Katarští házenkáři dál vítězí, už jsou ve čtvrtfinále mistrovství světa

Fanoušci házenkářů Kataru v osmifinále mistrovství světa v Dauhá. | foto: Reuters

25 2015
Multinárodní soubor házenkářů Kataru prošpikovaný naturalizovanými posilami dál deptá evropské soky. Na domácím světovém šampionátu vstoupil do play-off osmifinálovým vítězstvím nad Rakouskem a poprvé v historii MS se vmáčkl mezi elitní osmičku. Do čtvrtfinále postoupili i Španělé, Slovinci a Chorvati.

Katařané v základní skupině podlehli jen obhájcům titulu Španělům a vítěznou náladu si přinesli i do další fáze turnaje. V dramatickém souboji proti Rakušanům těžili zejména ze střeleckých schopností černohorského rodáka Žarka Markoviče s netypickou jedničkou na dresu a Rafaela Capoteho, hráče s kubánskými kořeny, kteří se postarali o více než polovinu svého týmu.

Rakousko vedlo naposledy na začátku druhého poločasu, koncovku lépe zvládli domácí a vyhráli 29:27. „Ať už budeme hrát s kýmkoli, máme šanci,“ věří Markovič, jehož výběr čeká v boji osmifinále lepší z dvojice Německo - Egypt.

V prestižním souboji porazili slovinští házenkáři Makedonii 30:28 a narazí na vítěze utkání Francie - Argentina. „Odehráli jsme velmi špatný zápas,“ uznal makedonský gólman Borko Ristovski. „Slovinci byli lepší od prvních minut až do konce, předvedli dobrou obranu a měli lepší brankáře,“ vysvětloval sebekriticky Ristovski selhání soupeřů české reprezentace o postup na Euro 2016.

Namále měli v osmifinále Chorvati, bronzový tým z posledního MS i olympijských her svedl velkou bitvu s Brazílií a nakonec vyhrál o gól 26:25. Naopak lehce proklouzl do čtvrtfinále favorizovaný španělský výběr, jenž zdolal Tunisko bezpečně 28:20.