Tři čeští atleti prošli na halovém MS do finále. Svoboda nezaváhal, Bába končí

  7:21aktualizováno  17:48
Halové mistrovství světa v atletice začalo v katarském Dauhá pro rekordní českou výpravu několika dílčími úspěchy. Na finále se může těšit výškařka Iva Straková stejně jako tyčkaři Michal Balner a Jiřina Ptáčníková.
Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová (vpravo) a Jamajčanka Lacena Golding-Clarková po doběhu rozběhu na 60 metrů překážek

Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová (vpravo) a Jamajčanka Lacena Golding-Clarková po doběhu rozběhu na 60 metrů překážek | foto: AP

Překážkář Petr Svoboda si pojistil na 60 metrech semifinále. Naopak výškař Jaroslav Bába končí už po kvalifikaci.

Denisa Rosolová sice zvítězila ve svém rozběhu na 400 metrů. Osobním rekordem 52,75 sekundy postoupila do podvečerního semifinále. V něm však na nejlepší nestačila a doběhla na posledním šestém místě v čase 52,92.

Mezi semifinalisty proklouzl také Jakub Holuša v závodě na 800 metrů, když obsadil druhou příčku v rozběhu. A do třetice semifinále: může se z něj na trati 60 metrů těšit překážkářek Lucie Škrobáková.

V dopoledních kvalifikacích vypadli koulař Jan Marcell, Zuzana Hejnová v běhu na 400 metrů a půlkařka Lenka Masná. Do finále se nepodívá ani tyčkařka Pavla Rybová, která se v Dauhá patrně loučí s kariérou.

Jak si vedl šebrle v sedmiboji, čtěte zde

K vyřazeným Čechům se přiřadil i Jaroslav Bába, který zvládl pouze 223 centimetrů na první pokus, ale nad laťkou nastavenou o tři centimetry výše třikrát selhal.

"Začátek byl uvolněný, ale pak jsem ztuhnul, zkřečovatěl. Dělal jsem chyby na zemi, nevyhýbal oblouk, nedělal náklony, bylo toho víc. Ani nevím, proč," stýskal si bronzový z olympijských her v Aténách.

Nejlepšími výkony se ve výškařském sektoru blýskli Rusové Ivan Uchov a Jaroslav Rybakov, kteří překonali 229 centimetrů, dalším šesti skokanům stačil k postupu výkon 226.

Ruský výškař Jaroslav Rybakov

Ruský výškař Jaroslav Rybakov

Výškařka Iva Straková si výkonem 192 centimetrů vyrovnala letošní "osobák" a zajistila si postup do sobotního finále, V něm se představí celkem devět žen. Scházet nebude žádná z favoritek v čele s Chorvatkou Blankou Vlašičovou.

"První cíl splněn, nechci se ale ukolébat postupem a hodlám dál bojovat o co nejlepší umístění, pokud vydrží zraněné chodidlo. Jinak je to pro mě první světlý moment po trochu protrápené sezoně," poznamenala česká výškařka pro server atletika.cz.

Bershawn Jackson (vlevo) z USA uniká soupeřům v závodě na 400 metrů. Dále zleva Richard Buck z Británie, Nery Brenes z Kostariky a Clemens Zeller z Rakouska

Bershawn Jackson (vlevo) z USA uniká soupeřům v závodě na 400 metrů.

Americká výškařka Chaunté Howardová Loweová slaví úspěch na laťce 192 centimetrů

Americká výškařka Chaunté Howardová Loweová slaví úspěch na laťce 192 cm

Michal Balner se za 560 centimetrů dokonce podělil o prvenství v kvalifikačních bojích, protože celým závodem procházel bez jediného zaváhání.

"Byl jsem celou dobu v pohodě, už od rána. Základ 545 i 560 centimetrů jsem dal napoprvé a věřím, že kdyby se pokračovalo na 570 centimetrů, skočil bych to také prvním skokem," věří si český tyčkař.

Ve finále Balnera doplní například úřadující mistr světa Steven Hooker. Naopak pro někdejšího světového šampiona Giuseppeho Gibilisca z Itálie či Francouze Renauda Lavillenieho, který má už skočeno šest metrů, skončilo klání tyčkařů předčasně. Hluboko pod svými možnostmi zůstali rovněž Timothy Mack z USA či další Francouz Damiel Dossévi.

Francouzský skokan o tyči Renaud Lavillenie

Francouzský skokan o tyči Renaud Lavillenie

V tyčkařském sektoru nahradily ženy muže. A předvedly nečekané drama. Postarala se o ně Jelena Isinbajevová, která proklouzla mezi elitní osmičku až díky třetímu pokusu na své základní výšce 455 centimetrů.

To české tyčkařce Jiřině Ptáčníkové stačil na postup výkon o deset centimetrů slabší, navíc na třetí pokus. "Bylo to vydřené. Byla jsem na stadionu už čtyři hodiny a najednou to na mě padlo. Do 435 jsem se cítila úplně v pohodě, ale 445 jsem doslova vydřela vůlí," poznamenala úspěšná Češka.

Ptáčníková si postěžovala také na podmínky v hale: "Táhlo se to a navíc tu byl hrozný průvan, takže když mě nechali 10 minut čekat svlečenou, úplně jsem prochladla." Její krajanka Pavla Rybová překonala pouze výšku 420 centimetrů a bude klasifikována na 15. místě.

Bez platného pokusu absolvovaly soutěž Němka Carolin Hingstová a Američanka Lacy Jansonová, obě přitom patřily do okruhu kandidátek na medaile.

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová po jednom z kvalifikačních nezdarů

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová po jednom z kvalifikačních nezdarů

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová se pokouší soustředit pod dekou

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová se pokouší soustředit pod dekou

Překážkářka Lucie Škrobáková obsadila v prvním ze čtyř rozběhů časem 8,09 sekundy druhou příčku o dvě setiny za Američankou Ginnie Powellovou.

"Běželo se mi super. Tedy až na start, který je u mě vždycky tragický. Naštěstí se mi to podařilo rozjet," uvedla a divila se rychlé dráze. "Až jsem měla problém, aby mě to nekopalo moc nahoru," řekla sedmadvacetiletá atletka.

Nejlepšími časy se blýskly papírové favoritky: Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová běžela 7,94 sekundy, Američanka LoLo Jonesová byla o pouhou jednu setinku pomalejší.

Běžkyně v rozběhu na 60 metrů překážek: zprava Nadine Hildebrandová, Priscilla Lopes-Schliepová a Lacena Golding-Clarková

Priscilla Lopes-Schliepová

Běžkyně v rozběhu na 60 metrů překážek: zprava Vonette Dixonová a LoLo Jonesová

LoLo Jonesová

Jistotu semifinále má na stejné trati mužů i Petr Svoboda, který ve svém rozběhu doběhl třetí za průměrných 7,75 sekundy, avšak po závodě si český favorit posunky stěžoval na to, že vůbec neslyšel startovní výstřel. Tomu by odpovídal i nepovedený úvod závodu.

Svoboda v rozběhu povinnost splnil. "Ale stálo to za houby," řekl. Zlobil se na čínské fanoušky, kteří při startu překážkářů křičeli a pískali. "To se nedělá," komentoval to Svoboda. "Kdybych uměl čínsky, tak bych jim něco řekl. Ale zabral jsem, aby mi moc neutekli, a pohlídal si to. Čas neřeším, je postupový," poznamenal.

V našlapaném rozběhu se před Svobodu protlačili Felipe Vivancos ze Španělska a Maurice Wignall z Jamajky. Do cíle se nedostal někdejší francouzský mistr světa Ladji Doucouré, který si obnovil svalové zranění.

K velkým jménům na startu patří také Liou Siang z Číny, zaběhl čas 7,79 sekundy. Kubánec Dayron Robles zaběhl 7,74 sekundy. Nejlepší výkony - 7,60 - předvedli Američané Terrence Trammell a David Oliver.

Druhý z českých překážkářů Martin Mazáč obsadil časem 7,97 ve svém běhu až poslední šestou pozici a závod pro něj skončil.

Americký trojskokan Walter Davis

Americký trojskokan Walter Davis

Brazilský trojskokan Jadel Gregório

Brazilský trojskokan Jadel Gregório

Semifinále se stalo konečnou pro českou čtvrtkařku Denisu Rosolovou. Za nejlepšími zaostávala už od úvodních metrů a ve snaze protlačit se do popředí musela podstatnou část závodu absolvovat ve druhé či třetí dráze. V cílové rovince jí tak nezbyly síly na finiš a zaběhla čas 52,92 sekundy.

"Bylo znát, že nemám tolik na čtvrtku natrénováno jako ostatní holky. Druhý závod v jednom dni byl opravdu těžký. Ještě na třístovce jsem se cítila silná, ale pak to na mě sedlo. Původně jsem ale vůbec neměla na individuální čtvrtce závodit, takže myslím, že to je pěkný výsledek. Teď ještě aby vyšla štafeta," poznamenala někdejší dálkařka a vícebojařka.

Už při rozběhu Rosolová vbíhala do cílové rovinky až na posledním čtvrtém místě, dokázala se však vnitřní drahou prosmýknout kolem hlavní favoritky, Američanky Deedee Trotterové, a doběhnout si pro postup.

