Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projel se ferrari a nacpal nugetkami. Tak se Bolt odrazil ke třetímu zlatu

Asafa Powell (vpravo) a Usain Bolt oslavují štafetový triumf v cíli s maskotem šampionátu | foto: AP

22 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Chvíli se protahoval vsedě na dráze, pak sundal tretry a volným krokem se vydal do cíle. Jamajský sprinter Usain Bolt si z mistrovství světa odveze třetí zlato. Zvítězil i se štafetou. Ovšem tentokrát bez světového rekordu.

Jakmile jamajský sprinter Asafa Powell proběhl cílem a na časomíře se objevila čtyři čísla, zaplněný stadion na chvíli stihl. Až po chvíli se diváci roztleskali. Očekávaný světový rekord tentokrát nepřišel. "Ale já chci hlavně třetí zlato, abych mohl jet s úsměvem domů," říkal už předem Usain Bolt.

Po vítězné dvoustovce, kterou zaběhl ve světovém rekordu 19,19, hned vyhlašoval: "Jsem připravený na další rekord." O pár desítek minut později už svůj výrok trochu mírnil. Jamajská štafeta totiž měla docela velké problémy.

Trable začaly už před mistrovstvím světa, kdy mělo pět jamajských atletů pozitivní nález na stimulant methylxantin. Mezi přistiženými je i dvojice Yohan Blake, Marvin Anderson, členové štafetového týmu.

Po skončení mistrovství světa je čeká ještě odvolací řízení, které bude posuzovat jejich prohřešek. A tak Mezinárodní atletická federace Jamajčanům doporučila, aby dotyčné do štafet nenasadili pro případ, že by se zpětně musely měnit výsledky.

K tomu všemu někdejšího světového rekordmana na stovce Asafu Powella málem vlastní federace nepustila na šampionát kvůli tomu, že neodjel na týmové soustředění. Ustoupila až na nátlak Mezinárodní atletické federace IAAF.

Jamajské zlato ze štafety: Usain Bolt předává kolík Asafa Powellovi

Na šampionátu pak Powella, bronzového z letošní stovky, začala trápit třísla. A největší hvězda týmu, Usain Bolt, v den rozběhu odpočíval po fantastickém výkonu na dvoustovce. Do rozběhu tak musel nastoupit i překážkář Dwight Thomas.

Zatímco se jeho parťáci chystali, Bolt si užíval narozeninový den. Nacpal se oblíbenými kuřecími nugetkami, pořádně se vyspal. Projel se městem ve ferrari, což byl dárek od šéfa jeho ochranky.

Navečer přišel na stadion, kde půl hodiny rozdával podpisy. Maskotu Berlinovi odstartoval stovku a pak se chechtal, když medvěd padl už před cílem a za čáru se převalil kotoulem. Večer si pak přišel pro druhé zlato a diváci mu zazpívali "Happy Birthday".

V tu chvíli už bylo jasné, že jeho tým bude ve finále. Čtveřice Lerone Clarke, Michael Frater, Steve Mullings a Dwight Thomas prošla z druhého místa v rozběhu, nepříliš oslnivým časem. "Měli jsme pár nejistých předávek, ale svou práci jsme odvedli," uvedl Michael Frater.

S Boltem a Powellem ji pak zakončili zlatem.

PODÍVEJTE SE NA BOLTŮV TŘETÍ TRIUMF Z BERLÍNSKÉHO MSNajdete na iDNES.czmobilní verze