Nejlepší Evropan Kaymer hraje v Nizozemsku vyrovnaně a dotírá na lídry

Martin Kaymer útočí na další turnajový titul. | foto: AP

10 2010
Osm ran pod parem byl výsledek nejlepšího hráče KLM Open ve čtvrtek a platí to i po druhém kole. Lídr Nicolas Colsaerts se totiž ani nezhoršil ani nezlepšil a na jeho úroveň se dostal pouze Šiv Kapur. Ten ve druhém kole zahrál 68 ran (dvě pod par). Vzestupem o jedenáct míst zaujal jeden z favoritů Martin Kaymer.

Colsaerts si držel samostatné vedení čtrnáct jamek, dostal se až na -11. Pak ale zahrál double bogey a do konce kola si ještě o jednu ránu pohoršil.

Kapura si čeští fanoušci pamatují hlavně proto, že na srpnovém Czech Open v Čeladné zahrál nejlepší první kolo. Tehdy se smál paradoxu, že na podobně kopcovitá hřiště vůbec není zvyklý. V nizozemském Hilversumu našel mnohem známější prostředí a po dvou turnajích, na nichž se nedostal do finálové části, zase jednou útočí na nějaký pronikavý výsledek.

Na moravském poli byl Ind devětadvacátý, jeho maximem této sezony jsou druhé a osmé místo z jihoafrických akcí, které se konaly už v prosinci loňského roku. "Podmínky se zhoršily," připomněl podmračené počasí a mokré hřiště. "Vždycky můžete být o pár ran lepší, ale jsem rád, že se držím a rád bych byl i zítra tam, kde jsem."

Šiv Kapur, první kolo Czech Open 2010.

Šiv Kapur na Czech Open 2010.

Společné třetí místo patří polozapomenutým golfistům. Američan Todd Hamilton je ve světovém žebříčku až v šesté stovce. Stále ale jde o vítěze majoru. Pětačtyřicetiletý hráč zvítězil před šesti lety v British Open. "Ztratil jsem kartu na PGA Tour, a tak jsem rád přijal členství v European Tour. Hraju tam, kde jsem nikdy nebyl, a moc se mi to líbí," dodal.

Švéd Christian Nilsson loni vyhrál Saint-Omer Open, ale byl to v jeho kariéře výsledek ojedinělý. Podobně je mužem jednoho velkého turnajového titulu Jean-Francois Lucquin.

Francouz vyhrál European Masters před dvěma lety, ale mezitím spadl na 702. pozici světového žebříčku. Přesto spolu s Hamiltonem a Nilssonem ztrácejí na lídry pouhý jeden úder.

Jihoafričané v povzdálí

Výkonnostní konsistenci prokazuje na turnaji s dotací 1,8 milionu eur Kaymer. Jeho dvě kola mají ve výsledku zapsánu stejnou cifru 67 a Němec dokonce zahrál birdie na třech shodných jamkách ve čtvrtek i v pátek (12, 13 a 18). Zatímco v úvodním dnu se s hřištěm pral víc, jeho dnešní skórkarta je jinak "čistá", tedy ze samých parů.

Zatímco nejvýše postavený hráč Race To Dubai tedy bude z děleného šestého místa útočit na titul, další favorizovaní golfisté jsou na tom hůř.

Louis Oosthuizen, druhé kolo Scandinavian Masters 2010.

Louis Oosthuizen.

Vítěz letošního British Open Louis Oosthuizen zahájil svůj boj o cut vlažně, v první devítce hrál pouze pary. Zabral na 12., 17. a 18. jamce a trojice birdie stačila, aby těsně prošel cutem a částečně napravil Jihoafričanův špatný čtvrteční rozjezd (+3).

Úplně stejný začátek druhého kola měl i jeho krajan Charl Schwartzel. Po letní výsledkové stagnaci jde pátý muž evropského finančního žebříčku zase nahoru a může to po pátém místě z minulého týdne na European Masters potvrdit. S průběžnou bilancí -2 figuruje na děleném 34. místě.