"Čekala jsem, že to bude hodně těžké, ale když jsem vyběhla, zdálo se mi to rychlé. Tlačila jsem se dopředu a nebyla si jistá, jestli jsem byla první. Jsem ráda za osobní rekord a myslím, že ho můžu v dalších závodech ještě zlepšit," prohlásila po rozběhu.

Druhá z českých zástupkyň Zuzana Hejnová obsadila ve svém rozběhu časem 53,56 sekundy čtvrtou příčku a mezi dvanáctku nejlepších nepostoupila. Specialistka na 400 metrů překážek přitom měla smůlu na rychlý závod. Stejný výkon ve třetím rozběhu by jí zajistil druhou pozici.

Jak si vedl šebrle v sedmiboji, čtěte zde

Hejnová s Rosolovou do závodu nastoupily, přestože je jejich hlavním závodem v Dauhá čtvrtkařská štafeta. V té se ale neuskuteční rozběhy, a proto si obě třiadvacetileté běžkyně vyzkoušely dráhu už v individuálním startu.

Jakub Holuša, který se řadí mezi spolufavority v běhu na 800 metrů, si pohlídal postup do semifinále. V závěrečném okruhu se posunul na druhou příčku za Francouze Kevina Hautcoeura a v pomalejším rozběhu hlídal situaci. Čas českého reprezentanta? 1:50.64 minuty.

Nejrychlejším mužem rozběhů byl Ismail Ahmed Ismail ze Súdánu (1:46,69 min). Zklamáním skončil závod pro americkou výpravu. Nick Symmonds sice doběhl na postupových pozicích, ale byl diskvalifikován. Duane Solomon skončil ve svém rozběhu třetí.

Půlkařky při HMS v atletice, zleva Jenny Meadowsová, Marija Savinovová a Angelika Cichocká

Půlkařky při HMS v atletice, zleva Jenny Meadowsová, Marija Savinovová a Angelika Cichocká

Půlkařka Lenka Masná zůstala před branami finále, když výkonem 2:03,59 minuty vybojovala "pouze" třetí příčku. A protože běžkyně ve druhém semifinálovém běhu byly o poznání rychlejší, šance postoupit na čas se jí rovněž rozplynula. Češka obsadila po diskvalifikaci Polky Cichocké celkovou sedmou, tedy první nepostupovou, pozici.

Čtyřiadvacetiletá účastnice světového šampionátu v Berlíně se do poloviny trati držela na čele, poté však přepustila vedení favorizovaným Anně Willardové Piercové z USA a Jevgeniji Zinurovové z Ruska.

Koulař Jan Marcell obsadil kvalifikaci nepostupové 12. místo, když se solidním výkonem 20,04 metru přiblížil na 16 centimetrů svému osobnímu rekordu. Nejlepší výkon předvedl Němec Ralf Bartels - 20,91.

Marcell se po dvou přešlapech dostal na hranu vyřazení poté, co mu rozhodčí i po třetím pokusu odmávli červený praporek. Svůj pokus ale uhádal, a tak se nakonec měřilo.

Favorizovaní koulaři Christian Cantwell (vlevo) z USA a Tomasz Majewski z Polska

Favorizovaní koulaři Christian Cantwell (vlevo) z USA a Tomasz Majewski z Polska

Polský koulař Tomasz Majewski

Polský koulař Tomasz Majewski

"Problém ale byl asi v tom, že nejspíš ztratili mou značku. Nabízeli mi čtvrtý pokus, ale já ho nechtěl, protože tohle byl první vydařený hod po dlouhé době," komentoval Marcell svůj závod.

Přesto byl český vrhač zklamaný: "Nakonec to někam zapíchli, ale podle mě jinam a možná, že jsem přišel o nějakých deset centimetrů, které by nejspíš stačily. Takhle skončím podle mě tak desátý." Útěchou mu snad může být, že na postup do finále bylo třeba překonat kvalifikační limit 20,30 metru.

Dwain Chambers v rozběhu na 60 metrů během HMS v Dauhá

Dwain Chambers v rozběhu na 60 metrů během HMS v Dauhá

Ve finále na 3000 metrů žen se schyluje k etiopskému souboji. Oba rozběhy totiž opanovaly Meseret Defarová respektive Sentayehu Ejiguová. Lepší čas však měla první z nich.

Kontroverzní britský sprinter Dwain Chambers ovládl rozběhy na 60 metrů časem 6,59 sekundy. Až za někdejším dopingovým hříšníkem zůstali američané Trell Kimmons a Mike Rodgers či Brian Mariano z Nizozemských Antil.

Mezi ženami byla jasně nejrychlejší LaVerne Jones-Ferretteová z Panenských ostrovů. Zaznamenala čas 7,14 sekundy. Druhou Veronica Campbell-Brownovou porazila o sedm setin.

Osobní rekord na halových 1500 metrů si výkonem 3:39,96 minut zaběhl Maročan Amine Laalou - zvítězil v prvním ze tří rozběhů a potvrdil pozici jednoho z favoritů. Ve druhém běhu jej předčil pouze Deresse Mekonnen z Etiopie (3:39,66 minuty). Třetí z běhů byl nejrychlejší, další Maročan Abdalaati Iguider se v něm blýskl časem 3:37,14 minuty.

V kvalifikaci trojskokanů se přes 17 metrů dostali pouze dva muži. Kromě Kubánce Yoandrise Betanzose (17,11 m) to byl švédský rekonvalescent Christian Olsson, který tuto metu překonal o sedm centimetrů.

Rozběhy na 1500 metrů byly galapředstavením Etiopanky Kalkidan Gezahegneové, která i přes pád čtyři kola před cílem dokázala zaběhnout nejrychlejší čas dne - 4:08,91 minuty.

Halové MS v atletice - výsledky

Semifinále:
Muži:
400 m:
1. Torrance (USA) 46,70
Ženy:
400 m:
1. Firovová (Rus.) 51,36, ...11. Rosolová (ČR) 52,92 - nepostoupila.

Kvalifikace a rozběhy:
Muži:
60 m:
1. Chambers (Brit.) 6,59, 400 m: 1. Torrance (USA) 46,70,
800 m: 1. Ismail (Súd.) 1:46,69, ...15. Holuša (ČR) 1:50,64 - postoupil, 1500 m: 1. Igidír (Mar.) 3:37,14, 3000 m: 1. Choge (Keňa) 7:43,80, 60 m př.: 1. Oliver a Trammel (oba USA) oba 7,60, ...9. Svoboda 7,75 - postoupil, 25. Mazáč (oba ČR) 7,97 - nepostoupil, výška: 1. Uchov (Rus.) 229, ...11. Bába (ČR) 223 - nepostoupil, dálka: 1. Lapierre (Austr.) 819, trojskok: 1. Betanzos (Kuba) 17,11, tyč: 1. Hooker (Austr.), Balner (ČR), Filippídis (Řec.) všichni 560, koule: 1. Bartels (Něm.) 20,91, ...12. Marcell (ČR) 20,04 - nepostoupil.

Ženy:
60 m:
1. Jonesová-Ferretteová (Panenské ostr.) 7,14, 400 m: 1. Dunnová (USA) 52,24, ...6. Rosolová 52,75 - postoupila, 12.
Hejnová (obě ČR) 53,56 - nepostoupila
, 800 m: 1. Meadowsová (Brit.) 2:00,39, ...7. Masná (ČR) 2:03,59 - nepostoupila, 1500 m: 1. Gezahegneová (Et.) 4:08,91, 3000 m: 1. Defarová (Et.) 8:48,23,
60 m př.: 1. Lopesová-Schliepová (Kan.) 7,94, ...10. Škrobáková (ČR) 8,09 - postoupila. výška: 1. Vlašičová (Chorv.), Beitiaová (Šp.), Aitovová (Kaz.), 4. Straková (ČR) všechny 192 - postoupila,
tyč:
1. Isinbajevová (Rus.) 455, ...7. Ptáčníková (ČR) 445 - postoupila, 15. Rybová (ČR) 420 - nepostoupila. trojskok: 1. Savigneová (Kuba) 14,59.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 3:0. Pětiminutovka snů přihrála klíčový mečbol Dynamu

24. dubna 2024  17:30,  aktualizováno  21:07

O důležitý třetí bod ve finálové sérii extraligy sváděla obě mužstva litý boj do poloviny zápasu,...

Třinec - Pardubice 4:1. Oceláři odvrátili konec, finále rozhodne až sedmý zápas

26. dubna 2024  16:30,  aktualizováno  21:40

Drama pokračuje. Hokejová extraliga ani po šesti finálových duelech nezná letošního mistra, neboť...

Sedmý zápas ve finále, co víc si přát? těší se na další bitvu kapitán Vrána

26. dubna 2024  21:36

Nekončíme! Jedeme dál! Třinečtí hokejisté ukázali, že stále ještě mají dost sil, aby se s...

Hokejisté uspěli v přípravě i popáté. Na Slovensku vyhráli 4:2, trefil se i Vrána

26. dubna 2024  16:20,  aktualizováno  21:35

Aktualizujeme Čeští hokejisté vyhráli i pátý přípravný duel před domácím MS. V Trenčíně zdolali domácí Slovensko...

Medaile po 20 letech. Judistka Zachová se stala první českou mistryní Evropy

26. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:30

Renata Zachová je mistryní Evropy v judu. Ve finále kategorie do 63 kilogramů porazila na ipon...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...