Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peloton v pekle: co se dělo, když 60 cyklistů na Vueltě spadlo

Jedna z obětí pádu. David Herrero a David Garcia tlačí Ezequiela Mosqueru, který se zranil při hromadném pádu | foto: AP

3 2009
Peloton se proměnil v lidské domino. Jeden cyklista šel k zemi a rázem se jich kácely tucty. "Úterý v pekle," nazval 4. etapu Vuelty odborný server dailypeloton.com. Masakr. Jatka. Den hrůzy. Tak psala světová média. Déšť na nebezpečné trati a děsuplné karamboly tvořily kolorit poslední ze čtyř etap při exkurzi Vuelty do zemí Beneluxu.

Dánský talent Fuglsang vletěl do vleku od traktoru. Elitní německý spurtér Ciolek upadl dvakrát na posledních 25 kilometrech. Ale to nejhorší přišlo až 2,7 kilometru před cílem. "Během půl vteřiny šel najednou každý k zemi. Nebylo nic, co jste s tím mohli udělat," líčil americký sprinter Tyler Farrar.

Na mokrém kruhovém objezdu nezvládl smyk cyklista stáje XacobeoGalicia, čímž strhl do hromadného pádu 60 dalších. "Takové číslo je extrém. Na Tour byly maximem hromaďáky zhruba 30 lidí," říká exprofesionál Pavel Padrnos.

Roger Hammond z týmu Cérvelo se držel za bolavou nohu a lamentoval: "Všichni najíždějí do zatáčky stejnou rychlostí, ale jeden idiot si myslí, že tam může být o 10 kilometrů rychlejší. A takhle to končí."

Prohlédněte si hromadný pád na Vueltě

Padly mnohé hvězdy: Valverde, Vinokurov, Mosquera, Kreuziger, Cancellara i další. "V koncovce etap se nadstandardně riskuje," uznává Padrnos. "Kruhové objezdy jsou místem, kde si můžete vylepšit pozici v balíku. V hlavě v tu chvíli nemáte pud sebezáchovy, ve hře je adrenalin. Uděláte vše pro úspěch."

Pro Chrise Hornera, kapitána Astany, tam sezona skončila, zlomil si zápěstí. "Vletěl jsem obličejem přímo do asfaltu," líčil. Chorvat Kiserlovski z Fuji-Servetta si zlomil klíční kost, ve středu ho operovali.

Španěl Mosquera, loni čtvrtý, nemohl pohnout kotníkem, do cíle ho dotlačili kolegové. Kazachu Vinokurovovi šil lékař tržnou ránu na pravé noze. A lídr Fabian Cancellara? "Pořádně jsem si namlátil hlavu."

Cílem projel s pětiminutovou ztrátou, obklopen bratry Schlecky. Nebýt pravidla, podle nějž v případě pádu na posledních třech kilometrech obdrží poškození čas vítěze, celkové pořadí by se drasticky přesypalo. "Já zažil dobu, kdy toto pravidlo platilo jen na posledním kilometru. Tehdy bývaly koncovky ještě zrádnější," vzpomíná Padrnos.

Reportér Daily Peloton později psal: "Recepce hotelu Holiday Inn připomínala válečnou zónu, když sem krvácející a rozmlácení jezdci vcházeli, aby se osprchovali a převlékli před letem do Španělska."

Na volný den i na Španělsko se už všichni těšili. "U nás bude doufám velmi slunečno," ulevil si Alejandro Valverde.

Koleno mi naštěstí neoteklo, těší Kreuzigera po kolizi

Roman Kreuziger


V cíli úterní etapy měl odřený bok, kotníky, koleno. Ještě tentýž večer odlétal Roman Kreuziger s Vueltou na jih. Těsně před půlnocí byl v hotelu u Tarragony, povečeřel, v jednu usínal. Ve středu už trénoval na španělských silnicích.


Když se v úterý před vámi peloton kácel k zemi, co první vám proletělo hlavou?
Nic. Ani jsem nebrzdil. To nemělo význam, jeli jsme s Bennatim kolem 15. místa a věděl jsem hned, že lehnu. Byla tam prý i nějaká nafta na silnici.


Následky pádu ještě cítíte?
Měl jsem strach, aby mi neoteklo koleno, ale naštěstí je v pohodě. Rozhodně by mě to v závodě nemělo nijak omezovat.


Jak se vám etapy v Beneluxu zamlouvaly? Skvělé publikum, ale zároveň vrtkavé počasí a pády?
Jezdilo se vážně dost ostře. Publikum bylo parádní, ale počasí a vítr nepříjemné. Dojmy mám takové napůl. Potěšilo mě 7. místo v prologu. Ale až teď začne ta pravá Vuelta.


Už jste si ujasnil, jaký v ní bude váš cíl?
Cíl tady žádný nemám. Současné sedmé místo rozhodně nijak nepřeceňujte. Moje role je pomáhat dvěma našim lídrům: Bassovi na celkové pořadí a Bennatimu na spurty.


Mnozí fanoušci i experti vám přesto věří, že byste mohl jet i o titul. Jak se to poslouchá?
Příjemně. Ale je to naprosto vyloučené. Vueltu nemíním jet na doraz – i proto, aby mě nezničila na další sezonu. A také proto, že mě ještě čeká mistrovství světa, kde bych se chtěl dobře ukázat.


Cítíte se stejně silný jako před letošní Tour?
Necítím se špatně, ale na Tour jsem se určitě cítil líp.


Jak se těšíte na nedělní první horský dojezd?
Normálně, jako na každou etapu. Myslím, že budu v začátku kopce pomáhat Bassovi, aby měl dobrou pozici, a pak si vystoupím.


Už máte nastudované španělské hory? Která etapa bude podle vás klíčová?
Nevím, itineráře jsem neviděl.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze