Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Originální pocta hvězdě: bývalé tenistce Goolagongové vyrobili obří raketu

Evonne Goolagongová - Cawleyová na slavnosti v Barellanu | foto: AP

7 2009
Vskutku originální pocty se dočkala Evonne Goolagongová. Zatímco jiným slavným osobnostem se dělají sochy, někdejší australské tenisové hvězdě 70. a 80. let a vítězce sedmi grandslamových titulů ze dvouhry postavili v jejím rodném městě obří maketu její rakety.

Byla to dojemná slavnost. Až sedm tisíc lidí (tedy téměř dvacetkrát víc, než má stálých obyvatel) přišlo minulý týden v australském městečku Barellan vzdát hold své nejslavnější rodačce.

Evone Goolagongová - Cawleyová totiž v městě ležícím asi 430 kilometrů západně od Sydney v 50. letech dělala první tenisové krůčky. I přesto, že se narodila v nedalekém Griffithu, Bartellan považuje za svůj domov. Pochováni zde jsou například oba její rodiče.

Obří tenisová raketa na počest Evonne Goolagongové v australském městečku Barellan

"Úplně mi to vzalo dech," měla slzy v očích osmapadesátiletá Goolagongová, když viděla téměř čtrnáctimetrovou maketu tenisové rakety Dunlop. Tedy té rakety, s níž získala na přelomu 70. a 80. let celkem třináct grandslamových titulů.

evonne goolagongová

Narozena: 31. července 1951

Světovou jedničkou: 26.4.1976 (celkem 2 týdny)

Vítězka: celkem 68 turnajů ve dvouhře, 11 ve čtyřhře

Grandslamy: 7 ve dvouhře, 5 ve čtyřhře, 1 v mixu

Grandslamové tituly ve dvouhře:
Australian Open: (1974-1977) + 3 finále
Roland Garros: (1971) + 1 finále
Wimbledon: (1971,1980) + 3x finále
US Open: 4x finále

"Jsem na vás velmi pyšná," dodala na adresu místních, kteří ji v tenisových začátcích pomáhali. Vozili ji na turnaje a platili za ní startovné.

Město totiž slavilo sté výročí svého založení a hledalo způsob, jak oslavy pojmout co nejlépe. S originálním nápadem přišel tenistčin velký fanoušek David Irvin, který v roce 1976 původní raketu s podpisem australské hvězdy vyhrál.

Raketa byla vyrobena v měřítku 20:1. Měří 13,8 metrů a její výroba přišla na 45 tisíc dolarů. V Bartellanu je vztyčena u místního muzea, doplňuje jí obří tenisový míček.

"Je to velmi dobrá práce," pochválila obrovský monument někdejší světová jednička. "A ten míček je zatraceně velký," dodala tenistka.

Na slavnosti zavzpomínala na své tenisové začátky. "Vzpomínám, že mi bylo sedm nebo osm let, když se tu stavěla tréninková zeď. A já bušila snad do každé cihly. Pro ty dělníky, to muselo být hodně nepříjemné," smála se.

Goolagongová zažila nejslavnější období své kariéry v rozmezí let 1971-1976, kdy celkem šestnáctkrát hrála finále grandslamové dvouhry a pětkrát zvítězila.

Celkem ve dvouhře sehrála 24 grandslamových finále a získala sedm titulů, ten poslední v roce 1980 ve Wimbledonu. Tento triumf vybojovala ovšem už v roli matky tříleté dcery Kelly, na což navázala až Kim Clijstersové na nedávném US Open.

Goolagongová se v roce 1975 provdala za britského amatérského hráče Rogera Cawleye. Kariéru ukončila v roce 1983 a odstěhovala se do Spojených států. Zpět do Austrálie se vrátila v roce 1992. Se svým manželem pomáhá organizovat tenisové kempy, s dcerou a synem Rogerem se nevídá. "Nechtějí mě vidět."

PODÍVEJTE SE: POCTA EVONNE GOOLAGONGOVÉ NA DOBOVÉM VIDEUTémata: Raketa, Socha
Menzies Aviation (Czech), s.r.o.
Pracovník skladu

Menzies Aviation (Czech), s.r.o.
Hl. m. Praha, Středočeský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze