JSEM ZPĚT! Američanka Serena Williamsová suverénně prošla celým US Open až do finále. Vyřadila i světovou jedničku Wozniackou. | foto: Reuters

Světová jednička Wozniacká končí, do finále postoupila Williamsová

• 19
Ani na posledním grandslamu sezony nezíská dánská tenistka Caroline Wozniacká vytoužený triumf. Světová jednička totiž v semifinále US Open nestačila na Američanku Serenu Williamsovou 2:6, 4:6. Williamsová se o svůj čtvrtý titul z newyorského grandslamu utká se Samanthou Stosurovou z Austrálie.

Wozniacká tak stále bude slýchat, zda je tou správnou vládkyní ženského tenisu. K mnoha bodům a turnajovým titulům jí však chybí podle mnohých to nejcennější - vítězství na grandslamu. K němu naopak míří devětadvacetiletá Američanka.

US Open 2011

Serena Williamsová je po zdravotních problémech zpátky a zřejmě právě ona by měla být dominantní hráčkou. Na US Open hraje ve skvělé formě. "Byla to opravdu svízelná a dlouhá cesta. Nemůžu tomu uvěřit, fakt nemůžu," rozplývala se po vítězství.

Mladé Dánce nedala šanci. Serena hrála svůj obvyklý agresivní tenis, přidala dělový servis (nejrychlejší jí naměřili okolo 190 km/h). Wozniacká nemohla ani při své dobré obraně téhle smršti čelit. Williamsová zahrála 43 vítězných míčů, Wozniacká měla jen pět. Navrch Američanka přidala 11 es.

Světová jednička přesto mohla utkání zdramatizovat, když ve druhém setu vzala Williamsové servis, snížila na 4:5 a podávala na udržení v zápase. Jenže selhala, Williamsová jí posílala na druhou stranu rychlé returny. Wozniacká trefila síť a prohrála.

Dánská tenistka Caroline Wozniacká podává v semifinále US Open proti Sereně Williamsové. Čísla v dolním rohu vyjadřují památku na teroristické útoky z 11. září 2001.

Trojnásobná vítězka newyorského grandslamu začala na kurtu křepčit. "Je to skvělé. Jsem šťastná, zvlášť na 11. září," vysvětlila. Už semifinále končilo krátce před půlnocí 10. září amerického času a finále se bude hrát právě na den smutného výročí teroristických útoků.

"Opravdu to pro mě jako pro Američanku hodně znamená. Jsem velmi nadšená, že na tomto turnaji můžu být a zahrát si finále ve speciální den pro Spojené státy," říkala divákům tradičního "night session" na kurtu Arthura Ashe.

Stosurová je pátou Australankou ve finále US Open

Soupeřkou Williamsové bude podle očekávání Samantha Stosurová. Ta si poradila s turnajovou senzací, až 92. hráčkou světového žebříčku Angelique Kerberovou. Stosurová je tak teprve pátou Australankou ve finále US Open, navíc první po 34 letech.

FINALISTKA. Australská tenistka Samantha Stosurová slaví postup do finále US

Stosurová získala první set rychle, za 31 minut vyhrála 6:4. Pak ji překvapila Kerberová dobrým nástupem do druhé sady a rychlým vedením 4:1, které už nedokázala Australanka zvrátit. Ovšem v rozhodujícím setu zase Stosurová měla klíčový náskok už po úvodním brejku.

Pro sedmadvacetiletou Australanku je to po loňském Roland Garros teprve druhé grandslamové finále v kariéře. Zajímavosti je, že ať už nedělní finále dopadne jakkoliv, tak v roce 2011 bude mít ženský tenis čtyři různé grandslamové vítězky.