Anglie senzaci s potížemi odvrátila

Melbourne - Nejtěsnější možný výsledek rozhodl na mistrovství světa ragbistů v Austrálii důležitou bitvu. Irové v přímém souboji o postup do čtvrtfinále porazili Argentinu o jediný bod 16:15. Ve druhém nedělním utkání se schylovalo k senzaci, ale Samoa dobře rozehraný zápas s favorizovanou Anglií k vítězství nedotáhla, v závěru se složila a prohrála 35:22.

Irsko - Argentina 16:15
Irové byli znovu kousek od krachu na světových šampionátech. Na posledním turnaji před čtyřmi lety v Británii do čtvrtfinále nepostoupili a málem chyběli i teď. V samém závěru, při posledním argentinském útoku, se řítilo křídlo Piossek do brankoviště, ale irský zadák Dempsey ho se štěstím zastavil.

Vítězové ubránili i všechny předchozí útoky soupeře a nedovolili Argentině položit žádnou pětku. Sami se naopak do brankoviště jednou probili.

Hrál se vyrovnaný zápas, Irové vyhráli poločas 10:9, ale po přestávce šli do vedení Argentinci. Corletovi se povedl drop z půlky hřiště - 10:12.

V průběhu druhé půle během krátké chvíle otočil výsledek O´Gara dvěma trestnými kopy. Šest minut před koncem však Quesada stejným způsobem snížil na rozdíl jediného bodu a drama vyvrcholilo úspěšným zákrokem Dempseyho na unikajícho Piosseka.

Iry ve čtvrtfinále s největší pravděpodobností čeká Francie, Argentinci na turnaji končí.

Los, výsledky a tabulky ZDE

Anglie - Samoa 35:22
Nejvzrušivější zápas na šampionátu. Anglie, jeden z horkých kandidátů na titul, ještě devět minut před koncem prohrávala. O vítězství nakonec rozhodla pětka Balshava tři minuty před koncem na 28:22. Byla by to prvotřídní senzace, kdyby Samoa soupeře překvapila jako před dvanácti lety Wales.

Samoané v úvodu šokovali vyprodaný stadion v Melbourne i soupeře. Po deseti minutách vedli 10:0, měli drtivou převahu a Angličanům začaly velké potíže.

Životní zápas hrál Va´a, podle odborníků zatím nejlepší útoková spojka na turnaji. Díky jeho kopům a pětce kapitána Sititiho Samoané vyhráli poločas 16:13. Naopak anglický kopáč Wilkinson v první půli dva trestné kopy neproměnil.

Samoa si i po přestávce udržovala těsný náskok, soupeře pustila do vedení poprvé až v 57. minutě, ale vzápětí Va´a dal na 22:20.

Rozhodlo posledních devět minut. Obrat začal Wilkinson povedeným dropem na 23:22. Samoané se už do útoku nedostali, přetížená obrana už nestačila zachytávat anglické výpady, které vítězové v posledních třech minutách dvakrát dotáhli až do brankoviště.

Angličané jsou vítězi skupiny C, ve čtvrtfinále nastoupí nejspíš proti Walesu. Samoa se o druhé postupové místo ze skupiny C utká v sobotu s Jihoafrickou republikou.

Adelaide, skupina A: Irsko - Argentina 16:15 (10:9)
Body: O´Gara 6, Quinlan 5, Humpreys 5 - Quesada 12, Corleto 3. Pětky: 1:0.

Melbourne, skupina C: Anglie - Samoa 35:22 (13:16)
Body:
Wilkinson 15, Back, Vickery a Balshaw po 5, trestná pětka - Va´a 17, Sititi 5. Pětky: 4:1

Témata: Anglie, Ragby