Japonský rojník Kensuke Hatakejama (vlevo) a Karne Hesketh, rodilý...

Japonský rojník Kensuke Hatakejama (vlevo) a Karne Hesketh, rodilý Novozélanďan, slaví historické vítězství nad Jižní Afrikou. Hesketh o něm rozhodl v poslední minutě. | foto: Reuters

Když Japonec není Japonec. K ragbyové senzaci pomohli Novozélanďané

  • 24
Když v neděli japonští ragbisté způsobili největší senzaci ragbyové historie a jedno z největších překvapení sportovního historie, na vítězství nad Jižní Afrikou (34:32) se nepodíleli jen Japonci. Osm hráčů, kteří v pruhovaném červenobílém dresu do utkání zasáhli, nemělo "šikmé oči".

Na mistrovství světa 2015 v Anglii jediný z dvaceti účastníků může říct, že má jen své hráče. Argentina statečně čelila Novému Zélandu (16:26) jen s ragbisty, kteří mají argentinský původ.

Naopak národní mužstva ostrovů z Pacifiku mají v kádrech víc než deset hráčů, kteří se narodili v cizích zemích.

Pravidla mezinárodní ragbyové unie jsou k „naturalizování“ shovívavá. Hráč nemusí mít občanství, aby mohl reprezentovat. Určité podmínky však splňovat musí. Například aby alespoň jeden z rodičů byl občanem dané země, nebo měl předky, či aby tam hráč měl dlouhodobý pobyt.

Japonci měli v základní sestavě pět rodilých Novozélanďanů a jednoho Jihoafričana. Během druhé půle do hry naskočili další Novozélanďan a hráč z Tongy.

Michael Leitch, kapitán japonské ragbyové reprezentace.

Rváček Michael Leitch se na Zélandu narodil rodičům z Fidži. Když mu bylo patnáct, odcestoval na studie do Japonska. Perfektně se naučil místní řeč, po dvanácti letech se japonsky dokonce domluví líp než rodnou angličtinou.

V roce 2008 byl kapitánem japonské reprezentace na mistrovství světa do 20 let, od té doby je i v seniorském týmu. A na šampionátu v Anglii vede Japonce jako kapitán.

Karne Hesketh, rodilý Novozélanďan, rozhodl o výhře Japonska nad Jižní Afrikou.

Útočník Male Sa’u v kategoriích do 19 a 21 let reprezentoval Nový Zéland, pak získal angažmá v japonské lize. Po pěti letech v Japonsku mu umožnili reprezentovat. Podobný scénář měli i další „Japonci“, kteří pomohli porazit Jižní Afriku.

Přítelkyně jiného útočníka Karne Hesketha, který v závěru o vítězství rozhodl, je Carla Hohepa, ragbyová reprezentantka Nového Zélandu.

Proti svým hrál křídelník Kotaro Macušima. Narodil se v Pretorii, do vlasti svého otce zamířil na studia, pak se zase vrátil do Jižní Afriky. V roce 2012 byl nominován do její reprezentace do 20 let a chytal se na světový šampionát. O dva roky později však reprezentoval Japonsko.

Kotaro Macušima, útočník ragbyové reprezentace Japonska. Narodil se v Jižní Africe, ale má japonské jméno.

V jedenatřicetičlenné nominaci mají Japonci celkem jedenáct hráčů, kteří se narodili mimo zemi vycházejícího slunce. Samoa má dokonce třináct hráčů, kteří se narodili na Novém Zélandu. Všichni jsou potomci přistěhovalců. Tonga, dalších z polynéských ostrovů, má na šampionátu v kádru osm Novozélanďanů, tři rodilé Australany a jednoho Fidžana. Tongu reprezentují díky tomu, že odsud pocházejí jejich rodiče.

Wales má v kádru osm Angličanů, jednoho Australana a Fidžana. Francii reprezentují rodáci z Demokratické republiky Kongo, z Burkiny Faso či Alžírska. Mnohonárodnostní tým má Francie například i ve fotbale, podobně jako loňský mistra světa Německo.

Na největší sportovní událost roku 2015 se nekvalifikovalo Zimbabwe. Ale rodáky ze Zimbabwe mají v kádru čtyři země: za Skotsko hraje David Denton, David Pocock obléká žlutý australský dres, Spojené státy mají Taku Ngwenyu a Tendai Mtawarira hraje za Jižní Afriku.

Irská opora Jamie Heaslip se narodil v Izraeli, Rumunsko umožnilo reprezentovat hráčům z Nového Zélandu, Gruzie, Tongy a Jižní Afriky.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž