Škoda s novým vozem vítězí i ve světě. Lappi triumfoval na Polské rallye

VÍTĚZ. Tovární pilot Škody Motorsport Esapekka Lappi s Fabií R5 vyhrál Polskou rallye v kategorii WRC 2. | foto: Škoda Motorsport

5 2015
V českém šampionátu zvítězili při všech třech letošních startech a teď tovární piloti Škody Motorsport s novou Fabií R5 neměli konkurenci ani ve světě. Fin Esapekka Lappi na Polské rallye vyhrál kategorii WRC 2, jeho švédský týmový kolega Pontus Tidemand byl druhý.

Byla to velká výzva, když mladoboleslavský tovární tým na jaře představoval novou Škodu Fabii R5.

Dokáže navázat na svou úspěšnou předchůdkyni S2000, s níž závodníci opakovaně vítězili na domácích tratích, v Evropě, ale i v asijsko-pacifickém šampionátu?

Ano. Nový vůz plynule pokračuje na vítězné vlně. Jan Kopecký úspěšně uvedl Škodu Fabii R5 v českém mistrovství, po triumfech na Šumavě, v Českém Krumlově a v Hustopečích je jasným adeptem na titul.

A v sobotu Škoda dokonala i první velký úspěch světového formátu. V kategorii WRC 2 vyhrála Polskou rallye, podnik mistrovství světa. Fin Lappi dojel s téměř minutovým náskokem před továrním kolegou Tidemandem.

„Auto bylo brilantní. Učíme se s ním a tohle vítězství je ta nejlepší odměna,“ řekl Lappi, který v Polsku zopakoval triumf z roku 2012. Tehdy ještě závod patřil do seriálu mistrovství Evropy ERC.

Tidemand, juniorský mistr světa z roku 2013, gratuloval Lappimu: „Jel si svůj vlastní závod. Byl prostě třída.“

Škoda Motorsport startovala v mistrovství světa potřetí v sezoně. V květnu v Portugalsku se Lappi a Tidemand seřadili na druhém a třetím místě, o tři týdny později v Itálii byl bronzový i Kopecký.

Čerstvý vítěz Polské rallye Lappi se už o příštím víkendu 11. a 12. července představí na Rally Bohemia v okolí Mladé Boleslavi, kde se jeho škodovácký kolega Kopecký bude snažit udržet letošní neporazitelnost na českých tratích.