Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ta nehoda se dala čekat, říká Hamilton. A šéf týmu se na něj nezlobí

Lewis Hamilton | foto: AP

13 2009
Šok? Beznaděj? Pocity beznaděje? Kdepak. Lewis Hamilton dokonce ani nebyl překvapen tím, že v závěru Velké ceny Itálie rozmlátil monopost McLaren o bariéru. "Dalo se to čekat. Každé kolo jsem jel zcela na hraně," popisoval, jak se snažil dostihnout vedoucí duo týmu Brawn.

Hamilton ztratil v zatáčce Lesmo kontrolu nad řízením a v neovladatelném monopostu se řítil vstříc bariéře. Kousky karbonu se rozlétly po celé dráze, ale pilot sám vystoupil a mašíroval si to do boxů.

"Celý víkend nám chyběla rychlost. Pokud jsem chtěl uspět, musel jsem jet každé kolo, jako by bylo kvalifikační. Věděl jsem, že to může skončit špatně, ale nic jiného mi nezbývalo. Jestli bych měl něčeho litovat, tak je to jen práce týmu, který přišla vniveč. Všem se jim omlouvám."

Ale v týmu McLaren nebyl nikdo naštvaný. Naopak. Kde by Hamilton skončil, kdyby nejel nad možnostmi svého stroje, ukázal šestým místem druhý pilot stáje Kovalainen.

"Samozřejmě, že je tým zklamaný," řekl šéf stáje z Wokingu Whitmarsh. "Ale Lewis je prostě závodník. Jede naplno až do konce. Šlape na to na maximum a to je dobře. Těsně před nehodou udělal rekordní čas v prvním úseku trati. Nevím, proč bychom si měli stěžovat. Je to skutečný závodník. Pravý šampion."

Hamilton si je vědom, nakolik tým od začátku sezony dokázal nepovedené auto vylepšit. Stále je podle něj znatelně pomalejší než brawny, přesto se až do konce nevzdával a chtěl dostihnout druhého Buttona.

"Auto je stále lepší, ale prostě ne dost rychlé. Proto se mi nepodařilo brawny dostihnout. Ještě máme připraveny další nové díly, třeba v dalším závodě nebudu muset jet na sto třicet procent, ale jen na sto deset."

Hamilton se snažil do poslední chvíle, ale ani kdyby nehavaroval, brawny by neporazil. Ačkoliv to věděl, nohu z plynu nesundal.

"Chtěl vyhrát, jako chce vždy," vysvětloval Whitmarsh. "Možná se mu to mohlo povést, ale neměl ideální strategii. V závodě se ukázalo, že jedna zastávka byla přibližně o sedm vteřin rychlejší než dvě. To mohlo rozhodnout."

A kromě vysvětlování šéf týmu dál pěl slávu na svého nejlepšího pilota, Lewise Hamiltona. "Šlapal na to každé kolo a dělal to tak celý závod. Sice mu to nakonec tento víkend nevyšlo, ale on se z toho poučí a příští závod bude zase silnější. Znovu pojede na vítězství."

Výsledky Velké ceny najdete ZDE

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze