Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Světový rekordman Bolt: muž, který změnil atletiku v show

Usain Bolt v cíli rekordní dvoustovky, kterou ve finále MS v Berlíně zaběhl za 19,19 sekundy. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Nikdo před ním nepředváděl tak rychlá sprinterská představení. Nikdo jiný neudělal z atletiky takovou show. Jamajský sprinter Usain Bolt. Muž, jenž na mistrovství světa znovu posunul už tak závratné světové rekordy. K času 9,58 vteřiny na stovce přidal na dvojnásobné trati výkon 19,19. Další čas, který bude někdo jiný těžko překonávat. Tedy kromě Bolta samotného.

Když běží Bolt, soupeři často předem vzdávají šanci na triumf. "Jak ho porazit? Jedině mu podrazit nohu bez toho, že bych mě při tom někdo viděl. Což je se všemi těmi kamerami kolem docela těžké," žertoval americký sprinter Shawn Crawford, Boltův soupeř z finále dvoustovky.

Předem tipoval, že Bolt zaběhne ve finále mistrovství světa další světový rekord. Stejně jako většina lidí, kteří ho viděli ve vyklusaném semifinále. Otázkou bylo, jak rychlý Bolt bude, protože světový rekord na dvoustovku je i pro něj přeci jen pernější záležitost než na stovce.

Usain Bolt u tabule s rekordním časem 19,19 na 200 metrů

Usain Bolt u tabule s rekordním časem 19,19 na 200 metrů

Čas 19,32, který zaběhl Michael Johnson, odolával 12 let. Do doby, než loni přišel Bolt a posunul ho o dvě setiny. Teď ještě ubral. A sám Johnson předpovídá, že Bolt by se jako první člověk mohl dostat pod hranici 19 vteřin. Jamajský sprinter zkrátka posunul sprinterské limity dál, než kdokoli pro nejbližší dobu očekával.

VÝVOJ  REKORDU

19,92 - John Carlos (USA) Echo Summit 1968
19,83 - Tommie Smith (USA) Mexico City 1968
19,72 - Pietro Mennea (It.) Mexico City 1979
19,66 - Michael Johnson (USA) Atlanta 1996
19,32 - Michael Johnson (USA) Atlanta 1996
19,30 - Usain Bolt (Jam.) Peking 2008
19,19 - Usain Bolt (Jam.) Berlín 2009

Najdou se však i kritici, kteří tvrdí, že tím atletice spíše škodí, protože hranice staví tak daleko, že se jim nikdo možná dlouhá léta vůbec nebude schopen přiblížit.

"Naopak, Bolt posouvá sprint na jinou úroveň, předvádí historické výkony," říká Sergej Bubka, který po léta měl podobnou nadvládu v mužské tyči a jehož rekordy nikdo neohrožuje.

"Pokud jsou jeho soupeři tak daleko za ním, neznamená to přece, že Bolt zabíjí sprint. Jen oni jsou slabší a měli by ho následovat a snažit se dostat na stejnou úroveň."

Ovšem Bolt je výjimečný.

Dokáže využít svou vysokou postavu, která bývala považována za překážku. Dvaadvacetiletý Jamajčan však docela dobře zvládá starty. Má dlouhatánský krok. Na dvoustovce umí skvěle vyběhnout zatáčku.

Navíc z atletiky udělal show, gesty nakazil i spoustu dalších atletů. Až to někoho štve. Proti jeho oslavám na olympiádě se loni ohradil i šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. "To se dalo čekat. Lidé ho kritizovali, když byl dole. A dělají totéž, když je nahoře," zastala se sprintera Boltova přítelkyně Mizicann Evansová.

Její partner si oblíbil vepřové k večeři, miluje počítačové hry, muziku, zábavu a tanec. Ve středu chodívá s kamarády na pánské večírky. Jinak třeba s přítelkyní o víkendech hraje domino. Potkali se jako puberťáci zhruba před šesti lety, dohromady se dali, když se Bolt přestěhoval do Kingstonu. "Mitzy" studuje, Bolt trénuje.

"Je moc hodný. Na náš vztah není tlak," říkala Evansová pro Jamaica Observer. "Sláva ho nezměnila. Pořád je to ten samý Usain Bolt."

Veselý, bezprostřední. A zatraceně rychlý Usain Bolt.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze