Armstrong posedmé vyhrál Tour de France

  17:27
Paříž - Dobojováno! Lance Armstrong ukončil poslední závod v kariéře jako vítěz. Třiatřicetiletý Američan posedmé v řadě vyhrál Tour de France, čímž zlepšil vlastní rekord. Jeho triumf byl potvrzen 52 km před cílem 21. etapy na základě rozhodnutí jury. Cyklistům totiž v deštivém počasí v Paříži hrozilo nebezpečí.
Armstrong, Padrnos

Armstrong, Padrnos - Pavel Padrnos slaví sedmý triumf svého kolegy Lance Armstronga. | foto: ČTK

 "Je to příjemný konec. Chtěl jsem, aby si mě mé děti pamatovali jako šampiona," uvedl Armstrong. 

Prvenství už měl jisté daleko předtím, než dnes na Elysejských polích dojel do cíle. A to nejen proto, že posledních 52 kilometrů dnešní etapy nemělo podle rozhodnutí jury na celkové pořadí vliv.

TOUR DE FRANCE
příloha

Krok komise závodu si vynutil déšť, který z úzkých pařížských dlážděných ulic udělal nebezpečnou trasu. Cyklistům na ní hrozil pád, který by v masivním pelotonu na malém prostoru vedl ke zranění.

Etapu nakonec vyhrál Kazach Vinokurov, což mu díky zachovanému bonusu vyneslo posun o jedno místo na konečné páté.

Lance Armstrong

Datum narození: 18. září 1971, Plano u Austinu
Tým: Discovery Channel Pro Cycling Team (USA)
Profesionální kariéra: Motorola/USA (1992-96); Cofidis/Fr.
(1997); US Postal Service/USA (1998-2004); Discovery Channel Pro Cycling Team/USA (od 2005)
Největší úspěchy v etapových závodech: sedminásobný vítěz
Tour de France (1999-2005) - 22x etapové vítězství a 3x vítězství
v časovce družstev; dvojnásobný vítěz závodů Dauphiné Libéré
(2002-03) a Tour du Pont (1995-96); vítěz závodů Midi Libre
(2002), Kolem Švýcarska (2001), Kolem Lucemburska (1998)
Největší úspěchy v jednorázových závodech: vítěz závodů Velká
cena národů a Velká cena Eddyho Merckxe (oba 2000), Valonský šíp (1996), Clásica San Sebastian (1995); mistr světa v silničním
závodě profesionálů (1993); 3. místo na OH v časovce (2000)
Rodina: rozvedený, s bývalou manželkou Kristin (svatba 1998)
má syna Luka Davida (říjen 1999) a dcery dvojčata Isabelle Rose a Grace Elizabeth (listopad 2001); nyní žije se zpěvačkou Sheryl
Crow; matka Linda Mooneyhamová, faktickým otcem otčím Terry
Armstrong

Armstrong dojel na 118. místě. Šest příček za ním dokončil etapu jediný český jezdec v pelotonu Pavel Padrnos. Celkově dojel na
95. příčce se ztrátou téměř tří hodin.

Zelený trikot pro nejlepšího sprintera si odnesl Nor Thor Hushovd.

Armstrongův a Padrnosův kolega z týmu Discovery Channel Ukrajinec Jaroslav Popovyč získal bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let.

Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře se stal kořistí Dána Michaela Rasmussena.

Poslední etapa byla víc show než závoděním. Místo plánovaných 144,5 kilometru nakonec cyklisté jeli na čas jen 92,5 kilometru.

Armstrong si po cestě připíjel šampaňským a jako vítěz se tvářil už na startu.

Pózoval fotografům a sedmi zdviženými prsty a číslem sedm na čele rámu speciálního černého kola připomínal ještě těm, kteří snad nevěděli: dnes je historický den cyklistiky.

Během etapy zvládl krátký rozhovor. "Kam se chystáte příště?" ptal se ho reportér.

"Domů, do důchodu," odpověděl s úsměvem. "Teď potřebuju klid a soukromí."

