Střelec Bečvář získal místo do Atén

Changwon - Střelec Václav Bečvář zvítězil na Světovém poháru v korejském Changwonu v disciplíně libovolná malorážka 60 ran vleže. Získal tím pro Českou republiku další, v pořadí už sedmé účastnické místo na olympijských hrách v Aténách 2004. Po soutěži byl vítězný Bečvář sice vyčerpaný, ale zároveň velice šťastný. "Je to jako ve snu. Moc jsem si přál na tomto poháru uspět, protože jinak by poslední možnost získání místa na olympijských hrách v této disciplíně zůstala na mistrovství Evropy, které je za pár týdnů v Plzni. To by byl tak trochu nůž na krk," prohlásil.

V základní části soutěže nastřílel Bečvář 599 bodů a do finále postoupil s jednobodovým náskokem před Dánem Torbenem Grimmelem a Rakušanem Christianem Planerem. Ve finále potvrdil, že si do Koreje přivezl skvělou formu, a celkovým nástřelem 703,9 bodu uhájil zlato. Za finálovým světovým rekordem zaostal o pouhých devět desetin bodu.

Korejský závod označil za těžký, i když jej provázely téměř ideální podmínky pro střelbu. "Před finálem jsem byl velice nervózní, neboť jsem měl za sebou dva borce s minimální ztrátou. Ale střílel jsem jeden z nejlepších závodů své dosavadní kariéry, a tak to nakonec dopadlo skvěle," oddechl si.

Další čeští puškaři Radim Novák i Luboš Opelka pokazili vždy jednu položku a do finále se nedostali. Litoval toho zejména Opelka, jemuž finálová osmička utekla o jediný bod.

Dobrou formu dokázal v Changwonu zúročit i Miroslav Januš, který vybojoval bronzovou medaili ve střelbě na běžící terč. Mladý Tomáš Caknakis, který po čtvrteční polovině soutěže vedl, nezvládl dnešních třicet ran a skončil hluboko v poli poražených. Korejská soutěž Světového poháru je poslední z letošní čtyřdílné série závodů, v kterých je možné získat kvalifikační místo na olympijské hry v Aténách.

Třetí místo obsadil i Martin Tenk ve vzduchové pistoli. Vítěz středeční soutěže ve střelbě z libovolné pistole a bronzový olympijský medailista prohrál pouze s vítězným Polákem Wojcziechem Knapikem a druhým Číňanem Kchun Sü.

Výsledky:
Muži:

Libovolná malorážka 60 ran vleže: 1. Bečvář (ČR) 703,9 bodu (599+104,9), 2. Grimmel (Dán.) 701,6 (598+103,6), 3. Planer (Rak.) 699,5 (598+101,5), ...9. Opelka 594, 25. Novák (oba ČR) 591.
Běžící terč 10 m 30+30 ran: 1. Jakosits (Něm.) 676,9 (575+101,9), 2. Andersson (Švéd.) 676,7 (580+96,7), 3. Januš 672,6 (576+96,6), ...21. Caknakis (oba ČR) 560.
Vzduchová pistole: 1. Knapik (Pol.) 683,0 (584+99,0), 2. Kchun Sü (Čína) 682,7 (584+98,7), 3. Tenk (ČR) 679,3 (583+96,3).