Povedlo se! Češky postupují dál

Lublaň - České stolní tenistky oplatily v Evropské lize porážku Slovinkám a po výhře v Lublani 3:1 si zajistily účast v bojích o medaile na mistrovství Evropy příští rok v Bělehradu. Základ vítězství položila Iveta Vacenovská, která v prvním utkání porazila domácí jedničku Martinu Safranovou ve třech setech.

"To bylo moc důležité, Iveta vyhrála s přehledem, zvládla to výborně takticky," chválila svoji svěřenkyni reprezentační trenérka Marie Hrachová.

Druhý bod následně získala Jana Dobešová stejně hladkým vítězstvím nad Biljanou Sodorovičovou. "Zvládla výborně koncovku prvního setu, i když v celém prohrávala," uvedla Hrachová.

Při neúčasti nemocné české jedničky Renaty Štrbíkové, jež se potýká s následky onemocnění lymskou boreliózou, si odbyla dnes premiéru v kvalifikaci na ME Kateřina Pěnkavová. Proti Janě Tomaziniové vyhrála jen set.

"Psychicky je takový zápas hrozně těžký, ale musí se otrkat. Nehrála špatně," zhodnotila Hrachová.

Výhru českého týmu zpečetila Dobešová proti rozložené Safranové. "V takové sestavě to dnes bylo hrozně těžké. Pořád tomu nemůžu uvěřit," dodala Hrachová.

Jejím svěřenkyním se tak vydařila odveta za loňskou prohru se Slovinkami v Břeclavi, o co nejlepší umístění ve skupině budou bojovat 11. ledna v závěrečném utkání v Polsku.

Hrací systém je stejný jako u mužů. Vítězové skupin EL postoupí do čtvrtfinále soutěže družstev na ME 2007, druzí a třetí budou nasazeni do osmifinále.

Výsledky 5. kola
Slovinsko - ČR 1:3
Safranová - Vacenovská 0:3 (-9, -6, -4), Sodorovičová - Dobešová 0:3 (-10, -5, -9), Tomaziniová - Pěnkavová 3:1 (6, -8, 7, 10), Safranová - Dobešová 0:3 (-9, -8, -8).

Rakousko - Polsko 3:1.