"A příští červenec budete kde?" zněla další otázka.

"Na Tour, ale jen prostřednictvím televize. Bude to hodně zajímavé, ale také úplně jiný závod," odtušil.

Co řekli o Lanci Armstrongovi...

"Tour je ze všech závodů nejdůležitější a Lance ji vyhrál nejvícekrát. Nevadí mi, že mě předčil. Je lepší než já."
Eddy Merckx, 27. listopadu 2004
 
"Jeho šest, dost možná i sedm vítězství na Tour poté, co přemohl rakovinu, je pro mě největší představitelný triumf."
Eddy Merckx, 19. dubna 2005
 
"Vítej v klubu (pětinásobných šampionů TdF)!"
Bernard Hinault, 27. července 2003
 
"Svedli jsme spolu úžasné souboje. Až skončí, cyklistice bude chybět. A pokud uspořádá party, snad mě také pozve."
Jan Ullrich, 30. června 2005 
 
"Je to normální chlapík, s nímž je legrace, navíc je výborný vypravěč. V USA je Lance hodně populární. Když tam v konkurenci hvězd amerického fotbalu nebo golfu vyhrajete Sportovce roku, tak to už něco znamená..."
stájový kolega Pavel Padrnos, 5. února 2004 
 
"Není to dobrý člověk. Přál bych si, abych ho nikdy nepotkal. Je to lhář, lže úplně celému světu a má vykonstruovanou image."
bývalý mechanik Mike Anderson, 22. července 2005 (LN)

Tradiční popíjení šampaňského v průběhu závěrečné etapy přišlo letos na řadu už 114 kilometrů před cílem. Fenomenální Texasan tak symbolicky poděkoval svým spolujezdcům, ale i soupeřům, se kterými sváděl boj o sedmé prvenství na "Staré dámě".

Jedním z prvních gratulantů ještě na kole byl i český jezdec Pavel Padrnos, který po Američanově boku absolvoval čtvrtou Tour. Šumivým mokem si na dálku přiťukla i Armstrongova přítelkyně Sheryl Crow, která absolvuje celou Tour v doprovodném voze těsně za pelotonem.

Poklidné tempo etapy se zrychlilo až v závěru a na mokré vozovce přišlo několik pádů. A ukázalo se, jak je i soupeři nezdolný Armstrong křehký vůči okolním vlivům.

Jeho kolegové ze stáje Hincapie a Popovyč se srazili, upadli na asfalt a diváci s napětím sledovali, jak se k místu nehody blíží muž ve žlutém trikotu.

Ten měl hlavu otočenou k největšímu soupeři Ivanu Bassovi, s nímž si povídal. K tragédii ale nedošlo, Armstrong se na poslední chvíli kolizi vyhnul.

Poté, co naposledy na stupních vítězů v Paříži oblékl žlutý trikot pro nejlepšího jezdce závodu, mohl rekapitulovat.

S dneškem v něm strávil 82 dnů, déle jej držel pouze legendární Belgičan Eddy Merckx (96). Na Tour vyhrál 22 etap a našlapal v sedle svého kola 24 692 kilometrů. Po nich se se závodní kariérou rozloučil.

Armstrong proměnil sedm z jedenácti startů na Tour ve svůj triumf. Ten má po jeho vyléčení z rakoviny nejen sportovní, ale i lidský rozměr.

Výsledky - 21. etapa (144,5 km): 
1. Vinokurov (Kaz.) 3:40:57 hod., 2. McGee (Austr.), 3. Cancellara (Švýc.), 4. McEwen, 5. O'Grady, 6. Davis (všichni Austr.), 7. Hushovd (Nor.), 8. Cooke (Austr.), 9. Eisel (Rak.), 10. Förster (Něm.), ... 124. Padrnos (ČR) všichni stejný čas.

