Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Triatlonové mezníky: Havaj a Karlovy Vary

3 2001
Praha - S novým názvem pro český pohár, Pre Cup, tudíž i s novými sponzory Pražskou energetikou, Siemensem a Adidasem, ale se stále stejným cílem: neustoupit z dobytých pozic, vstupuje do nové sezony český triatlon. "Pokračovat v tom, co jsme začali," konstatoval předesda svazu Pavel Kořan na setkání s novináři a myslel zejména na bronozvý olympijský úspěch Jana Řehuly. Úspěšný olympionik vyřazoval pohodu a na vážné zranění z Austrálie už téměř zapomněl. "Nejdřív jsem jen doufal, že mi bude všechno fungovat jak má, pak že budu vůbec moci sportovat," vzpomínal s úsměvem Řehula. "Teď už trénuji a za měsíc bych mohl začít naplno," popisoval současný zdravotní stav závodník, který přiznal, že ztratil zhruba dva měsíce a první start plánuje na 9. června do Prahy. Jan Řehula hovoří o svém zranění

Tenhle závod Českého poháru bude zároveň kvalifikací pro mistrovství Evropy, které koncem měsíce hostí Karlovy Vary. Start mezi evropskou elitou, kde by měl stejně jako Krňávek a Ospalý jisté místo v reprezentaci, však příliš neplánuje. "Zatím to vidím spíš černě, i když závody s tak tvrdou tratí jako je ve Varech miluji, protže jede každý za sebe," přiznal. Stále však věří, že se na přelomu července a srpna stihne kvalifikovat pro slavný havajský triatlon.

Domácí sezona startuje už tento víkend pohárovým duatlonem v Šumperku, triatlonová část odstartuje 20. května v Plzni. Reprezentanti strávili část zimy na Kanárských ostrovech a v květnu je čeká kemp na tratích evropského šampionátu v Karlových Varech, kam bychom měli mít možnost nasadit do závodu šest mužů a stejný počet žen. 

Český triatlon nyní klesl v pořadí národů - ve světovém žebříčku je nejvýš pětadvacátý Řehula a dvaačtyřicátý Martin Krňávek. Žádný Čech se totiž nezúčastnil úvodních závodů Světového poháru v Japonsku a USA a vstoupí do něho teprve příští víkend v Rennes.

Ovšem zajet výsledek tam bude mít šanci patrně jen Filip Ospalý, kterého doprovází trojice žen: Radová, Berková, Zelenková. Řehula ještě závodit nemůže. Zraněn je nyní i tradiční smolař Martin Matula, Štěpán Chroustovský bere antibiotika a Martin Krňávek, který se individuálně připravoval v Jižní Africe, kde nedokončil kvalifiklační závod pro havajského ironmana, dnes odletěl k dlouhodobé přípravě do San Francisca a návrat plánuje na 12. června.

Evropský šampionát v krátkém, tedy olympijském objemu, se bude konat teprve podruhé v zemi bývalého východního bloku. "Je to velká akce s rozpočtem, který má před šesti nulami dvě čísla," mne si bradu prezident závodu Martin Plecitý a hned se pochlubí startovním blokem na kopališti Rolava. "Je to železobetonová, šedesát metrů dlouhá obdoba startu v Sydney, která je postavena tak, aby všichni startující měli k první bójce stejně daleko. Město nám hodně pomohlo, nejen s tím. I účast by měla být výborná. Přihlásil se už i belgický fenomén Luc van Lierde, dvojnásobný mistr světa, který dvakrát vyhrál i dlouhý triatlon na Havaji."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze