Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velcí vítězové se na Bermudách „pro zábavu“ utkají o Grand Slam

Stewart Cink vpředvečer Grand Slamu vysvětluje divákům svou techniku patování. | foto: Profimedia.cz

20 2009
Čtyři hráči, čtyři různé mentality a čtyři slavná vítězství. Jen jeden golfista bude ve středu večer místního času novým držitelem Grand Slamu, trofeje pro nejlepšího z letošních vítězů "majors". Hřiště Port Royal v Southamptonu na Bermudách přivítalo soupeře slunečným počasím a teplotami kolem pětadvaceti stupňů.

Pondělní tradiční kliniku, přenášenou na televizním Golf Channel, zahájil Ángel Cabrera. Argentinský vítěz Masters udivoval dav přihlížejících fantastickou přihrávkou ze zhruba devadesáti metrů a vysvětlil, jak při takových ranách svou wedge používá.

Šampion z US Open Lucas Glover se nejprve naoko ohradil, proč má hrát z bunkeru, když se mu docela daří těmto písečným překážkám se vyhýbat. Ale svou památnou ránu, jež přispěla k jeho letošnímu největšímu vítězství, Američan za aplausu publika při dvou ze tří pokusů skvěle napodobil.

Na jeho krajanovi Stewartu Cinkovi bylo, aby objasnil svou techniku patování, jež mu pomohla na British Open porazit v play-off Toma Watsona. Doprovodil ohromnou výmluvností své agresivní pokusy rovnou trefit jamku z velké vzdálenosti s rizikem, že míč přeběhne. A druhý pětimetrový pat přeroloval část greenu před sebou skutečně až dovnitř.

Překvapivý vítěz PGA Championship Jang Jong-un, jenž na posledním majoru odrazil útok Tigera Woodse a zanechal tak světovou jedničku bez letošního vítězství na podniku velké čtyřky, hovořil sice přes tlumočníka, ale i jeho publikum ocenilo. Korejec se zmínil, jak mu onen moment změnil život a předvedl svou speciální techniku chipování, s jejíž pomocí nechal velkého soka za sebou, krátkou přihrávkou na necelých třicet centimetrů k praporku.

"Je to jak mistrovský zápas, tak velká slavnost. Bude nás to bavit," řekl ke Grand Slamu Cink, jenž je jedním ze tří debutantů. Pouze Cabrera už měl předloni poprvé tu čest o velký titul hrát. Čtyřicetiletý jihoamerický požitkář, jenž už uvažoval o tom, že velké turnaje ze svého kalendáře vynechá, tvoří kontrast ke svým atleticky skvěle vybaveným soupeřům.

O čtyři roky mladší Cink je se šesti výhrami na americkém okruhu PGA jeho stálicí a symbolem spolehlivosti. Devětadvacetiletý Glover představuje woodsovskou generaci nových tréninkových metod, jejíž příslušníci žijí většinou ve stínu svého lídra. Jangovi byl Woods stejně jako milionům dětí na celém světě vzorem.

Sedmatřicetiletý hráč, ztělesnění výrazu shooting star, je navíc představitelem mohutné asijské vlny, jež pomalu zaplavuje světový golf.

Grand Slam of Golf, označovaný také za "nejexkluzivnější golfový turnaj" se hraje na šestatřicet jamek od roku 1991. Do roku 2006 se konal na Havaji, letos se potřetí uskuteční na Bermudách, jejichž juniorské asociaci předal prezident PGA of America Jim Remy šek na 10 tisíc dolarů. "Možná je mezi zdejšími mladými jeden, koho zde v budoucnu uvidíme jako šampiona," uvedl Remy.

Autor:


Témata: Turnaje, Dům roku
Najdete na iDNES.czmobilní verze