Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dvounozí soupeři mu nestačí, tak Pistorius závodil s koněm. A vyhrál

KDE JSI? Jihoafrický atlet Oscar Pistorius porazil v exhibičním závodě koně. | foto: Profimedia.cz

13 2012
Na omluvu poraženého by se dalo říct, že svou povahou je spíš vytrvalec než sprinter, že možná zrovna nebyl ve vrcholné formě a že malinko zaspal na startu. Na dvousetmetrové trati mu však nepomohlo ani jméno, co vybízí k rychlosti. Arabský plnokrevník Maserati prohrál souboj s handicapovaným jihoafrickým atletem Oscarem Pistoriem.

Pistorius dál ze sebe vydává maximum, inspiruje davy. A to i tři měsíce po skončení her v Londýně, kde se jako první atlet s amputací prosadil do olympijských závodů.

V rámci propagační akce "Definitely Able" v Kataru, která vyzdvihuje výkony handicapovaných sportovců, zaklekl šestinásobný paralympijský vítěz do bloků. Když zazněl výstřel, bleskově vyrazil a na lehce se svažující rovné trati upaloval daleko před svým čtyřnohým soupeřem.

V cíli majitel dvou zlatých a stříbra z londýnské paralympiády vyhrál na plné čáře - o víc než sekundu.

Možná to nebylo tak prestižní vítězství, jako by vybojoval olympijské zlato, ale dokázal něco, co ani legendární Jesse Owens nebo Linford Christie před ním nezvládli.

"Dnes to nebylo o tom, kdo vyhraje. Tady šlo o to ukázat, že i my postižení dokážeme úžasné věci," vydechoval šestadvacetiletý rychlík s podkolenní amputací obou končetin. "Závodit proti arabskému koni, který je symbolem síly a energie, byla velká legrace."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze