Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uráží sudí v NBA. A pak platí miliony

Mark Cuban - Mark Cuban, majitel basketbalového klubu Dallas Mavericks, se rozčiluje na utkání NBA. | foto: Reuters

31 2009
Peníze jsou pro něj prostředkem k získání drahocenného času, ale pořádné sumy umí Mark Cuban „utratit“ za pár vteřin. Vlastník basketbalového klubu Dallas Mavericks zaplatil už zhruba 36 milionů korun na pokutách pro zámořskou NBA.

Naposled se 50letý boháč a "zlobivý" majitel provinil tím, že na internetu kritizoval rozhodčí. Nelíbilo se mu, že v pátečním utkání Dallasu s Denverem nepotrestali J.R. Smithe z Nuggets.

Cuban zanechal svůj názor fanouškům prostřednictvím serveru twitter.com, na který se píší krátké vzkazy. Jenže ani tam se jeho slova, která tak často provokují představitele NBA, neschovala. A 296. nejbohatší muž světa dle časopisu Forbes za to zaplatí půl milionu korun. "To je v pohodě," řekl Cuban.

Podívejte se, jak se Cuban umí rozčílit

Na pokuty od NBA už je zvyklý. Poslední prohřešek by měl být číslem 15, za který lize platí. Jen namátkou: v roce 2001 urazil tehdejšího šéfa rozhodčích. Prý by si jej nenajal ani na to, aby vedl síť občerstvení. Cubana tenhle výrok stál půl milionu dolarů, tedy dnes více než 10 milionů korun.

Další čtyři miliony dal třeba za to, že vběhl na palubovku a pak se pustil do sudích na svém blogu. "NBA ví vše," ulevil si tehdy pro ESPN. Jindy nesměl na tři zápasy do hlediště... I Dirk Nowitzki, hvězda Dallasu, se do něj kdysi opřel, že by se měl mírnit.

Cuban, který částky odpovídající pokutám zároveň věnuje na charitu, je zkrátka extrémně vášnivý basketbalový fanoušek. Ostatně, obchodovat začal ve 12 letech: prodával pytlíky na odpadky, aby si mohl koupit drahé basketbalové boty.

Cuban jako rozhodčí

O 30 let později si už mohl pořídit většinové vlastnictví Dallas Mavericks. Ale není boháčem schovaným v drahé lóži. Komunikuje s fanoušky, dbá jejich postřehů. Probudil v nich zájem o tým, který si v roce 2006 zahrál i finále ligy. Věří, že jeho výlevy mají vliv na rozhodčí. "Soudcování se hodně zlepšilo. Ale není tam, kde by mělo být, a proto mám problémy."

V džínách a mikině sleduje zápasy z místa nedaleko lavičky svého týmu. Na utkání venku létá soukromým tryskáčem. I tak získává onen drahocenný čas.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze