Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový McLaren poskládali Berlíňané. Volant doplnil Lewis Hamilton

McLaren představuje monopost pro sezonu 2011 | foto: AP

4 2011
Ten nese kolo, ten zas křídlo, jiný má v ruce volant... Tým McLaren ukázal v Berlíně, že i v F1 se stále dá vymyslet něco nového. Netradičním představením nového vozu jako by chtěl předvést, že letos bude celý rok o krok napřed.

Jen částečně poskládaný monopost přitlačili na náměstí Postdamer mechanici a "náhodně vybraní kolemjdoucí" jim přinášeli chybějící díly. Před zraky všech přítomných byl tak poprvé na veřejnosti zkompletován nový monopost MP4-26.

Poslední dva chybějící díly přinesli ti, kdo by měli se stříbrno-červeným vozem porážet Ferrari, Red Bull a další konkurenty. Lewis Hamilton a Jenson Button vkročili na scénu a slavnostní prezentace mohla začít.

"Naše oddělení konstrukce je nyní nejlepší v historii a auto je výsledkem neuvěřitelného množství práce, inovativního myšlení a dynamické týmové spolupráce," uvedl šéf stáje Martin Whitmarsh.

Na první pohled jsou na voze nápadné bočnice, které se postupně ke středu auta snižují. Zaujme i velmi propracované přední křídlo a zdvojené sání vzduchu v krytu motoru. Je však jasné, že ještě v průběhu únorových testů se může monopost měnit. A většinou tomu tak i bývá.

McLaren představuje monopost pro sezonu 2011Lewis Hamilton (vlevo) a Jenson Button při představování monopostu McLaren pro sezonu 2011

Pod kapotou bude opět osmiválec od Mercedesu, od stejné německé společnosti je i zařízení KERS, které se po roce pauzy vrací do formule 1 a do konceptu vozu ho zapojily všechny přední týmy.

Poprvé vůz na trať vyjede 8. února, aby tým ověřil funkčnost všech systémů, než začne naplno zkoušet spolu se soupeři 10. února v Jerezu. Ti už za sebou ovšem mají pár set kilometrů na dráze ve Valencii, kde se testovalo tento týden.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze