V úvodní etapě Tour se radoval Kirsipuu

První etapa prestižního cyklistického závodu Tour de France neměla po celou dobu jasného vítěze. O něm se rozhodlo až v samém závěru, kdy se v cílové rovince řítila do cíle skupina jezdců. Z nich byl nejrychlejší Jaan Kirsipuu z Estonska, za ním skončil Robbie McEwen z Austrálie a Nor Thor Hushovd. Žlutý trikot vedoucího závodníka si udržel po sobotním prologu Fabian Cancellara.

Zkušený Kirsipuu si připsal čtvrté etapové vítězství na Tour. Jezdec francouzské stáje AG2R si ve spurtu počínal suverénně a znechutil závěr i vyhlášenému rychlíkovi Alessandru Petacchimu, jenž skončil na osmém místě.

V deštěm ovlivněné etapě se neujal ani jeden z úniků, jezdci z Cancellarovy stáje Fassa Bortolo měli všechny uprchlíky pod kontrolou.

Necelé dva kilometry před cílem byli dostiženi poslední z nich, dánsko-belgické duo Jakob Piil a Marc Wauters, a peloton čekal hromadný dojezd. "Vyšlo mi to skvěle. Jsem strašně šťastný," soukal ze sebe vítěz Kirsipuu, jenž v sobotním prologu skončil až na 153. místě.

"Nečekal jsem, že bych mohl vyhrát, po prologu jsem se totiž necítil moc dobře.
Ale v průběhu etapy jsem se dostal do dobré pohody a věřil jsem si. Je to skvělé, už v první etapě jsem si splnil na Tour svůj cíl," radoval se estonský cyklista, jenž před pěti lety dokonce v několika etapách nosil žlutý trikot.

V hlavním poli dojel společně s oběma českými jezdci na Tour Janem Hruškou a Pavlem Padrnosem i největší favorit Lance Armstrong. Ten je nyní v průběžném pořadí na třetím místě s odstupem osmi sekund na Cancellaru. Mezi ně se vklínil norský spurtér Hushovd.

"Nemám tyhle úvodní etapy moc rád. Všichni jsou nervózní, což může být nebezpečné. V prvním týdnu je hlavní vyhnout se pádu," poznamenal Armstrong.

Velké problémy měl dnes Australan Bradley McGee. Čtvrtý muž ze sobotního prologu trpí bolestmi zad, neudržel se hlavního pole a etapu dokončil s více než šestiminutovou ztrátou. Podle agentury Reuters není vyloučeno, že bude muset osmadvacetiletý cyklista z Tour odstoupit.

V pondělí pokračuje 91. ročník slavného závodu stále na belgickém území 197 km dlouhou etapou z Charleroi do Namuru.

Výsledky - 1. etapa (202,5):
1. Kirsipuu (Est.) 4:40:29 hod., 2. McEwen (Austr.), 3. Hushovd (Nor.), 4. Hondo (Něm.), 5. J. P. Nazon (Fr.), 6. Cooke (Austr.), 7. Arvesen (Nor.), 8. Petacchi (It.), 9. Zabel (Něm.), 10. Davis (Austr.), ...95. Hruška, 97. Padrnos (oba ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí:
1. Cancellara (Švýc.) 4:47:13 hod., 2. Hushovd -4, 3. Armstrong (USA) -10, 4. Voigt (Něm.) -15, 5. I. Gutierrez -16, 6. Sio Pereiro (oba Šp.) -19, 7. Moreau (Fr.) -20, 8. Julich -20, 9. Hincapie (oba USA) -20, 10. E. Gutierezz (Šp.) -22, ...45. Hruška
-33, 74. Pardnos -38.

Jaan Kirsipuu z Estonska (uprostřed) se raduje z vítězství v první etapě Tour de France