Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příběhy atletek na cestě do Ria: naděje, touha a zranění

Kristiina Mäki v čele závodu, archivní foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

16 2016
Jedna se chce na republikovém šampionátu přiblížit ideální formě. Druhá touží po limitu do Ria. A třetí... po pevném zdraví. Špotáková, Mäki a Hejnová. Tři atletky, tři odlišné příběhy.

Oštěpařka Barbora Špotáková se zadívá do dáli a začne vzpomínat: „V roce 2008 jsem v Táboře přehodila sedmdesátku. Sice jsem přešlápla pět centimetrů, ale byla to předzvěst formy pro zlatou olympiádu v Pekingu.“

Pak vysloví přání, které nepřekvapí: „Kdybych nabrala takovou formu i teď, byla bych spokojená.“

Vrcholy atletické sezony se blíží. O víkendu čeká domácí esa republikový šampionát v Táboře. Počátkem července mistrovství Evropy. A měsíc poté olympiáda.

Tři české hvězdy prožívají před jejich startem odlišné příběhy.

Špotáková: Forma roste

Olympijská sezona pro Špotákovou začala bídně: při soustředění na Kanárských ostrovech si zlomila zánártní kůstku. Dlouho mohla trénovat jen vrchní část těla. Když konečně nastoupila k prvnímu startu na Diamantové lize v Římě, musela využít kratší rozběh. „Byl to hod z chůze,“ říkala.

Barbora Špotáková na pražském Memoriálu Josefa Odložila

Výsledek: 59,82 metru. Ani zklamání, ani nadšení. Až 63,79 metru na Memoriálu Josefa Odložila jí udělalo radost. Stejně jako fakt, že zraněná noha se konečně uzdravila.

I proto teď věří, že v Táboře může hodit ještě dál. „Když se mi povede hod, tak by to mohlo letět k 65 metrům.“ A třeba chytne před Riem formu jako před Pekingem...

Mäki: Jen ne zbytečný nátlak...

Když má promluvit o svých ambicích na republikový šampionát, nejprve se Kristiina Mäki pousměje, pak řekne: „Osobní rekord to asi nebude.“

Šéftrenér Tomáš Dvořák zareaguje: „Jak to?“ A tmavovláska narozená ve Finsku začne vysvětlovat: Že je nyní v tréninku. Že zabojuje o pokoření olympijského limitu na patnáctistovku, ale spíš si na něj věří za dva týdny na mítinku ve Finsku. „Tam by mohl být dobrý a rychlý závod.“

Žďárská běžkyně Kristiina Mäki získala na MČR zlatou medaili v závodě na 1500...

V sezoně dosud běžela nejrychleji za 4:09,77, limit českého svazu je o 2,77 sekundy přísnější.

„Ale snažím se nedělat si s limitem na sebe nátlak. Dělala jsem si ho minulý rok s mistrovstvím světa, a to prostě není dobré. Beru to tak, že buď to vyjde, nebo ne. Svět se nezboří. Ale snažím se o to bojovat, to je jasné,“ prohlásila.

Hejnová: hledání zdraví a formy

Patří k hlavním olympijským nadějím, jenže v jediném letošním startu na Zlaté tretře překážkářka Zuzana Hejnová nepřesvědčila. Běžela za 55,69 sekundy a další starty postupně rušila; trápilo ji zranění Achillovy šlachy. Nyní už znovu trénuje, kvůli výpadkům v přípravě však zrušila i účast v Táboře.

Zuzana Hejnová na mítinku Zlatá tretra

„Plánuje nastoupit na mistrovství Evropy. Ale top forma tam nebude. Ta až na olympiádě,“ říká Dvořák.

Snad se jeho slova vyplní.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze