Pět hodin a 71 gamů. Slovák Lacko vybojoval postup v rekordním duelu

Lukáš Lacko si bude díky rekordnímu duelu svou premiéru na Roland Garros dobře pamatovat | foto: AP

24 2010
Začali v neděli vpodvečer, ale ten zápas dohráli až v pondělí odpoledne. Slovák Lukáš Lacko bojoval o postup do druhého kola Roland Garros s Američanem Michaelem Yanim bez čtyř minut rovných pět hodin, aby nakonec svého soupeře udolal 4:6, 7:6, 7:6, 6:7 a 12:10.

V součtu 71 gamů je pak tento zápas vyrovnáním rekordu druhého grandslamového turnaje. Od zavedení tie breaku v Paříži v roce 1973 se takto hrálo už potřetí. Absolutním rekordem je 83 her z roku 1957.

Přitom na pětisetové drama vůbec nemuselo dojít.

Dvaadvacetiletý Slovák, který v hlavní soutěži debutuje, nevyužil na konci čtvrtého setu čtyři mečboly V pátém dějství měl tři možnosti zápas ukončit jeho soupeř z kvalifikace.

Neskutečně vyrovnaný duel nakonec Lacko rozhodl ve svůj prospěch v jednadvacáté hře pátého setu, kdy proměnil svůj jediný brejkbol v zápase a při svém podání drama ukončil.

Michael Yani

"Šílené," řekl po utkání Yani. "Ještě nikdy jsem nehrál pětisetový zápas, takže nebudu lhát: Bylo to super. Akorát je škoda, že jsem nevyhrál," dodal.

V dalším kole čeká na slovenského daviscupového reprezentanta jedenáctý nasazený Michail Južnyj z Ruska, s nímž zatím prohrál oba předchozí duely.

Zápas Lacka s Yanim byl v neděli přerušen za stavu 8:8 v rozhodující sadě pro tmu. Pondělní dohrávka trvala 31 minut, celkem se hrálo 4 hodiny a 56 minut.

"Myslel jsem, že budu unavený a že nebudu moci usnout. Jakmile jsem ale přišel na hotel, padl jsem do postele a usnul jak špalek. Když jsem se ráno vzbudil, bolel mě celý člověk," poznamenal vítěz. "Věděl jsem, že budu mít čím dál víc šancí. Byla to jen otázka času."

VÝSLEDEK

Lacko (SR) - Yani (USA) 4:6, 7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 6:7 (5:7), 12:10

Doba trvání: 4 h., 56 min., Celkem: 71 gamů

Rekordní zápasy na Roland Garros:

1994 (2.k.) Agenor (USA) - Prinosil (Něm.) 6:7, 6:7, 6:3, 6:4 a 14:12
2004 (1.k.) Santoro (Fr.) - Clément (Fr.) 6:4, 6:3, 6:7, 3:6 a 16:14. Tento zápas se hrál 6 hodin a 33 minut.