Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Světová dvojka a levák Phil Mickelson, nejslavnější „hokejka“ mezi golfisty

Presidents Cup 2009 - Phil Mickelson, tým USA. | foto: AP

22 2009
Američan Phil Mickelson se stoprocentně narodil proto, aby se stal profesionálním golfistou. Poprvé držel golfovou hůl v ruce v osmnácti měsících. Ve třech letech ho rozčílil zákaz, jít s otcem na místní hřiště, že dokonce utekl z domova. O rok později už otce na golf doprovázel a na osmnácté jamce se pokaždé rozbrečel, že hra končí.

Spoluhráči a fanoušci znají Mickelsona pod přezdívkou "Lefty" pro jeho obrácené držení. Mickelson je přitom pravák a nalevo hraje úplnou náhodou. Když poprvé zkoušel golf, napodoboval na zahradě svého otce. Stál před ním jako před zrcadlem, napřáhl nalevo a prošvihl napravo. Míčky začal odpalovat obráceně a už mu to zůstalo.

Netrvalo dlouho a Mickelson se stal jedním z nejlepších hráčů své generace. V roce 1999 byl prvním levákem, který získal titul amatérského mistra USA.

další úspěšní leváci

Mike Weir (Kanada) - první levák, který vyhrál Masters. Levoruké držení si přenesl z ledního hokeje.

Presidents Cup 2009 - Mike Weir, International Team.

Bob Charles (Nový Zéland) - samouk poloviny minulého století, svůj první turnaj vyhrál, aniž by předtím absolvoval jakýkoli profesionální trénink.

Bob Charles - legendární levoruký golfista.

Přestože hrál skvělý golf, mezi profesionály se mu dlouho nedařilo získat titul na žádném majoru. V letech 1998 – 2003 se šestkrát umístil na druhém, nebo třetím místě. Začalo se říkat, že věčně druhý Mickelson nedokáže už nikdy zvítězit.

V roce 2004 to přišlo. Na hřišti Augusta National za poměrně dramatických okolností vyhrál slavný Masters. Závěrečné kolo bylo až do poslední jamky velmi napínavé, Mickelson soupeřil s Jihoafričanem Erniem Elsem. Zelené sako si oblékal Američan, když na osmnácté jamce proměnil neuvěřitelný birdie putt.

Po tomto úspěchu zabodoval ještě na dalších majorech - v roce 2005 vyhrál PGA Championship v Baltusrolu, o rok později podruhé Masters. Až doposud vyhrál třicet dalších turnajů PGA a stal se tak nejlepším profesionálem, který kdy hrál golf nalevo.

Nejen díky obrácenému golfovému švihu se Mickelson těší abnormálnímu zájmu fanoušků a médií. Jeho hra je mimořádně atraktivní. Rád riskuje, nebezpečné údery

ho lákají – a často zrazují. Fanoušci ho zbožňují a on si na ně vždycky udělá čas. Ví, že diváci jsou důležitou součástí golfového světa, protože bez nich by turnaje nebyly tak napínavé.

Hra nalevo byla přitom ještě v polovině dvacátého století považována za určitý handicap. I proto se levák Ben Hogan rozhodl odpalovat raději klasicky napravo. Mickelsonovy úspěchy odstartovaly po celém světě boom "hokejek", tedy golfistů hrajících nalevo.

Leváci v něm našli svůj vzor, ostatní na ně přestali koukat skrz prsty. Dnes je Mickelson ve světovém žebříčku na druhém místě a není jen nelepším profesionálem, který kdy hrál nalevo, ale jedním z nejúspěšnějších golfistů všech dob.

i woods je příležitostným levákem

Bylo to na letošním The Players Championship. Na jedenácté jamce sobotního třetího kola poslal Tiger Woods první ránu mezi stromy, jen kousek od kmene statného jehličnanu. Obhlédl místo, vytáhl z bagu wedge a postavil se k míčku zprava. Přestože pochopitelně neměl k dispozici hůl pro leváka, zahrál perfektní úder. "Je to těžké, hrát nalevo, aby míč letěl," řekl, přitom šlo o čistý úder. A nebyla to náhoda. Světe, div se, vyšlo najevo, že workaholik Woods takový úder doma pilně trénuje...

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze