Davis Cup - HISTORIE

 

Narozen v srpnu 1900

Davisův pohár je nejstarší týmová tenisová soutěž. Její dlouhá historie se začala odvíjet v srpnu 1900 v Bostonském kriketovém klubu. U jejího zrodu stál tehdy student jménem Dwight Filley Davis. Ve svých jedenadvaceti letech tehdy coby kapitán amerického týmu vyzval tenisty z jiných zemí na souboj.

Přihlásila se jenom Velká Británie, a tak se hrálo vlastně pouze finále. V něm zvítězili Američané a položili tak základ ke třem desítkám titulů v průběhu dalších desetiletí.

Salátová mísa a rozrůstání

Název Davis Cup ovšem tuto akci neprovázel od samotného začátku, natolik ješitný mladý pan Davis nebyl. Začínalo se pod hlavičkou International Lawn Tennis Challenge Trophy. Název se změnil, ale trofej přetrvala.

Symbolem Davis Cupu se stala veliká salátová mísa z masivního stříbra. Do bojů o ní se posléze začaly zapojovat další a další země. Jako první to byly Francie a Belgie v roce 1904.

Hlavní impuls ke skutečně masovému rozšíření přišel v roce 1912, kdy převzala turnaj pod svá křídla the Mezinárodní tenisová federace (tehdy ještě lawn tennis, tedy tenis na trávě). Za století existence nabobtnal počet zúčastněných zemí až k číslici 124.

Herní systém, zóny a profesionálové

Kromě trofeje se student Harvardu zasloužil také o herní rozvrh, který ustanovil na čtyři dvouhry a jednu čtyřhru. S rostoucím počtem účastníků vznikla nutnost zavést systém, který by zaručil přehlednost a také atraktivitu zápasů. Vzniklo tak dělení do několika zón, odkud se ti nejlepší probojovávají do elitní Světové skupiny.

Od roku 1970 mohou hrát Davisův pohár profesionální tenisté. Pro zrychlení průběhu zápasů došlo též k zavedení zkrácených her, tzv. tie-breaků.

Čtyři mušketýři a další velikáni

Davis Cup vždy lákal ty nejlepší zástupce bílého sportu ze zemí celého světa, aby změřili své síly hájíce barvy svého státu. Za století existence se v bojích o stříbrnou mísu vytřídaly generace vynikajících hráčů, kteří stavěli milníky v tenisovém vývoji.

Stačí připomenout legendární francouzské "čtyři mušketýry" Reného Lacosta, Henriho Cocheta, Jeana Borotru a Jacquese Brugnona, velikány australského tenisu Lew Hoada, Harryho Hopmana, Johna Newcomba, Roye Emersona či Roda Lavera, Američany Billa Tildena, Dona Budge, Johna McEnroe nebo Peta Samprase.

Daviscupová NEJ

Nejstarší hráč: Torben Ulrich (Dán.) 48 let a 11 měsíců
Nejmladší hráč: Hadi Badri (SAE) 14 let
Nejvíce zápasů: Nicola Pietrangeli (It.) 164 utkání

Nejdelší zápas:
- před zavedením tie-breaku:
McEnroe (USA) - Wilander (Švéd.) 6 hodin 22 minut 9:7, 6:2, 15:17, 3:6, 8:6
- s tie-breakem:
Skoff (Rak.) - Wilander (Švéd.) 6 hodin 4 minuty 6:7, 7:6, 1:6, 6:4, 9:7

- údaje částečně převzaty z oficiálních stránek www.daviscup.org