Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stačil milimetr a mohl jsem ochrnout, vzpomíná legendární biatlonista Poirée

Raphael Poirée | foto: Profimedia.cz

2 2011
Jeho biatlonové souboje s Björndalenem se staly legendárními. Zatímco norský sok ale stále ještě objíždí Světové poháry, Francouz Raphael Poirée už předává své dlouholeté zkušenosti mladým nadějím. V Novém Městě na Moravě je na světovém šampionátu juniorů. Jako trenér - norské reprezentace.

Vstřícnost a dobrá nálada z něj sálají každým coulem. "Loni se změnila spousta věcí," říká Raphael Poirée.

"Jsem rád, že jsem tady. Vždyť po nehodě mi doktoři říkali, že stačil milimetr a mohl jsem být ochrnutý od krku dolů," přiznává.

V tom momentu se mu zadrhne hlas a na chvíli se odmlčí.

Koncem prosince 2009 byl blízko smrti. S jednou z dcer si doma v Bergenu vyjel na projížďku na čtyřkolce. V závěji měli nehodu, při které se na něj třistakilogramový stroj převrátil. "Nerad o tom mluvím. Bylo to mimořádně těžké období," vypráví.

raphael poirée (FR.)

Narozen: 9.8.1974
OH: stříbro a dva bronzy (2002 a 06)

MS: 7 zlatých, 3 stříbrné a 7 bronzových medailí (1998-2007)

SP: 4x celkový vítěz (2000-02, 04)
Vítěz: 44 závodů

Ostatní: za manželku si vzal bývalou norskou biatlonistku Liv Grete Skjelbreidovou, v Bergenu vychovávají tři dcery

Pomohla mu rodina, zejména manželka, bývalá skvělá norská reprezentantka Liv Grete Skjelbreidová, se kterou vychovává tři dcery Emmu, Annu a Lenu. Velkou roli sehrála vynikající fyzická kondice.

"Podle lékařů se většina pacientů s takovým zraněním neuzdraví. Já byl naštěstí ve formě, jelikož tělo, které léta fyzicky pracuje, má vytrénované svaly. Byl to jeden z rozhodujících faktorů."

Psychickou odolnost využil bývalý sedminásobný mistr světa na lůžku i při rehabilitaci. Po jejím skončení se věnoval zejména hotelu, který postavil v Bergenu. "Pro biatlonisty mám výhodnější ceny. Stačí se mi ozvat," žertuje.

Bö hvězdou typu Björndalena? Už jím je

Zároveň vrátil k práci trenéra juniorů a občas radou vypomůže závodníkům světové extratřídy. Třeba Tarjei Böemu, dvaadvacetiletému Norovi, který v letošní sezoně už vyhrál čtyři závody Světového poháru.

"Nepřekvapuje mě to. V létě jsme společně trénovali zejména střelbu, a už tehdy jsem viděl, jak je suverénní," říká Poirée.

Vítěz 44 závodů Světového poháru se dostal do zvláštní situace: on, který dlouhá léta soupeřil s Ole Einarem Björndalenem nyní pomáhá norskému mladíkovi, který vytlačuje z předních pozic toho samého Björndalena.

Může z Böa vyrůst nová biatlonová hvězda typu Björndalena? "Už jím je," je přesvědčený Poirée.

V zimě objíždí šestatřicetiletý Francouz juniorské závody nebo podniky nižších kategorií v norské reprezentační bundě, práce s mladými talenty jej naplňuje. "Baví mě to. Můžete podchytit talenty hned od začátku, něco je opravdu naučit a vidět ten pokrok," vysvětluje nadšeně.

Raphael Poirée (vlevo) a Ole Einar Björndalen po jednom ze svých těsných soubojů v rámci Světového poháru

Raphael Poirée (vlevo) a Ole Einar Björndalen po jednom ze svých těsných soubojů v rámci Světového poháru

Mimo sezonu se Poirée snaží být co nejvíc s blízkými . "Patnáct let jsem biatlonu odevzdával úplně všechno, teď je pro mě prvořadá rodina," říká o svém "babinci".

Obklopen ženami se však Poirée cítí dobře. Vždyť po tříleté práci s týmem juniorů se v posledním období věnuje v norském týmu juniorkám.

"Ačkoli musím být mnohem větší psycholog, s holkami se mi pracuje mnohem lépe. Neumím to vysvětlit. Asi, že jsem zvyklý z domova," směje se Poirée.

Nabízí se otázka: Kde je to náročnější, v norském týmu juniorek nebo doma? "Popravdě, doma je to někdy mnohem větší divočina."

VIDEO: POIRÉE O SETINU PROHRÁVÁ S BJÖRNDALENEM BOJ O TRIUMF V ZÁVODĚ S HROMADNÝM STARTEM V OSLU (2007)

Témata: Morava, nehody, Osel, Psycholog
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze