Vítězové Dakaru: Peterhansel, De Rooy a Price. Nejlepším Čechem Valtr

Stéphane Peterhansel slaví 12. triumf na Rallye Dakar. | foto: AP

16 2016
Famózní bilanci na Rallye Dakar si francouzský pilot Stéphane Peterhansel vylepšil dvanáctým triumfem. V 38. ročníku zvítězil pošesté s osobním automobilem, předtím nasbíral stejný počet úspěchů na motocyklu.

Mezi motorkáři tentokrát vyhrál Toby Price, který ovládl slavnou vytrvalostní soutěž jako první Australan v historii.

Nejvýš z českých účastníků skončil Jaroslav Valtr, který s tatrou obsadil mezi kamiony osmé místo, což je jeho nejlepší výsledek na Dakaru. V soutěži osobních automobilů skončil při premiéře v soutěži na čtrnácté příčce Martin Prokop s toyotou. Motocyklista David Pabiška byl třicátý.

„Vrátil jsem se po roční pauze a hned je z toho životní výsledek. Měli jsme problémy hlavně na začátku soutěže a to nás stálo ještě lepší umístění. Soutěž byla fantastická. Několikrát jsme ukázali, že jak Fat Boy, tak nový Phoenix patří do absolutní špičky a naše vozy jsou připraveny bojovat o beduíny,“ uvedl Valtr, který hájil barvy týmu Tatra Buggyra a předčil nakonec i jedničku Martina Kolomého. Šampionem se stal podruhé v kariéře Nizozemec Gerard de Rooy.

Peterhansel triumfoval po více než 9000 kilometrech napříč Argentinou a Bolívií o téměř 35 minut před obhájcem prvenství Násirem Attíjou z Kataru. „Je to něco mimořádného. Jeli jsme pod velkým tlakem, ale zvládli jsme to. Každé z mých vítězství má jinou váhu, ale tohle rozhodně patří do první trojky. Projet cílem po posledních třech náročných dnech byla velká úleva,“ řekl Peterhansel.

K budoucnosti se zatím vyjadřovat nechtěl. „Jedno je jasné. Dorovnat počet mých vítězství na motorce byl poslední velký cíl v mé kariéře, který se mi teď povedlo splnit. Nic dalšího už mě moc nemotivuje,“ připustil po 27. startu na Dakaru.

Loeb si připsal čtvrtý dílčí triumf

Závěrečnou etapu vyhrál devítinásobný mistr světa v rallye Francouz Sébastien Loeb, jenž při premiéře na Dakaru dlouho vedl, ale po nehodě v osmé etapě z boje o celkové vítězství vypadl.

Náladu si dnes alespoň trochu spravil čtvrtým dílčím triumfem na 180 kilometrů dlouhé rychlostní zkoušce. V konečném pořadí obsadil devátou příčku s více než dvouhodinovou ztrátou na Peterhansela. Obě francouzské hvězdy jely s vozem Peugeot, který si díky Peterhanselovi připsal na Rallye Dakar první celkové vítězství po 26 letech.

Životní úspěch Slováka Svitka

Zato v soutěži motocyklů nadále trvá hegemonie rakouské značky KTM, která má vítěze popatnácté za sebou. Price porazil o necelých 40 minut Slováka Štefana Svitka, který dosáhl druhým místem životního úspěchu. Osmadvacetiletý Australan startoval na Dakaru teprve podruhé, loni skončil třetí.

Motocyklový závodník David Pabiška (vlevo) gratuluje slovenskému kolegovi z týmu KTM Štefanovi Svitkovi k celkovému druhému místu na Rallye Dakar.

„Vyhrát hned při druhém startu je úžasné. Vůbec jsem nečekal, že by se mi to mohlo povést. A být prvním australským vítězem Dakaru, to už je úplně šílené,“ rozplýval se Price. „Už jenom dokončit tuhle rallye se rovná vítězství. A vyhrát ji je naprosto úžasné. Doufám, že tohle je teprve začátek a další vítězství přijdou,“ uvedl.

Rallye Dakar - závěrečná 13. etapa

Villa Carlos Paz - Rosario

Motocykly (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Quintanilla (Chile/Husqvarna) 1:51:27, 2. Benavides (Arg./Honda) -1:41, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -2:37, ...34. Pabiška -22:25, 63. Veselý (oba ČR/KTM) -41:28.
Konečné pořadí: 1. Price (Austr./KTM) 48:09:15, 2. Svitko (SR/KTM) -39:41, 3. Quintanilla -48:48, ...30. Pabiška -8:26:21, 71. Veselý -23:15:54.

Čtyřkolky - konečné pořadí: 1. M. Patronelli 58:47:41, 2. A. Patronelli (oba Arg./Yamaha) -5:23, 3. Baragwanath (JAR/Yamaha) -1:41:53.

Automobily (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Peugeot) 1:46:51, 2. Hirvonen, Perin (Fin., Fr./Mini) -1:13, 3. Attíja, Baumel (Katar, Fr./Mini) -1:36, ...15. Prokop, Tománek (ČR/Toyota) -8:41, 19. Zapletal, Marton (ČR/Pol.) -10:29, 37. Jerie, Moscatt (ČR, Austr./Toyota) -25:09, 41. Ouředníček, Vaculík (ČR/Hummer) -30:21.
Konečné pořadí: 1. Peterhansel (Fr./Peugeot) 45:22:10, 2. Attíja -34:58, 3. De Villiers (JAR/Toyota) -1:02:47, ...14. Prokop -5:33:32, 16. Zapletal -5:40:41, ...32. Jerie -17:16:55, 46. Ouředníček -25:19:26.

Kamiony (699 km/rychlostní zkouška 180 km): 1. Stacey (Niz./MAN) 2:06:08, 2. Mardějev (Rus./Kamaz) -3:13, 3. Villagra (Arg./Iveco) -3:16, 4. Kolomý -2:52, ...8. Valtr (oba ČR/Tatra) -7:16, 10. Macík (ČR/Liaz) -7:34, 20. Vrátný (ČR/Tatra) -27:28, 37. R. Randýsek (ČR/MAN) -2:57:08.
Konečné pořadí:
1. G. De Rooy (Niz./Iveco) 44:42:03, 2. Mardějev -1:10:27, 3. Villagra -1:40:55, ...8. Valtr -3:54:30, 16. Vrátný -8:00:17, 17. Kolomý -8:06:05, 19. Macík -10:17:19, 40. R. Randýsek -42:33:28.