Rekord - 20:18 v pátém setu

3 2000
Porážkou posledního českého tenisty ve dvouhře, lopotným postupem zraněného obhájce titulu a epochálním pětihodinovým dramatem vyvrcholil v sobotu první týden Wimbledonu, turnaje, který včera podle tradice ctil volnou anglickou neděli. Martin Damm prohrál ve třetím kole s Němcem českého původu Davidem Prinosilem 6:7 (2:7), 6:3, 6:7 (0:7), 4:6. Prinosil se opíral o lepší servis a suverénně zvládl oba tie-breaky. V devátém gamu čtvrtého setu Damm ztratil podání a Prinosil, který týden před Wimbledonem vyhrál turnaj na trávě v Halle, už nezaváhal. Prinosil včetně kvalifikace Wimbledonu, kterou musel absolvovat kvůli nízkému postavení na žebříčku, vyhrál na trávě už 11. zápas v řadě. Šestinásobný vítěz Wimbledonu a poslední držitel trofeje Američan Sampras využil dne volna navíc, získaného odložením zápasu kvůli dešti na sobotu, k léčbě zraněné levé nohy. Proti krajanu Gimelstobovi začal slabě, prohrál první set, ale pak se vzpamatoval a zvítězil 2:6, 6:4, 6:2, 6:2. "Noha mě bolí a asi to nepřestane. Turnaj ale nevzdám, ať už vyhraju, nebo prohraju," řekl Sampras, který usiluje o rekordní třináctý grandslamový titul. "V čestné loži jsem při svém zápase spatřil Borga a Lavera. V prvním setu jsem se před nimi trochu styděl. V jednu chvíli jsem jim chtěl hodit raketu, aby hráli místo mě," dodal Američan, který se chytil na volejích a postupně zlepšil i pohyb. "Zdá se, že Samprasovu tenisu zranění svědčí," poznamenal poražený Gimelstob. Wimbledon viděl nejdelší zápas od zavedení tie-breaku v roce 1971, nejdelší pátý set v historii své i v dějinách profesionálního tenisu, počítaných od roku 1968. Po pěti hodinách a pěti minutách udolal desátý nasazený Australan Philippoussis díky jednomu prolomenému podání Nizozemce Schalkena 4:6, 6:3, 6:7, 7:6, 20:18. Philippousis, který dal celkem 44 es, vzal za stavu 18:18 soupeři servis prohozem a vzápětí triumfoval čtyřmi vítěznými podáními za sebou. Schalken je známý maratonec, loni prohrál s Američanem Courierem až po čtyřech hodinách a pětadvaceti minutách. Čtvrtý nasazený Brazilec Kuerten, který letos podruhé vyhrál French Open, podlehl ve třech setech třiadvacetiletému Němci Poppovi, částečně vinou pár dní starého nachlazení. French Open a Wimbledon v jednom roce vyhrál naposledy Švéd Borg před dvaceti lety. V dalším kole se chystá bitva dvou nejvyšších profesionálních tenistů. Popp, jehož matka je Angličanka, i jeho soupeř Švýcar Rosset měří stejně: dva metry a jeden centimetr. Bez ztráty setu procházejí turnajem dvanáctý nasazený Australan Rafter i jeho nenasazená krajanka, loňská čtvrtfinalistka Dokicová. Osmifinálové dvojice (shora dolů), muži: Sampras (1-USA) - Björkman (Švéd.), Enqvist (9-Švéd.) - Gambill (USA), Pozzi (It.) - B. Black (Zimb.), W. Ferreira (JAR) - Volčkov (Bělorus.), Johansson (Švéd.) - Rafter (12-Austr.), Rosset (Švýc.) - Popp (Něm.), Henman (8-Brit.) - Philippoussis (10-Austr.), Prinosil (Něm.) - Agassi (2-USA). Ženy: Hingisová (1-USA) - Huberová (11-Něm.), Appelmansová (Belg.) - V. Williamsová (5-USA), Raymondová (USA)Barabanščikovová (Bělorus.), Tanasu garnová (Thaj.) - S. Williamsová (8-USA), Brandiová (USA) - Dokicová (Austr.), Osterlohová (USA) - Sernaová (Šp.), Selešová (6-USA)Sanchezová (9-Šp.), Capriatiová (USA) - Davenportová (2-USA).

Témata: Raketa