Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vonnová na MS končí. Ošklivý pád odnesla přetrženými vazy a zlomeninou

Lindsey Vonnová neustála skok při mistrovství světa ve Schladmingu. (5. února 2013) | foto: z videa ORF1

5 2013
Odjela něco málo přes čtyřicet sekund super-G zahajovacího závodu mistrovství světa. Dostala se ke druhému mezičasu, kde ještě byla třetí. Pak ovšem Lindsey Vonnová neustála skok, podlomila se jí pravá noha a slavná americká sjezdařka skončila v kotrmelcích a nakonec ve vrtulníku na cestě do nemocnice. Lékaři po magnetické rezonanci vyloučili, že by mohla ve Schladmingu odjet ještě nějaký další závod.

Byl to od začátku prokletý závod. Nejdřív se kvůli mlze dlouze odkládal start, který byl původně plánován na jedenáctou hodinu dopoledne. Ovšem až po  třech hodinách a půl se diváci dočkali a na trať vyrazila první sjezdařka.

Hned po osmi odjetých závodnicích se přerušovalo. Žlutý záchranářský vrtulník šel do akce poprvé, když musel do špitálu transportovat jednoho z traťových komisařů, který spadl.

Pak po zhruba patnáctiminutovém zdržení vyrazila do boje Slovinka Tina Mazeová, největší favoritka superobřího slalomu, a podle očekávání zajela i nejlepší čas. V cíli výskala radostí a výrazně nakročila ke druhému zlatu z mistrovství světa (více o průběhu a výsledcích závodu čtěte zde).

Hned za ní nastoupila její největší vyzývatelka Vonnová. V úvodu byla sice Američanka rychlejší než jasně vedoucí žena Světového poháru, jenže stejně rychle její závod skončil. Po skoku v polovině trati se jí zařízla do sněhu pravá lyže, koleno se ohnulo do neuvěřitelného úhlu a Vonnová klouzala nekontrolovatelně po sněhu.

Mazeová v cílovém prostoru vytřeštila oči, o kus dál si obličej v šoku zakrývala i Laura Kildowová, sestra americké sjezdařské superstar. A závod se znovu přerušoval.

Ruchové mikrofony zaznamenaly bolestivý řev. Když pak Vonnová konečně zastavila, chytila se za nohu a bylo jasno - tady její závod skončil. Ani když dorazili záchranáři, nemohla se Američanka postavit na nohy a nakonec na nosítkách letěla odletěla helikoptérou do nemocnice.

Fotogalerie

"Vylučuji, že by mohla startovat v nějakém dalším závodě na mistrovství světa," tvrdil po magnetické rezonanci Christian Kaulfersch, doktor z nemocnice ve Schladmingu. "Jedná se o komplexní zranění kolene." Víc doktoři říct nechtěli, protože Vonnová sama požádala, aby se další detaily nezveřejňovaly. Další nepříjemné doplnění diagnózy však zní zlomená hlavice holenní kosti.

Jisté je, že pro Američanku skončil nejen světový šampionát, ale také celá letošní sezona.

"Ve zbytku sezony bude mimo, ale v příštím ročníku by se měla vrátit a závodit ve Světovém poháru i na olympijských hrách v Soči," uvedla v prohlášení americká lyžařská federace.

Jak trpce teď znějí slova dvojnásobné mistryně světa z neděle, kdy prohlašovala: "Toto je snad poprvé, kdy jsem na šampionát přijela zdravá a odpočatá." A jak směšné se teď zdají plány rakouských pořadatelů, kteří americké závodnici poskytli bodyguardy. Ti ji měli bránit před horlivým zájmem fanoušků, na trati superobřího slalomu však sjezdařku ochránit nedokázali.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze