nevěřte tomu, že Asafovy peníze jsou naše peníze. On má už i svůj život."

Na dráze fenomén, od roku 2005 král stovky. Tehdy poprvé pokořil v Aténách časem 9,77 světový rekord. Loni ubral další tři setiny. A přece: nikdy nevyhrál olympiádu ani mistrovství světa.

Zatímco ostatní atleti klubu MVP vtipkují, Powell často stojí opodál. Když neběhá, je tichý, skromný, nevýrazný. Tak ho vychovali.

Rodiče jsou pastoři. I na něj, nejmladšího ze svých šesti dětí, byli přísní. "Všichni mí přátelé chodili na party. Mně to otec nedovolil, musel jsem zůstávat doma. Vím, že to byla správná cesta. Nikdy jsem s rodiči neválčil," líčí.

Staršího bratra Michaela zabil zloděj v newyorském taxíku. Další bratr Vaughn zemřel na hřišti při fotbalovém zápase. "Srdeční mrtvice," vzpomíná Powell. "Přitom nám všem připadal tak zdravý."

Tehdy chtěl zdrcený Asafa skončit s atletikou. Zbylí bratři ho přesvědčili, že Vaughn by si to nepřál.

Další rodinná tragédie málem následovala. Otec William těsně unikl smrti, když ho lupiči doma postřelili do hlavy. "Hodně lidí si myslí, že díky mně je teď otec bohatý," posteskne si Asafa.

V 25 letech zůstává svobodný. Čtyři roky se přátelí s Yanique, studentkou psychologie. "Mám s ní plány, ale ještě nejsem připraven," říká. Přímo v MVP kouč Francis sexuální vztahy mezi svými svěřenci zakázal. "Když přijde nějaká holka do klubu a snaží se dostat Asafu do postele, oznámím jí: Prosím, zkoušej to – ale už nebudeš členkou klubu."

Trenér řve. To je normální

O den později vypadá trenér ráno opotřebovaně. Na parkovišti sedí vyčerpaně ve svém audi, zdá se, že spí.

"Těžká noc. A krátká," nadhodí, když mě vidí. Z kufru auta vytáhne skládací stoličku, s hekáním a supěním míří k dráze. Tentokrát nejsme na univerzitě, ale na opačném konci města, kde si klub MVP v průběhu hlavní sezony pronajímá skutečný atletický ovál.

Francis odnese stoličku ke kraji dráhy, sesune se na ni, diriguje trénink. Se čtvrthodinovým zpožděním sem doráží i Shelly-Ann Fraserová, stříbrná sprinterka z mistrovství světa. Marně se plíží kolem Francise. "Kde jste byla, slečno Fraserová?" chytí ji kouč.

"Špatně zvonil budík na mobilu."

Čímž Francise neuspokojí. "Dej mi svůj mobil!"

Prozkoumá atletčin telefon a rozčilí se: "Vždyť ty sis ho vůbec nenařídila! Nedělej si ze mě srandu!"

Následující minuty pak burácí stadionem Francisův mocný hlas, doprovázený píšťalkou. Nešetří nikoho, ale na Fraserovou má obzvlášť spadeno. "Kde se zase flákáš?" huláká.

"Oh, Jesus," ušklíbne se dvacetiletá dívka s výrazem vzdorující puberťačky.

Na dráze ve stejnou dobu nabírají fyzičku jamajští fotbalisté a rozhodčí. "To je normální, že Francis řve," říká mi zdejší rozhodčí Howard Gilroy. "Jamajští sportovci totiž potřebují vojenský přístup."

Powell má po zranění úlevy a neběhá. Přiznává, že také občas bývá líný. "Kdykoliv se opozdím na trénink, chce kouč důvod. Povím mu ho a on chce lepší. Neuleví mi nic. Nejsem stoprocentní tréninkový dříč. Někdy, když mám běžet čtvrtku, běžím polovic. Tady musíte překonávat spoustu bolesti a já nejsem sám od sebe tak horlivý, jak by si kouč přál. Potřebuju proto tvrdý přístup."

Stephen FrancisFrancis dokáže seřvat Powella bez servítků. "Ale nejen Asafa chodí pozdě. Jamajčané jsou notoricky nedochvilní. Když se to opakuje, musím přistoupit k akci," říká trenér. Stravu svěřenců nehlídá. "Nezakazuju jim pivo. Jen chci, aby věděli, že když ho budou pít, jejich tělo bude slabší. A já to poznám!"

Powell má rád guinness i smažené kuře v KFC. Na otázku, proč je na dráze tak dobrý, odpovídá: "Žádný doping. Jen pořádně jím."

Co? Karbohydráty, proteiny?

"Obyčejné jamajské jídlo. Kuřata, noky, kozí maso na kari."

Matka mu říká: Už nejsi dítě

Žena, která prý umí kuře připravit nejlépe, Powellova matka Cislin, bydlí 40 kilometrů odtud. Vyjíždím do Spanish Townu, bývalé metropole Jamajky, za Powellovými rodiči. Silnice s hrdým názvem Central Avenue je bez krajnic, plná děr. Okolo další silnice, s neméně hrdým označením Washington Boulevard, stojí chátrající domy. Můj řidič John bloudí.

Projíždíme kolem ghett s chatrčemi, stlučenými z vlnitého plechu a dřevěných desek, kolem nichž běhají bosé, vyhublé děti. Později uvázneme v centru Spanish Townu, kde nám domorodci oknem auta nabízejí ke koupi potahy na volanty i mapy Jamajky.

"Aha, tady to je. Andělský lesík," uleví si konečně řidič. Powellovi bydlí v jakési místní verzi satelitního městečka. Čekáte honosnou vilu, obehnanou zdí s bezpečnostním zařízením? Marně. Vystačí si s jednopatrovým žlutým domkem bez plotu. Dvě auta vyčnívají do ulice.

Rodina Asafy Powella: otec William, matka Cislin a neteř Adia.

Asafův bratr, učitel hudby Nigel, mě vítá a vede k pohovce u televize, hned za dveřmi domu. "Tady se budeme dívat, až Asafa poběží olympiádu," říká.

V pohovce je usazen Asafův 61letý otec William, o jehož přísnosti se tradují legendy. Hovoří však pomalu, namáhavě, s přestávkami. Zranění hlavy jako by mu ubralo energii. "Byl jsem přísný, správně," přitaká. "Žádné tancovačky nebo večírky, do kostela chodit. To platilo pro všechny mé syny. Kamkoli chtěli, museli se dovolit. Ani jejich matka je nesměla pustit bez mého souhlasu. Ale mé zásady pomohly Asafovi vyzrát v dobrého člověka. A já jsem teď pyšný otec."

Matka Cislin vypráví, jak se mladý Asafa denně poctivě modlil. "Dvakrát týdně také hrál v kostele na basovou kytaru náboženské písně."

Na zdi visí fotografie běžícího Asafy, jeho bratr Nigel vytahuje album, ukazuje černobílý snímek. "To je náš bratr Donovan, když běží s Carlem Lewisem na olympiádě v Barceloně 1992. Asafa vždycky chtěl být lepší než on."

Do Spanish Townu se Powellovi přestěhovali loni z městečka Linstead. Asafa přijíždí o víkendu, chodí s nimi do kostela, zpívá. Přes týden je ve vlastním domě v Kingstonu.

Jakmile přijede, padne matce kolem krku. "Má rád, když ho objímám. Občas mu musím připomínat, že už není dítě," povídá Cislin Powellová.

Ve volných chvílích hraje Asafa na playstation nebo se prohání v autech. Pořídil si jich šest, jsou prý jeho jedinou úchylkou. Hondu Accord si nechal upravit do závodnické verze a o dalším vozu Nissan Skyline hrdě prohlašuje, že akceleruje rychleji než ferrari.

Těsně předtím, než si v roce 2005 doběhl v Aténách pro světový rekord, otec se za něj modlil. "V poslední modlitbě jsem tehdy řekl: Bože, jsi to ty, kdo dává lidem talent. Asafa má odhodlání pokořit světový rekord. Nechávám to ve tvých rukou," vzpomíná William Powell.

Také 22. srpna, v den olympijského finále, se určitě za syna pomodlí. "A když náš Asafa vyhraje, každý na Jamajce bude zpívat," zasní se matka Cislin. "Celá země pak bude jeden velký roztančený festival."

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiorentina - Plzeň 2:0, pohárovou jízdu uťalo prodloužení, hosté hráli v deseti

18. dubna 2024  17:42,  aktualizováno  21:23

Plzeňští fotbalisté se rvali, bojovali do vyčerpání, ale mezi čtyři nejlepší kluby v Konferenční...

Bez videa na věčné časy? Švédský unikát: kluby odmítly VAR, šéf ustoupil

26. dubna 2024  15:14

Zní to spíš jako závan starých a pro někoho jistě i dobrých časů, než realita současného fotbalu....

Nosková do třetího kola v Madridu neprošla, prohrála s mladičkou Ruskou

26. dubna 2024  13:49,  aktualizováno  15:13

Linda Nosková do třetího kola antukového turnaje v Madridu neprošla. Devatenáctiletá Češka prohrála...

Berbrovi obhájci navrhli zproštění viny. Snažili se rozbít verzi státního zástupce

26. dubna 2024  13:29,  aktualizováno  14:25

Se třemi advokáty dorazil na závěrečné řeči k plzeňském okresního soudu bývalý místopředseda...

Slávisté za chování fanoušků proti AC Milán vyvázli jen s pokutou

26. dubna 2024  14:20

Fotbalová Slavia dostala další více než dvou milionovou pokutu za chování fanoušků v evropských...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...