Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejlepším ragbistou světa je poražený z finále, Dusautoir z Francie

Francouzský kapitán Thierry Dusautoir se stříbrnou medailí na krku míjí pohár Webba Ellise, který za vítězství ve finále mistrovství světa získal Nový Zéland. Dusautoir byl druhý den vyhlášen nejlepším ragbistou světa za rok 2011. | foto: Anthony PheplsReuters

24 2011
Francie sice finále ragbyového šampionátu těsně prohrála, ale přesto z Nového Zélandu bude cestovat s jiným významným oceněním. Kapitán národního mužstva Thierry Dusautoir, který hraje na pozici rváčka, se stal nejlepším ragbistou světa za rok 2011.

Devětadvacetiletý Dusautoir byl hráčem světa jmenován na galavečeru v Aucklandu, který se konal den po finále turnaje. V něm Francie podlehla Novému Zélandu 7:8.

"Je to pro mě mimořádné. Rád bych všem poděkoval," řekl Dusautoir po převzetí ceny.

Fotogalerie

Na trůnu nahradil novozélandského kapitána Richie McCawa, který je zároveň jediným ragbistou, který cenu získal víc než jednou - triumfoval v letech 2006, 2009 a 2010, tedy mimo roky, v nichž se koná mistrovství světa.

Cena pro nejlepšího ragbistu světa se vyhlašuje od roku 2001. Jako první trofej získal irský rojník Keith Wood. O rok později vyhrál Fabién Galthie, francouzská mlýnová spojka.

Rok 2003 patřil Anglii, která se stala mistrem světa, a Jonny Wilkinsonovi. Poté trofej získal jihoafrický rváček Schalk Burger, v roce 2005 Daniel Carter, útoková spojka z Nového Zélandu.

Poté poprvé vyhrál McCaw, v roce 2007 křídlo Bryan Habana z Jižní Afriky, která se zároveň stala světovým šampionem. Po něm velšský útočník Shane Williams a pak dvakrát za sebou McCaw. Letos přišel čas Dusautoira.

Nejlepším koučem byl vyhlášen Graham Henry z Nového Zélandu a týmem pochopitelně mistři světa All Blacks.

Cena za nejhezčí pětku patří australskému vazačovi Radike Samoovi. Zde si ji můžete prohlédnout, padla těsně před šampionátem v srpnu při zápase turnaje Tri Nations. Jen pro připomenutí, Samo má přes dva metry a váží 120 kilogramů.

Dusautoir stejně jako jeho spoluhráči podal ve finále výborný výkon a v boji o individuální trofej zastínil konkurenty z týmu soupeře Piri Weepua, Ma´a Nonua a Jerome Kaina. V nominaci na nejlepšího ragbistu světa byli ještě australští reprezentanti David Pocock a Will Genia.

Piri Weepu z Nového Zélandu slaví titul mistra světa, v jeho náruči se diví
EUFORIE A DOJETÍ. Ragbisté Nového Zélandu získali titul mistrů světa po
S míčem peláší Ma'a Nonu z Nového Zélandu.

Vítězové finále Piri Weepu, Jerome Kaino (na druhém snímku uprostřed) a Ma´a Nonu (na třetím snímku s míčem). Ani jeden z nich však na individuální trofej nedosáhl.

Dusautoir po přestávce položil jedinou pětku svého týmu a přispěl tak ke snížení na 7:8.

Weepu, který byl největším favoritem na ocenění, totiž neměl den. Zkazil tři kopy a navíc chyboval právě před pětkou Dusautoira.

Ragbyová ocenění pro rok 2011

Nejlepší hráč světa: Thierry Dusautoir
Nejlepší tým světa: Nový Zéland
Nejlepší kouč: Graham Henry (Nový Zéland)
Zvláštní cena za přínos ragby:  George Smith (Austrálie)
Nejhezčí pětka: Radike Samo (Austrálie, v zápase Tri Nations proti Novému Zélandu)
Nejlepší junior: George Ford (Anglie)

Autor:
Témata: ragby
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze