Svorada vystoupil potřetí na stupně vítězů

31 2000
J a n o v - Druhé místo vybojoval český cyklista Ján Svorada v dnešní sedmnácté etapě Giro d'Italia, která měřila 224 kilometrů, a potřetí v letošním ročníku stanul na stupních vítězů. V dosavadním průběhu závodu jednu etapu vyhrál a jednou skončil rovněž druhý. Pro vítězství si dojel Španěl Alvaro Gonzalez, kolega Jana Hrušky ze stáje Vitalicio-Seguros, kterému vyšel samostatný únik, k němž nasadil již na 125 kilometru. V hromadném spurtu hlavního pole, které dorazilo do cíle se ztrátou 24 sekund, byl nejrychlejší Svorada před Rusem Dmitrijem Konyševem. Patnáctý skončil Milan Kadlec.
První místo v průběžném pořadí a růžový trikot si stále udržuje Ital Francesco Casagrande. Nejlepší z českých cyklistů v celkové klasifikaci Jan Hruška si o jedno místo polepšil a je patnáctý.

Všichni favorité šetřili síly, protože na ně v příštích třech dnech čekají náročné úseky v horách, které obyčejně rozhodují o vítězi závodu. V úvodu etapy odstoupil domácí cyklista Danilo Di Luca kvůli křečím v lýtkovém svalu. Ital Matteo Tossatti, který oblékal růžový trikot během prvního týdne, se vzdal další účasti kvůli vysokým horečkám.

Čtvrteční osmnáctá etapa měří 173 kilometrů a zavede peloton do Prata Nevosa.

Výsledky - 17. etapa (224 km):
1. Gonzalez (Šp.) 5:23:02 h., 2. Svorada (ČR), 3. Konyšev (Rus.), 4. Petacchi, 5. Martinello, 6. Pieri (všichni It.), 7. De Jongh (Niz.), 8. Braikia (Dán.), 9. Guidi, 10. Di Biase (oba It.), ... 15. Kadlec (ČR) všichni -24 s.
Průběžné pořadí:
1. Casagrande 82:28:41, 2. Garzelli -33 s., 3. Simoni -57, 4. Belli -1:05, 5. Frigo -1:52, 6. Gotti (všichni It.) -2:27, 7. Tonkov (Rus.) -2:35, 8. Noe (It.) -3:23, 9. Buenahora (Kol.) - 3:31, 10. Gončar (Ukr.) -3:50, ... 15. Hruška (ČR) -10:32.