Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odpovídal poslanec Janeček, který uspěl v pekle jihoamerického Dakaru

Posádka Viktor Chytka (vlevo) a Jiří Janeček na Rallye Dakar | foto: Jiří Janeček

27 2009
Všichni, co pokořili nejnáročnější motoristický podnik světa, bojovali s přírodou, technikou a mnohdy sami se sebou. Mezi ty šťastné, kteří okusili atmosféru cílové rampy v Buenos Aires, patří i posádka, které nedával nikdo velké šance. Poslanec Jiří Janeček dojel do cíle jako jedenapadesátý a dnes odpovídal na dotazy čtenářů.

S poslancem a radním Jiřím Janečkem jel jako navigátor brněnský právník Viktor Chytka. Ačkoli se na první pohled zdá, že tato kombinace je vhodná pro všechno, jen ne na Rally Dakar, ukázal se pravý opak.

Viktor Chytka má neocenitelné zkušenosti ze závodů v ČR i v Evropě, sbírá je v podstatě od dětských let. Jestliže se říká, že úspěch na Rallye Dakar je z devadesáti procent o psychické vyrovnanosti, dokonalou průpravou na něj je určitě působení ve vrcholné politice.

ODPOVĚDI Závodníka a poslance Jiřího Janečka  ZDE

Jaké jste měl pocity bezprostředně po projetí posledních metrů?
Jsem doslova plný zážitků z celého průběhu závodu. Pomalu se začínají vytrácet špatné vzpomínky a do mé paměti se zarývají jen ty nádherné zážitky. Jsem rád, že jsme zase dokázali to, že když se pro něco nadchneme jsme schopni to dotáhnout až do cíle, i když to bylo těžší, než jsem si myslel.

Jaké jsou vaše nejkrásnější zážitky?
Asi tisíce, možná statisíce diváků, kteří stáli podél trati a dělali úžasnou atmosféru. Nikdy jsem nic takového nezažil. Jak byli úplně všichni rozzáření, staří, mladí i malé děti. Hned na začátku soutěže nám dala jedna malá holčička plyšáčka pro štěstí, vezli jsme ho celou dobu a štěstí nám nakonec přinesl. Škoda, že jí za to nemůžu poděkovat, protože už ji asi nikdy neuvidím. Samozřejmě, že za úplně vrcholný zážitek považuji přejetí cílové rampy.

Na co se budete snažit zapomenout?
Určitě na špínu a prach, což byli naši průvodci po celou dobu závodu. Na studenou vodu ve sprchách, na kterou jsem si ale postupně zvykl, na dunové pole rozježděné kamiony, na technické poruchy. Nerad budu vzpomínat na kamenité pasáže, kdy jsme doslova likvidovali naše auto. Ale tohle všechno k Rally Dakar neodmyslitelně patří, bez toho by to nebyl nejnáročnější motoristický podnik světa.

Když porovnáte vaše působení v politice a závodění, co je podle vás náročnější?
Politika je mnohokrát ještě o větších nervech než závodění. Mám pocit, že pocit beznaděje prožívám v některých případech v politice daleko častěji než při závodech. Takže po psychické stránce je to určitě politika.

Přece jenom, byl jste téměř měsíc mimo Česko, jak to bude vypadat po vašem návratu a jak to fungovalo bez vás?
Mám tým lidí, jak v parlamentu, tak na magistrátu, který plnil úkoly, jež jsem rozdal před odjezdem. Během závodu jsem úkoly modifikoval a kontroloval jejich plnění. Nepředpokládám tedy, že bych se vrátil do nějaké hektiky. Čeká mne samozřejmě zasedání parlamentu, koncem ledna nebo začátkem února. Samozřejmě magistrát a spousta práce.

Na nováčka na tomto závodě jste dosáhl skvělého výsledku, nepomýšlíte na ukončení politické dráhy a start závodnické kariéry?
Uvidíme, jaký bude politický vývoj. Ale prozatím se budu raději věnovat dál politice a závodění pro mne zůstane koníčkem. Jsem rád, že jsem nezklamali naše reklamní partnery, kteří do projektu vložili nemalé finanční prostředky, chtěl bych vyzdvihnout zejména Toyotu Dajbych. Určitě nikdo nepředpokládal, že to dotáhneme až do cíle.

A co Dakar 2010?
Pokud organizátoři zvolí stejné trasy jako letos, tak bych už asi jet nechtěl. Už jsme tady byli, viděli jsme to. V některých případech byly tratě opravdu nudné, otravné, ničili jsme na nich auto. Pokud organizátoři vymyslí jiné tratě, třeba v Africe, tak bych se na Dakar určitě rád vrátil. Záleží také na partnerech, jestli mě opět někdo požádá, abych řídil nebo navigoval, pojedu rád.

Zúčastníte se nějaké menší Evropské soutěže?
To určitě ano. Rád bych jel alespoň jeden závod Evropské série. Víc asi nestihnu, kvůli mé pracovní vytíženosti.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze