Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Phelps chce být ještě lepší, chystá tedy novou kraulařskou techniku

Bude se Michael Phelps usmívat i poté, co vyzkouší novou kraulařskou techniku? | foto: Reuters

28 2009
Je nejlepší, ale nehodlá se zastavit. Proto se americký plavec Michael Phelps, jenž na olympiádě v Pekingu získal rekordních osm zlatých medailí, chystá změnit kraulařský styl, ačkoli ten jeho je skoro dokonalý.
Doporučujeme

Phelps, čtrnáctinásobný olympijský vítěz, je králem zejména delších distancí, jemu v Pekingu patřila například kraulařská dvoustovka či polohové závody. Teď se však chystá zaútočit i na sprinterských tratích volným způsobem. Proto musí trochu změnit techniku záběru. "Nic neprozradím, dokud ji neodhalíme. Je to významná změna. Budete schopni ji poznat přesně v okamžiku, kdy udělám první tempo," citovala jej agentura AP.

Phelps bude poprvé od loňských olympijských her závodit v polovině května na Charlotte UltraSwim v Severní Karolíně, kde by měl plavat i 100 a 200 metrů volným způsobem. Do té doby tedy nejspíš zůstane jeho nová zbraň tajemstvím.

Phelps dosud neplaval kraul tak, jako by vodu čeřily pravidelně klapající lopatky mlýnského kola. Udělal záběr a teprve po maličké "pauze" pokračoval. Teď však zřejmě bude používat paže rytmičtěji. "To je možné. Phelps udělá záběr, doběhne a počká si na splývání, využívá skluz. Kdežto sprinteři jedou naplno, co největší frekvencí, je to silová záležitost," vysvětluje trenér českých plavců Jiří Kyněra.

Jak Phelps plaval dosud

Phelpsova kraulařská technika byla už nyní obdivována. K ní Američan přidával výjezd z obrátky, při němž zůstával pod vodou déle, než většina soupeřů. Až tak, jak mu pravidla dovolovala. "To dělá málokdo. I když nyní už i sprinteři jsou i v té obrovské rychlosti schopní tohle zvládat," dodává Kyněra.

I proto jim Phelps potřebuje stačit v tempu záběrů. Ale jen úprava techniky nestačí k tomu, aby je drtil. "Není takový typ plavce jako sprinteři. To jsou obrovští chlapi, silově disponovaní. Musel by změnit i přípravu, jít do rozvoje síly a nárůstu svalové hmoty. Pak by s nimi dokázal udržet krok," míní Kyněra.

I na to možná došlo. Phelps si po olympiádě dopřál dlouhou pauzu, nedřel, nabral váhu. Pak ji upravil, aby byl silnější a rychlejší. A už zase trénuje v bazénu. "Zase se cítím, jako že umím plavat. Když jsem znovu začínal trénovat, připadal jsem si, že se nemůžu hýbat," uvedl.

Dlouhou pauzu si dal, aby si odpočinul po letech olympijské přípravy. Taky chce najít nové cíle, osvěžit hlavu, získat jinou motivaci. "Chci zkusit změnu tento rok. Když bude fungovat, prima. Když ne, vrátím se ke starému záběru,“ říkal Phelps. Ani případný neúspěch by mu neměl nijak ublížit. "Rozvoj rychlosti nemůže uškodit nikomu. Potom není problém začínat i delší tratě o něco rychleji," míní Kyněra. A tak může Phelps být zase o kousek před ostatními.

Plavcův život po hrách: sláva i skandál

Osm měsíců od osmi zlat. Kus roku plný slávy i problémů. Osm měsíců života plavce Michaela Phelpse protkaných volnem, marihuanovým skandálem, tréninkem, neustálou pozorností.

Když osminásobný vítěz her z Pekingu nedávno stříhal stuhu při otevření newyorského obchodu jednoho ze svých sponzorů, shlukla se okolo něj spousta lidí, která chtěla ulovit jeho snímek. Phelps je sportovním hrdinou i přesto, že britský list News of the World zveřejnil fotografii, na níž během svého volna potahuje z dýmky marihuanu.

Plavec Phelps při kouření marihuany.

Třeba raper Jay-Z se jej v magazínu Cigar Aficionado zastal: "Všichni ti lidé, co vystudovali Princeton a Harvard, by měli být pilíři naší společnosti. Ale přitom každý den čtete v novinách, že je někdo zatčený za zpronevěru. A pak se podíváte na Michaela Phelpse. Je mu 23 let. Je to kluk. Bude experimentovat."

Phelps je v centru pozornosti společenských a bulvárních médií, jež řeší i to, kde a jak oslavuje či kdo je jeho partnerkou. Pro zajímavost: servírku Caz Palovou, již potkal v Las Vegas v kasinu, údajně nahradila Carrie Prejeanová, Miss Kalifornie.

Marihuanový skandál mu nepomohl ani jinde. Phelps nesměl tři měsíce závodit, ztratil jednoho ze sponzorů. Další mu však zůstali věrní. "Tohle je jeho soukromá věc," řekl Stephen Urquhart, prezident společnosti Omega. “Michael reagoval velmi dobře, vystoupil a omluvil se."

Plavcova maminka, jež mu fandila přímo v Pekingu, vydala autobiografii s názvem: "Máma pro všechny sezony". Povídala si o ní na CNN s Larry Kingem. "Jestli je můj syn vzor? Když tohle slyším o Michaelovi, vždycky si vzpomenu, co dělá pro děti. Takže pokud si ho někdo vybere za vzor, řeknu mu, že můj syn má dobrý žebříček hodnot. A že je člověk. Překážky se postaví do cesty každému."

Marihuanovou kauzu okomentovala takto: "Každý rodič zažije ve svém životě zklamání. Ale to nic nemění na mém vztahu k synovi. Podle toho, jak se k věci postavil, nemůžu být na Michaela pyšnější."

Autor:
Levné dámské oblečení
Levné dámské oblečení

Najdete jednoduše s bazarovou aplikací eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze