Uchazeči o místo předsedy MOV
Rozhodne hlasování v pondělí 16. července

Osmý předseda Mezinárodního olympijského výboru vzejde z pondělního hlasování. Volit by mělo 110 členů MOV, zástupci zemí, z kterých jsou kandidáti, zůstanou mimo. K volbě je třeba nadpoloviční většina hlasů.

Anita L. Defrantzová (USA)
Současná viceprezidentka Mezinárodního olympijského výboru, bývalá veslařka, bronzová medailistka z olympiády v Montrealu v roce 1976. Její naděje jsou mizivé. Kromě angličtiny nemluví jiným světovým jazykem.


Un Yong Kim (Korea)
Protřelý politik a funkcionář. Pracoval pro OSN, na korejském ministerstvu zahraničních věcí i v korejském parlamentu. Mluví třemi světovými jazyky. Věnoval se taekwondu, judu a atletice na národní úrovni. V MOV má velmi silnou pozici. V sedmdesáti je ze všech kandidátů nejstarší, škodí mu pověst člověka zapleteného do úplatkářské aféry kolem olympiády v Salt Lake City.

Jacques Rogge (Belgie)
Devětapadesátiletý chirurg je největším favoritem. Je bývalým ragbistou a jachtařem, startoval na třech olympiádách. Je předsedou Evropských olympijských výborů a předsedou koordinačního výboru pro olympiádu v Aténách. Ve stejné funkci byl i před hrami v Sydney. Pracuje pro Světovou antidopingovou agenturu.

Richard W. Pound (Kanada)
Devětapadesátiletý zkušený sportovní funkcionář a právník. Stál u dohod s televizními společnostmi, které zajistily Mezinárodnímu olympijskému výboru prosperitu. V současnosti předsedá Světové antidopingové agentuře. Na olympiádě 1960 se jako plavec dostal do finále. Mluví anglicky a francouzsky.

Pál Schmitt (Maďarsko)
Devětapadesátiletý maďarský velvyslanec ve Švýcarsku. Bývalý šermíř, v letech 1968 a 1972 vyhrál olympijské hry. Ovládá čtyři světové jazyky, má doktorát z filozofie. V tvrdé konkurenci má malé šance na úspěch.

 

Autor: nit