Krausův poslední a nejlepší závod sezony. Skikrosař byl druhý v Arose

Ilustrační snímek - Tomáš Kraus je vlevo | foto: AP

7 2014
Povedenou tečku za sezonou udělal skikrosař Tomáš Kraus ve švýcarské Arose. V závodu Světového poháru skončil druhý a oznámil, že letos už jezdit nebude. Při posledním startu tak dosáhl nejlepšího výsledku. Zvítězil domácí Alex Fiva. Ženám kralovala Norka Marte Gjefsenová, Nikol Kučerová vypadla ve čtvrtfinále.

"Před závodem jsem se rozhodl, že další v této sezoně už nepojedu. A jezdil jsem tak, že nenechám nikomu volný místo, a vyšlo to," řekl Kraus.

Sezonu se rozhodl ukončit tři závody před koncem Světového poháru. "Všechno jsem od srpna podřizoval olympiádě a už se mi špatně hledá jiskra, která je potřeba, abych jezdil se vším všudy," vysvětlil čtyřnásobný celkový vítěz SP ve skikrosu.

Bývalý mistr světa a vítěz Světového poháru ve skikrosu Kraus se na stupně vítězů dostal po roce. Loni v únoru vyhrál závod v německém Grasgehrenu.

V Arose Kraus jako za starých časů výborně startoval. Díky tomu pro sebe jistě rozhodl osmifinále i čtvrtfinále. V tom ukázal své zkušenosti, protože v první zatáčce přetlačil Christopha Wahrstöttera z Rakouska a zbytek jízdy kontroloval.

V semifinále měl Kraus i velké štěstí. Hned v první zatáčce po startu měl kolizi s Rakušanem Andreasem Mattem a s Kanaďanem Bradym Lemanem. Český jezdec se dokázal nejrychleji znovu rozjet a dojel si z druhého místa pro postup do finále.

Ve finále se Kraus držel v závěsu za Fivou a za ním byla díra, protože Kanaďan Christopher Delbosco a Nor Didrik Bastian Jüll se srazili. Už na posledním skoku tak český lyžař zvedl radostí ruce nad hlavu a oslavil tak své pondělní čtyřicetiny.

"Mám dneska svátek, tak je to aspoň dárek k svátku, když jsem to k narozeninám nestihl," řekl Kraus. "Bylo to hodně natěsno v každé jízdě, musel jsem to tam vždy zmáčknout, ale vyšlo to. Je to určitá náplast za olympiádu," řekl Kraus.

Na nedávných olympijských hrách v Soči rovněž myslel Kraus na stupně vítězů, ale po kontaktu se Slovincem Filipem Flisarem upadl a skončil osmnáctý.

Kučerová zvládla osmifinále a dojela si pro postup z druhého místa. Ve čtvrtfinále ale účastnice her v Soči chybovala, dojela třetí a vypadla.