Platy světových cyklistických es? Přísně tajná informace

  10:43
Cyklisté stáje Astana na Giro d’Italia protestují. Nedostávají plat. Jejich mzdy jako by se rozplynuly nad kazašskou stepí. Ale... jaké vlastně jsou platy nejlepších závodníků? Narazíte na hradbu mlčení.

NEJVĚTŠÍ BOHÁČ. Španěl Valverde měl podle žebříčku Wall Street Journal v roce 2008 plat 4 miliony dolarů. | foto: Reuters

Profesionální cyklistika není hokejová NHL, která platy zveřejňuje, takže i na internetu si pak snadno najdete, že Patrik Eliáš a Martin Havlát berou ročně 6 milionů dolarů. Nebo že Tomáš Plíhal, "domestik" v San Jose, má za rok 500 tisíc dolarů.

Zato u cyklistů oficiálně zjistíte jediný údaj. V roce 2006 Mezinárodní cyklistická unie UCI přikázala: Minimální plat pro nováčky ve stájích ProTour musí být 26 tisíc eur ročně, tedy v přepočtu 58 tisíc korun měsíčně.

Kolik však berou esa? Zkuste hádat. "Cyklisté mají ve smlouvách, že jejich plat je tajný. Považuji to za etický přístup," říká Jiří Ženíšek, někdejší šéf kontinentální stáje.

Nejvyšší plat měl Valverde?

Mzdy jsou pro cyklistické profesionály zásadní. Prémie za umístění v závodech totiž nehrají v jejich sportu takovou roli jako v tenise či golfu – jsou výrazně nižší, navíc se dle tradice dělí mezi všechny členy týmu i personál. Například první muž Tour de France získá 450 000 eur, ale vítěz důležitého závodu Kolem Německa už jen 14 000. Tento krajíc navíc musí zdanit a rozdělit na dvanáct i více kousků.

Veškeré informace o platech těch nejlepších jsou nepřímé. List Wall Street Journal provedl loni rozsáhlý průzkum mezi jezdci, sponzory, trenéry i šéfy týmů. Po něm otiskl svůj žebříček cyklistů s nejvyššími platy v roce 2008. Vévodil mu překvapivě Španěl Alejandro Valverde ze stáje Caisse d’Epargne, jehož roční mzda činila 4 miliony dolarů (tehdy 60 milionů korun).

Měsíční mzdy cyklistů

(přepočteno na koruny)


Rok 2008 (dle Wall Street Journal)


Alejandro Valverde
5 000 000 (Španělsko, Caisse d’Epargne)

Cadel Evans
2 875 000 (Austrálie, Silence-Lotto)

Carlos Sastre
1 875 000 (Španělsko, CSC Saxo Bank)

Frank Schleck
1 250 000 (Lucembursko, CSC Saxo Bank)

Sylvain Chavanel
1 250 000 (Francie, Cofidis)

domestik v ProTour týmu
58 000–250 000


Rok 2009 (odhad expertů)


Alberto Contador
5 000 000 (Španělsko, Astana)

Frank i Andy Schleck
4 500 000 (Lucembursko, Saxo Bank) 

"Budiž. Dokáže vyhrávat etapové závody i jednorázovky, být lídrem na mistrovství světa," tvrdí o vítězi seriálu ProTour 2006 a 2008 exprofesionál René Andrle. "Valverde je vidět od jara do podzimu," reaguje další bývalý cyklista, Lubor Tesař. "Ale já být šéfem stáje, tolik bych mu nedal. Takové eso zase není."

Za Španělem zela v žebříčku Wall Street Journalu díra. Na druhé příčce se umístil s 2,3 milionu dolarů ročně Australan Evans. Španěl Sastre – šampion Tour de France – bral 1,5 milionu, zatímco Lucemburčan Frank Schleck a nejlepší francouzský cyklista Sylvain Chavanel po milionu.

Nevyjasněnou záhadou zůstával plat Španěla Contadora, vítěze Gira i Vuelty, v Astaně. Ostatní? Méně než milion dolarů ročně. Okolo milionu dolarů může podle expertů činit i letošní roční plat Armstronga.

"Na kole si dál propaguje svoji značku a firmu, proto nepotřebuje víc," soudí Andrle. Ženíšek přidává: "Andy nebo Frank Schleckovi mohou letos dostávat u týmu Saxo Bank třikrát větší plat než Armstrong u Astany."

Kam se řadí nejlepší Čech Roman Kreuziger? "Do Top 20 nejlépe placených ještě nepatří, na to je příliš mladý. Ovšem za rok už ve dvacítce být může," říká Tesař.

Bariéru prolomil LeMond

Dopingové skandály i ekonomická krize způsobily, že platy cyklistických hvězd poklesly. "Roční příjem tří nejlepších na Tour de France 2008 byl o více než polovinu nižší než tria nejlepších v roce 2005," podotklWall Street Journal.

Rozpočty elitních týmů kategorie ProTour se nyní pohybují v přepočtu mezi 100 až 405 miliony korun ročně, například Kreuzigerův Liquigas má "jen" 162 milionů. Z toho více než 60 procent jde na platy jezdců, zbytek na cestovné, vybavení a personál.

Stáje jsou plně závislé na svých sponzorech, nedostávají na rozdíl od jiných sportů ani podíl z prodeje televizních práv, přestože například přenosy z Tour de France putují do 95 zemí světa.

"Za méně než 25 milionů dolarů nemůžete být v Evropě sponzorem předního fotbalového klubu. Ale stačí mnohem méně a stanete se hlavním sponzorem ProTour stáje v cyklistice," porovnává Bob Stapleton, šéf stáje Columbia – High Road.

Bobby Julich, jeden z manažerů týmu Saxo Bank, si posteskne: "Za práci, kterou odvádějí, by plat cyklistů rozhodně měl být vyšší." Přesto jsou současní lídři mnohem bohatší než hvězdy minulosti Merckx či Hinault. Přední jezdci dříve pocházeli z chudších poměrů a jejich platy to odrážely.

Teprve Američan LeMond, trojnásobný vítěz Tour de France, prolomil hranici, když se v roce 1985 upsal francouzské stáji La Vie Claire za roční mzdu milion dolarů.

Armstrong po vítězství nad rakovinou začínal u US Postal na 200 tisících dolarů ročně. Brzy se však Američan stal výjimečným zjevem, když získal jako jeden z mála cyklistů i individuální reklamní kontrakty. V roce 2005 se jeho celkové roční příjmy odhadovaly na 12 milionů dolarů.

Příslibem závratných příjmů lákala loni nová ruská stáj Kaťuša, krize však vše změnila. "Každý trochu mlží, aby přetáhl kvalitní cyklisty. Ale ruské peníze dva měsíce být mohou a pak už zase ne," povídá Ženíšek.

Obdobná je situace v Kazachstánu. "Kdokoliv šel do Astany, musel počítat s tím, že zdroje financí mohou vyschnout," říká Tesař.

Slunce nad Astanou zapadá. Spása přijde možná z USA

Jezdci stáje AstanaZlatavé slunce radostně vycházelo na dresech kazašské cyklistické stáje Astana. Dnes by mělo spíše zapadat... Jen si to představte. Je 4. července 2009, v Monte Carlu startuje Tour de France. V pelotonu však chybí Alberto Contador i Lance Armstrong.


Takový scénář je možný! Už na jaře ztratila Astana podporu kazašských aerolinek, nyní přestala platit i státem kontrolovaná firma Samruk-Kazyna, fond národního blahobytu. Cyklisté nedostali dva měsíce plat, vyschl i povinný rezervní fond. "Nemohli jsme dál předstírat, že je všechno O. K., když nebylo," řekl šéf týmu Johan Bruyneel.


Mezinárodní cyklistická unie UCI dala stáji ultimátum do 31. května. Pokud finanční situaci nevyřeší, odebere jí licenci. Osm z devíti cyklistů Astany si od 8. etapy Giro d’Italia obléklo trikoty, z nichž zmizely názvy většiny sponzorů. Jedinými viditelnými logy zůstaly KazMunayGa, Trek a Livestrong. "Ti platili. Všichni ostatní partneři z Kazachstánu ne," oznámil Bruyneel.


Teprve v úterý údajně část zadržených mezd dorazila na konta jezdců. Krize přesto trvá. Armstrong se rozčiluje: "Osobně neznám sponzory Astany, ale slyšel jsem, že už ani nereagují na telefonáty. Už ani s nimi nechci mít nic společného. Všechno, co vím o Kazachstánu, je jméno Astana a pak film Borat."


S Bruyneelem proto loví nové mecenáše v USA. "Sponzorem by měla být nadnárodní společnost. Těžko najdete jen tak někoho, komu řeknete:Mimochodem, potřebujeme deset milionů dolarů, přidejte se k nám," řekl agentuře AP. Nový hlavní partner by pak odkoupil celý tým. Název Astana zmizí ze scény, stáj už nebude mít s Kazachstánem nic společného.


Český exprofesionál Jan Hruška, jenž to vše sleduje zpovzdálí, si jen povzdychne: "Když vidím, co se v profipelotonu kvůli skandálům, krizi i Astaně děje, jsem rád, že už v něm nejsem."

Autor:

Grand Tour v roce 2024

4. - 26. května Giro d´Italia
29. června - 21. července Tour de France
17. srpna - 8. září Vuelta a Espaňa

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Pardubice 4:1. Oceláři odvrátili konec, finále rozhodne až sedmý zápas

26. dubna 2024  16:30,  aktualizováno  21:40

Drama pokračuje. Hokejová extraliga ani po šesti finálových duelech nezná letošního mistra, neboť...

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

Stíhá maturitu i Paříž. Menšíkův kouč o cestě na vrchol i datové analýze

27. dubna 2024

Premium Madrid (Od naší zpravodajky) Kdybyste se v čase přenesli o rok zpátky, místo na prestižní turnaj do Madridu, kde mezi sebou...

Basketbalisté Barcelony vyrovnali čtvrtfinálovou sérii s Olympiakosem

26. dubna 2024  23:44

Basketbalisté Barcelony vyrovnali čtvrtfinálovou sérii v play off Evropské ligy s Olympiakosem...

Real Madrid vede po výhře v San Sebastianu španělskou ligu už o 14 bodů

26. dubna 2024  23:19

Fotbalisté Realu Madrid zvítězili 1:0 v San Sebastianu a mají v čele španělské ligy náskok už 14...

Rozhodlo osm minut hrůzy. Hokejoví junioři podlehli na MS Kanadě 0:6

26. dubna 2024  21:19,  aktualizováno  23:08

Čeští hokejisté do 18 let prohráli na mistrovství světa s Kanadou 0:6 a nenavázali na čtvrteční...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...