Konečné pořadí:
1. Armstrong (USA) 86:15:02 hod., 2. Basso (It.) -4:40, 3. Ullrich (Něm.) -6:21, 4. Mancebo (Šp.) -9:59, 5. Vinokurov (Kaz.) -11:01, 6. Leipheimer (USA) -11:21, 7. Rasmussen (Dán.) -11:33, 8. Evans (Austr.) -11:55, 9. Landis (USA) -12:44, 10. Pereiro (Šp.) -16:04, ...95. Padrnos -2:49:53.

Nejlepší vrchař:
1. Rasmussen (Dán.) 185 bodů, 2. Pereiro (Šp.) 155, 3. Armstrong (USA) 99, 4. Moreau (Fr.) 93, 5. Boogerd (Niz.) 90.

Nejlepší sprinter:
1. Hushovd (Nor.) 194 bodů, 2. O'Grady 182, 3. McEwen (oba Austr.) 178, 4. Vinokurov (Kaz.) 158, 5. Davis (Austr.) 130. 

Nejlepší jezdec do 25 let:
1. Popovyč (Ukr.) 86:34:04 hod., 2. Kašečkin (Kaz.) -9:02, 3. Contador (Šp.) -44:23, 4. Iglinskij (Kaz.) -59:42, 5. Pineau (Fr.) -1:12:36.

Soutěž týmů:
1. T-Mobile (Něm.) 256:10:29 hod., 2. Discovery Channel (USA) -14:57, 3. Team CSC (Dán.) -25:15, 4. Credit Agricole (Fr.) -55:24, 5. Illes Balears (Šp.) -1:06:09.

Jedenáct startů - sedm vítězství

ROČNÍK 1999: Nečekaný šok všem Armstrong připravil hned v prologu - v Le Puy du Fou vlétl do cíle na prvním místě. "Je to neuvěřitelný pocit a zároveň obrovské zadostiučinění," radoval se po dojezdu. Nebylo to vše, co znovuzrozený závodník předvedl. Po časovce nedaleko Met se usadil v čele pořadí a polepšil si také další výhrou v horské deváté etapě do Sestriére. V půli závodu vedl už o osm minut, což zavdalo podnět ke spekulacím o jeho dopingové čistotě.
V Alpách si Armstrong prvenství bezpečně ohlídal, v další časovce u Futuroscope počtvrté vyhrál a den nato projel s vavříny cílem. Žlutý trikot měl 15 dní z celkových 21, před stříbrným Alexem Züllem získal čtvrtý největší náskok v dějinách (7:37 minuty). "Má výhra je zázrak," plakal dojetím.
ROČNÍK 2000: V přípravě na obhajobu prvenství Armstronga přibrzdil otřes mozku, ale na Tour byl už fit. Po druhém místě v úvodní časovce sice začal poněkud zaostávat za Jalabertem, jenže v strmých stoupáních jasně dominoval a po desáté etapě se oblékl do žlutého. Přestože na Tour vyhrál její jedinou část, bulvárem Champs-Elysées projel jako šampion.
ROČNÍK 2001: Před zahájením se hattrick jevil jako naprostá samozřejmost: u William Hill byl vypsán kurz 1,53:1 na vítězství rodáka z Texasu. Po osmé etapě měl ale co dohánět. Do jejího cíle dojel s půlhodinovou ztrátou na uprchlíky a propadl se až do třetí desítky.
Jenže v horách jel jako robot: vyhrál desátou, jedenáctou i třináctou etapu a přivlastnil si své oblíbené tričko. Potřetí za sebou vévodil finální časovce a v posledním dějství, které vyhrál Ján Svorada, projel cílem opět jako král. "Letošní vítězství je asi nejlepší," srovnával a z piedestalu shlížel na své soupeře - věčně druhého Jana Ullricha předstihl o plných 6:44 minut.
ROČNÍK 2002: Armstrongova jasná záležitost. Při absenci několika jezdců, včetně Ullricha, kontroloval po vítězném prologu průběh závodu a tradičně perlil v horách. V Pyrenejích vyhrál dvě etapy a převzal vedení. Jeho jediným vážnějším soupeřem zůstával Joseba Beloki. Po triumfu v časovce na něj nakonec najel celkem 7:17 minut a slavil čtvrtý titul. "Na téhle Tour neměl soupeře,"
řekl legendární Belgičan Eddy Merckx.
ROČNÍK 2003: Předloňský průběh zato selanku nepřipomínal ani náhodou. Armstrongovi se vrátil hlavní soupeř Ullrich, jenž ho až do cíle notně proháněl a v časovce dvanácté etapy mu dokonce ujel o 96 sekund. Beloki měl těžký pád, a tak si Armstrong - vítěz horské etapy do Luz-Ardiden - mohl dojet pro pátou trofej: o pouhých 61 sekund před německým sokem, který v časovce upadl.
"Byl to jeden z nejtěžších závodů, jaký jsem kdy jel. V minulých  letech jsem měl vždy větší náskok," řekl Texasan, jemuž blahopřál další pětinásobný vítěz Bernard Hinault slovy: "Vítej v klubu!"
ROČNÍK 2004: Očekávaný hon na Armstronga se konal i loni, ale díky výtečné práci týmu US Postal byl lídr americké stáje znovu suverénní. Vyhrál čtyři horské etapy, poslední časovku a podruhé za sebou "makal" ve vítězné časovce družstev. Rekordní šestý triumf byl na světě, druhý tentokrát skončil německý
závodník Andreas Klöden se ztrátou 6:38 minuty.
ROČNÍK 2005: Ani poslední Armstrongova Tour, která udělala zároveň tečku za jeho kariérou, nepoznala jiného vítěze. Stejně jako loni se fenomenální cyklista po časovce družstev oblékl do žlutého a až na jednodenní přestávku, kdy si trikot vyzkoušel také Němec Jens Voigt, jej s přehledem dovezl do Paříže.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nadvláda pokračuje. Třinec slaví pátý titul v řadě, vyrovnal historický rekord

28. dubna 2024  23:27

Na českém hokejovém trůnu zůstává všechno při starém. Třinec v napínavém sedmém finále porazil...

Sparta uhájila náskok, v šestce zůstalo Slovácko, Karviná se vyšvihla ze dna

28. dubna 2024  14:21,  aktualizováno  16:57

Sparta v závěrečném kole základní části fotbalové ligy suverénně vyhrála v Olomouci (4:1) a před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kaderka z krunýře nevyleze. Velké kluby mlčí, hráči zklamali, říká kritik

2. května 2024

Premium Policisté v rozsáhlém spise uvádějí, že když Ivo Kaderka začal tušit, že se na něj vyšetřovatelé...

Třinecký šéf: Nad týmem žasnu. Zadinův výrok? To nebyl on. Štve ho liga juniorů

29. dubna 2024  6:58

Možná byste čekali, že za ty roky a po tolika titulech bude klidnější. Že se nemusí stresovat. Leč...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slíbil mistrům zájezd na NHL, bude jen výlet do Prahy. Hadamczik slovo nesplní

28. dubna 2024  9:29,  aktualizováno  14:12

Za extraligový titul zájezd na NHL. Tohle prezident hokejového svazu Alois Hadamczik loni slíbil...

Pastrňák zazářil v pravou chvíli, postup Bostonu trefil v prodloužení

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  6:05

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

Zakrvácený Brož padl s Eckerlinem. Na Oktagonu ve Frankfurtu slavil Kohout i Keita

5. května 2024

Vyprodaná Festhalle ve Frankfurtu byla v sobotu svědkem hned dvanácti soubojů včetně tří ženských...

Čas je tři… Jak Roger Bannister zvládl nemožné a změnil tím atletický svět

5. května 2024

Seriál Pokud se pokusíte zaběhnout míli pod čtyři minuty, zemřete. Rozpukne se vám srdce námahou. Překonat...

A teď Premier League, pane Hladký? Vašek je v plánech Ipswiche, věří agent

5. května 2024

Premium Říká vám něco anglické město Salford? Pokud ne, vůbec nic se neděje. Hlavně se netrapte, jestli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....