Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Občanská válka v play-off NBA: rivalita mezi Slovinci skončila loktem v obličeji

Saša Vujačič z LA Lakers se diví, že mu byl odpískán "flagrant foul" poté, co loktem udeřil Gorana Dragiče z Phoenixu Suns | foto: AP

1 2010
"Pokaždé jde do mě hodně tvrdě. Asi něco osobního," poznamenal Goran Dragič z Phoenixu Suns na adresu Saši Vujačiče z Los Angeles Lakers už před vypuknutím finále Západní konference NBA. Americká média už tehdy tušila rivalitu dvou slovinských rozehrávačů. Teď už o ní nikdo nepochybuje.

Šestý - a závěrečný - duel play-off mezi Lakers a Suns totiž nabídl hodně nechutnou scénku. Dragič skóruje za dva body přes krajana Vujačiče, načež se k němu zezadu přiblíží. A něco "hezkého" mu poví. Dostane za to loktem "krátkou svižnou" do obličeje a sesune se k palubovce.

Vujačič se pak s typickou balkánskou horlivostí diví, že za svůj zákrok od rozhodčího Billa Kennedyho obdržel "flagrant foul", obdobu nesportovní chyby.

Ale ani Dragič si za incident nevyslouží cenu fair play. "Skvělý hollywoodský pád. Vujačičův úder dokázal prodat," glosují situaci televizní komentátoři.

A mají pravdu. Čtyřiadvacetiletý střelec Phoenixu leží po soupeřově kontaktu na palubovce minutu, možná dvě. Jako by jej sestřelil Mike Tyson ve své nejlepší formě.

Prohlédněte si úder Saši Vujačiče do tváře Gorana Dragiče

"Zaslechl jsem, jak někdo mluví slovinsky a říká něco o mé matce a rodině. Něco takového bych očekával jen od těch nejnižších lidských bytostí." poznamenal Vujačič na omluvu své "zidanovky".

"Ale nikoho jsem úmyslně zranit nechtěl, úmysl v tom opravdu nebyl," tvrdil trojkař ve službách Lakers.

A Dragič? Ten se dušuje, že krajanovi nic neřekl. "Nevím, proč lže. Ale můžete se zeptat kohokoli v klubu. Všichni vám řeknou, že takový nejsem, Jestli mi chce něco říct, prosím, ať mi to řekne. Ale já s ním bojovat nebudu."

Souboje Dragič - Vujačič napsaly svou (zatím) poslední kapitolu. Ta předposlední vznikla jen o dva dny a jeden zápas dřív. To pro změnu Vujačič křikne své vyznání směrem k Dragičovi, načež má rozhodčí co dělat, aby znesvářené kohouty roztrhl.

Strkanice Dragič - Vujačič v pátém utkání série Phoenix Suns - LA Lakers

Kde se tahle nenávist mezi slovinskými krajany vůbec vzala?

"Nevím, možná je to proto, že jsme oba před rokem bojovali o místo v národním týmu. Mě trenéři vybrali, jeho ne," soudil v polovině května Dragič, který z Polska "odvezl" historický úspěch slovinského basketbalu v podobě čtvrtého místa.

Vujačič z národního týmu oficiálně nevypadl z výkonnostních, ale zdravotních důvodů. "Moc netrénoval a měl potíže s kolenem. Trénovat začal tři dny před šampionátem, takže bylo jen logické, že byl z nominace vyřazen," popichuje Dragič.

TAKHLE TO SKONČILO. Goran Dragič z Phoenixu Suns leží na palubovce po tvrdém faulu Saši Vujačiče (18) z LA Lakers.

TAKHLE TO SKONČILO. Goran Dragič z Phoenixu Suns leží na palubovce po tvrdém faulu Saši Vujačiče (18) z LA Lakers.

"My dva se vůbec neznáme. Poprvé jsem o něm slyšel před dvěma lety," poznamenal šestadvacetiletý Vujačič. "Ale někteří lidé se neumějí vyrovnat s tím, když narazí na šampiona," nabídne svou verzi. "Jsme malá země a lidé si tam hodně závidí."

Dvoumilionové Slovinsko se může pochlubit jednou z nejkvalitnějších rozehrávačských sestav v Evropě. Či spíše - mohlo by.

Kromě nesnášenlivosti mezi Vujačičem a Dragičem se v jednom týmu těžko shodnou Beno Udrih (hráč Sacramenta Kings) s Jakou Lakovičem (Regal FC Barcelona). V národním výběru proto hrává jen druhý jmenovaný.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze