Šéf Sazky: Ať je krize hluboká, pokud uzdraví sport

  11:30
Dopad hospodářské krize na český sport může být možná stejně tvrdý, jako je tvrdá kritika jeho poměrů z úst Aleše Hušáka, šéfa společnosti Sazka. Může být možná stejně mrazivý jako byl mrazivý vítr za okny místnosti, kde rozhovor s jedním z nejmocnějších mužů českého sportu vznikal.

A pokud tomu tak vážně bude? Hušák to svým způsobem uvítá. "V jistém smyslu si přeji, aby byla tato krize co nejhlubší," říká .

Jak to bude podle vás doopravdy? Zasáhne krize sport silou vánku, nebo severáku, který právě venku fičí?
Vánek to určitě nebude, to je v tuto chvíli jasné. Ale jestli to bude severák, nebo rovnou orkán, neumím dnes říct.

Nezavinil si tento "silný vítr" sport sám? Tím, že si žil nad poměry?
Samozřejmě. Například anglická fotbalová Premier League dluží 100 miliard korun, protože velká sportovní srdce ve vedení klubů bezhlavě nakupovala hráče, aniž přemýšlela o penězích. To je buď nezodpovědnost, nebo ekonomická hloupost.

Když z astronomických částek Premier League škrtneme pár nul, sedí tohle i na český sport?
Ano, tím spíš, když je český sport dlouhodobě podfinancován a po roce 1989 prodělal pouze pokus o profesionalismus.

Pokus?
V Česku se zatím ve většině případů stále odehrává parodie na profesionalismus.

V čem je to parodie?
Sport není profesionálně řízen. Je zde pouze snaha dostat do klubů co nejvíc peněz, aby se mohly koupit co největší hvězdy. Ano, v tom český sport profesionální je, protože pochopil, že když bude mít hvězdu, budou na něj chodit lidé a může od nich vybrat nějaké peníze. Ale to je v souvislosti s profesionalismem málo.

Co je tedy špatně?
Systém prodeje práv sportovců, merchandising, prodej vstupenek, stav na jednotlivých sportovištích. Souvisí to i s tím, že český fanoušek chce vidět Ronaldinha v dresu českého klubu, ale chce zaplatit 10 korun. Takový model nefunguje, český fanoušek je tím naštván, protože nechápe proč.

Vy byste mu to vysvětlil jak?
Myslí-li si někdo, že český sport zaplatí sponzoři, je to ekonomická stupidita. Profesionální sport může fungovat jedině tehdy, budou-li ho stejně jako v zahraničí platit z větší části fanoušci na vstupném.

Kdo je Aleš Hušák

Narodil se 27. července 1957 v Trutnově. Vystudoval práva, je ženatý, má dceru a syna.
Než stanul v čele Sazky, pracoval kupříkladu jako právník RaJ Praha, ředitel obchodní divize Výstaviště Praha, byl i místopředsedou ČSTV.


Má kontroverzní pověst velmi nesmlouvavého manažera a obchodníka, který říká lidem do očí i velmi nepříjemné věci. Klidně je prý schopen vést schůzky do pěti do rána.


Jeho kreditu nejvýrazněji ubližuje fakt, že za minulého režimu podepsal spolupráci s StB. "Beru to jako své selhání," komentuje to. "Nikdy se proto neúčastním veřejného života, třeba politiky." Je milovníkem dobrého vína a jídla, Španělska a filmů, například od Bertolucciho.

V Česku ho sponzoři živí, přesto tady profesionální sport dosud fungoval. Lze tak úplně kluby vinit z toho, že si žily nad poměry, když vše jakž takž šlapalo?
Negeneralizujme, všechny kluby si nad poměry nežily. Žily způsobem, na který měly, podle toho také vypadaly jejich výsledky. Tyto kluby jsou na krizi víceméně připraveny, i když mohou mít trable s péčí o sportoviště. Pak tady byly kluby, které chtěly vydělávat víceméně jen na prodeji hráčů, což je šílené. Tyto kluby si žily nad poměry. Jak je možné, že se někomu v této zemi platí miliony za to, že běhá po trávníku nebo jezdí po ledě, a dívá se na něj pouhých 4 000 lidí? To nemá žádný ekonomický základ. A přitom právě ekonomika rozhoduje. Jsou dokonce kluby, které zadarmo rozdávají lístky. To je rakovina českého sportu.

Chtějí zkrátka dostat do hledišť co nejvíc diváků. Co byste řekl majiteli klubu na argument, že kdyby lístky zdražil, nepřijde mu ani těch 4 000 lidí, ale třeba jen polovina?
Ať ten sport nedělá! Anebo ať ho dělá na úrovni 3.B třídy! Ať to radši zavře, ať řekne hráčům: Nemám na to, běžte jinam, nebo budeme hrát 3. třídu po zaměstnání. U nás si to ale nikdo nepřizná, a tak raději do poslední chvíle čeká na zázrak. Je to nespravedlivé i vůči hráčům, kteří čekají na výplaty a někdy je nedostanou vůbec. Problém je, že sportovní srdce jsou v těchto případech silnější než racionální ekonomická úvaha. To je ta strašná hra na profesionalismus.

Znamená krize konec této hry?
Přeji si, aby v tomto ohledu byla krize co nejhlubší. Aby jednou provždy tuto situaci v Česku vyřešila.

Jak?
Po pravdě: tato země nemá na to, aby v ní bylo tolik klubů první fotbalové ligy a tolik klubů extraligy hokeje. Všechny nemají na této úrovni právo přežít. Slyším dokonce, že by měla být profesionální kupříkladu šestá házenkářská liga. Ať je, pokud si na sebe vydělá.

Dochází tohle manažerům klubů?
Už jim to došlo. Od roku 2010 budou zřejmě postaveni před fakt, že budou ze zákona za hráče platit zdravotní a sociální pojištění. To bude změna velká jako tsunami v Thajsku, některé kluby ji nemusí vydržet. A do toho přichází krize.

Nemáte kvůli krizi strach, že na Sazku začnou svazy jednotlivých sportů prostřednictvím ČSTV útočit se žádostí o víc peněz?
Nemám, protože to dělají kontinuálně.

Co jim odpovídáte?
Chápu je, protože český sport je dlouhodobě podfinancován. Nebavme se teď o hře na profesionalismus, ale o dobrovolném sportu, ten je financován následovně: rozhodující část jde z obcí a krajů, pak jsou tu sponzoři a rodiče, pak jsme tu my s penězi určenými subjektům, kteří u nás mají akcie, a pak dává stát nějakou sumu na reprezentaci, o něco větší na mládež a malou na investice a údržbu. Další část jde z takzvaného medvěda, což spousta lidí kritizuje a já říkám zaplaťpánbu za něj, protože jsou to často jediné rozumné peníze, které z parlamentu pro sport vypadnou. Současná politická garnitura nemá ohledně sportu žádnou koncepci.

Podle čeho tak soudíte?
Stát má ze sportu obrovské peníze na daních. Český sport dá do pokladny 2 nebo 3 miliardy a zpátky dostane tak čtvrtinu. Sport zkrátka odvádí mnohem víc, než dostává, to je absurdní.

Co je absurdního na přerozdělování peněz?
Hokejový nebo fotbalový tým dělají státu obrovskou reklamu, takovou částku na propagaci by nezaplatil. Poslední rozhodnutí ministra školství, mládeže a tělovýchovy Lišky ale je, že ač se jeho ministerstvu má rozpočet navýšit o 14 miliard korun, sportu se přes 330 milionů sebralo.

Čím si to vysvětlujete?
Tím, že sport politiky vůbec nezajímá. Ministru Liškovi mohu rozumět, že ho baví rapování, ale měl by si víc uvědomovat, že je také ministrem tělovýchovy. On totiž ty peníze nesebral vrcholovému sportu, on je vzal těm potřebným. Třeba malým dětem z malých vesnic. To je morálně neospravedlnitelné. Potvrdil tím filozofii, že politici hlásají, že je třeba zdanit bohaté, a ve skutečnosti zdaní chudé.

Těch nejchudších se zase nemusí dotknout krize, ne?
Ve fotbalovém klubu v Horní Dolní se opravdu zdánlivě nic nestane. Tepláky a kopačky zaplatí rodiče, nějaká maminka přepere dresy, tatínek poseká trávník. Ale už třeba nebudou peníze na to, aby jeli změřit síly na druhý konec okresu. Jsme zamilováni do velkých hvězd, ale ony musí napřed někde vyrůst.

Souhlasíte ale, že nejvíc krizi odskáče profesionální sport?
A v něm hlavně velké kluby. U malých rozlišujme: ten, kdo je závislý na sponzorech, padne na dno.

Kdy krize dopadne naplno?
Už dopadla, už je tady. Mně stačí se podívat na hokejovou extraligu a hned si troufám říct, v jaké situaci je.

V jaké?
V hokeji je to bezvadně vidět, protože kluby jsou živy ze sponzoringu: když se zvětšuje poměr drobných reklam na ledě, je to pro mě signál, že situace je těžší, že nejsou velcí sponzoři a spoléhá se na malé. A poměr drobných reklam se opravdu zvětšuje. Krize je tady.

A bude ještě hůř?
Bude záviset na tom, kolik bude zakázek. A signály o jejich množství jsou velmi špatné. Krize se bude prodlužovat, rozhodně ještě nekončí.

Místopředseda fotbalového svazu Vacek řekl na adresu funkcionářů v krizi: nejenže nevidí světlo na konci tunelu, oni do tunelu ještě ani nevlezli. Souhlasíte, že mnozí stále odmítají brát realitu na vědomí?
Ta metafora je pravdivá, nelze jí nic vytknout. Problém je, že to říká Jarda Vacek. Osobně se s ním dlouho znám a je mi sympatický. Vážím si ho, ale musel bych mu říct: Proč jsi jim to nevysvětlil? Vacek je jeden z nejdůležitějších mužů fotbalu, dokáže do něj sehnat spoustu peněz. Ale není ochoten nebo nemá čas vysvětlovat současný stav. To je chyba.

Není největší nebezpečí právě v tom, že si lidé pečující o sport odmítají z jakýchkoli důvodů krizi připustit?
Právě to je nyní velká úloha funkcionářů na jakékoli pozici. Ať jste místopředseda fotbalového svazu nebo starosta České obce sokolské, musíte vyrazit k lidem a vysvětlovat, jaký je stav a co je čeká. Lidé dokáží přijmout všechno, když se jim to slušně vysvětlí.

Dochází k tomu?
Příkladem je zmiňovaný fotbalový svaz: ten je místo vysvětlování pohřben v neskutečně tragikomických hádkách, které vedou k tomu, že je v nejstrašnější situaci novodobé historie. A pokud fotbalový svaz není v pořádku, není v pořádku celý český sport.

Krize & český sport


Olympionici
Český olympijský výbor právě podepisuje smlouvy s partnery na další čtyřletý cyklus. Ze čtyř hlavních partnerů je před podpisem smlouva s Pilsner Urquell, s agenturou Česká sportovní, smlouvy už podepsali RWE Transgas a ČEZ. Naopak Škoda Auto kvůli krizi asi na předchozí smlouvu nenaváže.


Fotbal
Loni byl rozpočet 270 milionů, letos se o 40 milionů sníží. "Fotbal má asi 4 000 klubů, a zkrachuje-li 10 procent, bude to ozdravný proces," míní místopředseda Jaroslav Vacek.


Hokej
Už teď některé kluby propouštěly zaměstnance (například na Spartě), v Pardubicích si zase pro příští sezonu určili interní platový strop.


Atletika
"Obdržíme-li státní příspěvek v avizované výši, budou potřeby kryté. Dostaneme o 2 až 3 miliony méně z ČSTV, ale v 60milionovém rozpočtu to není zásadní," říká šéf svazu Karel Pilný.


Tenis
Ženské turnaje paradoxně navýšily dotace, avšak právě prémie mohou být podle odhadů brzy kráceny.


Volejbal
"Máme velké obavy," přiznává generální sekretář svazu Jan Žižka. "Zatím můžeme žít díky stálým sponzorům. Rozpočet pro letošní rok jsme nenavyšovali, přestože muže i ženy čeká mistrovství Evropy." Florbal Na horší časy se připravoval. Krize se může dotknout některých z elitních klubů, jimž se ztíží přístup k prostředkům z marketingu.


Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Překvapení v nominaci. Z Rulíkova týmu pro MS vypadli Nosek, Vrána či Ticháček

5. května 2024  20:46,  aktualizováno  21:38

Dlouho očekávaný jmenný výčet zazněl. Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík představil...

Kaderka z krunýře nevyleze. Velké kluby mlčí, hráči zklamali, říká kritik

2. května 2024

Premium Policisté v rozsáhlém spise uvádějí, že když Ivo Kaderka začal tušit, že se na něj vyšetřovatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak si Pogačar protáhl nohy a ujížděl i sprinterům. Je to hovadina, soudí Raboň

7. května 2024  9:29

Málem vyhrál v sobotu hned úvodní klasikářskou etapu Gira. Pak v neděli ovládl první dojezd na...

Zazářil v pravou chvíli. Pastrňák vystřelil Bostonu v prodloužení postup

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  7:04

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tadeji, sundej to! Pogačar odvracel diskvalifikaci, Ganna prohnal zlaté parťáky

8. května 2024  7:46

Je vůbec možné, aby v průběhu etapy letošního cyklistického Gira nezaútočil Tadej Pogačar? Teprve...

Sprinteři šanci prováhali. Na Giru se raduje Thomas z Cofidisu

8. května 2024,  aktualizováno  17:17

Aktualizujeme Třetí hromadný dojezd v řadě? Kdepak. V papírově sprinterské páté etapě ujela pelotonu čtveřice...

Ani ťuk, Kyliane! Ego Mbappého spíš ubližovalo. Liga mistrů PSG zase odolala

8. května 2024  16:54

Ještě to zkusil. Naposledy se jeho světlezelené kopačky výbojně hnaly do útoku. Jenže raketové nohy...

Wiererová pokračuje v kariéře, chce vydržet do olympiády v Itálii

8. května 2024  16:40

Dvojnásobná vítězka Světového poháru v biatlonu Dorothea Wiererová plánuje i v příštích dvou letech...

Gobert pokořil Wembanyamu, počtvrté je v NBA nejlepším obranářem

8. května 2024  10:49,  aktualizováno  16:12

Francouzský pivot Rudy Gobert získal počtvrté v kariéře ocenění pro nejlépe bránícího basketbalistu...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...